Başlangıç > Windows > Microsoft Windows 8

Microsoft Windows 8

Merhabalar… IT sektörü tarafından uzun süredir beklenen Microsoft un yeni işletim sistemi Windows 8 ile nihayet tanıştık.  Hakkında çok konuşulan Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 8 kısa bir süre önce görücüye çıktı. Microsoft yeni işletim sisteminin kod ismini Windows 8olarak lanse ediliyor. Umarımda ürünün gerçek sürümleri çıktığında ismi aynı kalır. Makaleye konu olan Windows 8 sürümü; Windows 8 Develepor Preview olarak adlandırılmış ve  özellikle yazılım geliştiricilerin ve BT uzmanlarının beta öncesinde ürünün temel özelliklerine ve içeriğine göz atabilmelerini sağlamak, yeni sürüm için kendilerini hazırlamalarına da yardımcı olmak amacı ile yayınlanmaktadır. Bir işletim sistemi yaşam döngüsünde ve yaygınlaşmasında third-party developer’ların(üçüncü parti yazılım üretenler) payını tartışmaya gerek yok sanırım. Öte yandan bu dağıtımın sıkça konuşulan bazı konulara da açıklık getireceği bir gerçek.
Yeni Windows istemci işletim sistemi, Windows7 tecrübeleri ve temelleri üzerine inşa ediliyor. Yani daha hızlı, daha güvenilir, daha uyumlu ve daha güvenli yeni nesil bir işletim sistemi. Microsoft Windows 8 hem 32bit hemde 64bit olarak aynı altyapı imkanları ile istemci ve sunucu işletim sistemleri olarak iki şekilde geliştiriyor: Windows 8 ve Windows Server 8. Aynı Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 birlikteliğinde olduğu gibi.  Bir işletim sisteminin sistem gereksinimlerini düşürmek, aynı zamanda donanım ve yazılım güncellemelerine olan ihtiyacı azaltıyor. Microsoft, Windows Vista ve belki de Windows XP’yi çalıştıran bilgisayarların Windows 8’e yüksetlme yapabileceğini düşünüyor. Bu ise sadece Windows 8’in çıkışında 450 milyonun üzerinde makineye denk geliyor.Neden Windwos 8..?
Multi-touch;
Windows 8, diğer Windows sürümlerine göre çok daha başarılı Touching Feature’lar(Dokunmatik Özellikler) sunuyor. Yeterli bir donanım ile eğlenceli bir kullanıcı deneyimi elde etmek mümkün. Multi-touch destekliyor.
Metro User Interface
Windows 8 ‘de yeni ve tablet odaklı bir kullanıcı ara yüzü kullanıcıları karşılar. Windows 8’de  oturum açıldığında daha önceki sürümleden farklı olarak desktop(masaüstü) yerine Metro UI(Metro User Interface) karşılıyor ve ister dokunarak (tabi uygun donanım ile) ister tıklayarak Windows 8 ile çalışmaya başlanabilir. Metro UI aslında düz bir zemin üzerinde yer alan kare ve dikdörtgen şeklinde kutucuklardan oluşuyor. Bu kutucukları uygulamalara erişmek ve çalıştırmak için kullanıyor. Bunlar Metro Style Apps olarak adlandırılmakta ve default(varsayılan) olarak gelen app(uygulama)’lerin dışında isteyen herkes bu tip uygulamalar geliştirip Metro UI’de kullanıma sunabilecektir.
Bu interface üzerinden Internet Explorer, Windows Explorer, Control Panel gibi uygulamaları çalıştırabilir, alışık olunan Desktop(masaüstü)’a hızlıca erişim sağlayabilir, Socialite, Windows Store, PaintyPlay, Remote Desktop Client gibi Metro Style App’leri de kullanabilir.
 Metro Style Apps
Bu yeni stili, Metro User Interface üzerinde yer alan, dokunarak kullanma ve yönetme deneyimini geliştirmek için odaklanmış, değişik ekran çözünürlüklerine kolayca adapte olabilen, yeni tam ekran uygulama modelleri olarak düşünebilirsiniz.
 Log on with Windows Live ID and Touching the Cloud
İşletim sistemi oturumunuza Windows Live hesabınız ile giriş yapılabilir. Windows 8 de  alışık olunan kullanıcı hesabı ile oturum açmaya seçeneğine ek olarak Windows Live ID ile de oturum açabilme özelliğide eklenmiştir. Yani klasik username(kullanıcı adı)/passwd(şifre) yerine örneğin hotmail hesabı kullanarak da sisteme log on(oturum açmak) olabilirsiniz.
Live ID entegrasyonu sayesinde favorileriniz, bir takım kişisel ayarlarınız, istediğiniz taktirde dökümanlarınız, resimleriniz veya Metro Style Apps ayarlarınız gibi şeyler cloud üzerinde saklanıyor.
 Internet Explorer 10
Windows 8 üzerinde Internet Explorer 10 geliyor ve internet gezintileri IE 10 App(Internet Explorer 10 Uygulaması) na dokunarak gerçekleştirilebilirken ayrıca alışık olunan şekilde desktop üzerinde tıklayarak uygulamayı çalıştırma imkanı da var.
 Windows Store
Windows 8 için uygulamaların yer alacağı ve satışının yapılabileceği bir alan(Itunes vb). Bu store(depo) üzerinde third-party developer(üçüncü parti geliştiriciler)’lar ve şirketler de kendi uygulamlarını pazarlayabilecek. Kullanıcılar bu store(depo)’a girerek Metro Style App’ler satın alabilecekler ve uygulamaları 5 adet ayrı Windows 8 sisteminde kullanabiliyor olacaklar.
Desktop
Metro UI üzerinden kolayca erişelebilmektedir.
 Business
Windows to go sayesinde Windows 8 bootable olarak USB diskler üzerinde çalıştırılabilmektedir. Kurumsal yapılarda bu özellik VDI çözümlerine ciddi bir alternatif olabilir. Mesela kullanıcılara bu şekilde konfigüre edilmiş usb diskler kullanarak sistemlerini kullanabilecektir.Bu kullanıcılar herhangi bir bilgisayarı Windows to go usb’lerden boot ederek Windows 8 ile çalışmaya başlayabilir hatta Windows 8’leri cloud’a bağlayarak oradaki kurumsal veya kişisel uygulamalarına rahatlıkla erişibilirler. Bu özellikle mobile kullanıcılar için pekçok avantajıda beraberinde getirmektedir.
DirectAccess, File Access, AD Based Activation gibi özelliklerde geliştirmeler yapılmış. Bununla birlikte BitLocker’a ek olarak AppLocker isimli yeni bir güvenlik teknoloji ile Mesured Boot isimli yeni bir teknoloji ürüne dahil edilmiş. Ve tabi Hyper-V ile sanallaştırma yeteneği de Windows 8 üzerinde yer alıyor.
 Sistem Gereksinimleri Neler..?
Microsoft Windows 8 kurulumu için gereksinimler Windows Vista ve Windows 7 ile oldukça benzer. Aşağıdaki liste kurulum için minimum gereksinimler olarak referans alınabilir.
En az 1 GHz  32-bit (x86) veya  64-bit (x64) işlemci
En az 1 GB RAM (32-bit) veya  2 GB RAM (64-bit)
En az 16 GB boş sabit bellek alanı (32-bit) veya  20 GB (64-bit)
En az  WDDM 1.0 veya daha üstü DirectX 9 grafik kartı
Multi-Touching(Dokunmatik)özelliklerden yararlanabilmek için ekranın multi-touch özelliğinin olması gerekmektedir.
Metro sitili uygulamaları kullanabilmek için ekran çözünürlüğünün en az  run 1024×768 piksel olmalıdır.
 Microsoft Windows 8 Consumer Preview Kurulum Adımları..
Kurulum sürecinde herhangi bir özel durum yok ancak referans olması adına adımlara aşağıda adımlar takip edilebilir. Yeni Windows 8 kurulumu iki farklı  biçimde yapılabilmektedir.
Otomatik Çalıştır ile çalışan modernize edilmiş bir kurulum ve gelişmiş, boot sırasında USB’den veya diskten çalışan kurulum.
“Modernize” kurulum, internetten başlatılabiliyor. Bu adımın dijital dağıtımın geliştiği bir çağda akıllıca bir adım olduğunu söylenebilir.. Etkileşimli bir yükseltme deneyimi, Microsoft’a göre Windows 7’dekinden daha kolay olacak.
Microsoft Windows 8 kurulumu için gerekli olan ISO formatlı metadata indirilip bir DVD media içine yazıldıktan sonra  media nın CD/DVD okuyucusuna yerleştirip kurulum yapılacak sistemin CD/DVD den açılması sağlayarak kurulum işlemine başlanır. Gelen ilk ekran daha önceki Windows 7 kurulumuna benzer bir ekran gelmekte.
Kurulum dili, zaman ve para birimi formatlarının seçilmesinden sonra kullanılacak olan klavye veya giriş birimi türü seçimide yapılarak Next(İleri) ile kuruluma devam edilir.
Kurulumun başlaması için Install Now(Şimdi Kur) seçeneği seçilir.
Kurulum için gerekli olan dosyaların yüklenmesi işlemine başlandı.

Kurulum için gerekli olan ürün lisans numarasının girilmesinden sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçililr.

Sıra ürünün lisans sözleşmesinin onaylanmasında; lisans anlaşması onaylandıktan sonra Next(İleri) ile devam edilir.

Daha önceki Windows 7 sürümlerinden  de hatırlanacağı gibi yeni işletim sisteminin hangi biçimde kurulucağının belirtlmesi gerekmekrtedir. Eğer kurulum yapılacak sistem içinde daha önceden var olan bir windows sürümünün yeni sürüm windows ile değiştirilmesi istenirse Upgrade(Yükselt) seçeneği ile devam edilecekken eğer kurulum yapılcak sisteme yeni bir işletim sistemi yüklemesi yapılacaksa Custom(Özel) seçeneği ile devam edilecektir. Makale de yeni bir işletim sistemi kurulumu yapıldığı için Custom(Özel) ile devam ediliyor.

Kurulum için gerekli olan disk alanının belirlenmesinde sıra burada dikkat çeken şey; Windows 7 işletim sistemi ile hayata giren System Reserved(Sistem reservasyonu) alanının artmış olmasıdır. Hatırlanacağı üzere Windows 7 de 100 Mb lık bir alan System Reserved(Sistem reservasyonu) olarak atanırken Windows 8 de  320 Mb lık bir alan ayrılmaya başlanmıştır. Gerekli disk alan ayrımı işlemleri tamamlandıktan sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma yani kurulum sürecini takip etmeye sıra gelmiştir.

Kurulum dosyalarının kopyalanması, onların açılması, kurulması gerekli güncelleme işlemlerinin yapılması gibi süreçler tamamlandıktan sonra sistem kapanıp açılacaktır.

Kurulum dosyalarının yüklenmesinden sonra kurulan dosyaların sistem dosyalarının üzerine kayıt edilmesi süreci başlayacaktır.

Bu sürecin tamamlanmasından sonra artık sıra kullanıcı profillerinin oluşturulmasında. Bu bölümde bilgisayar ismi masaüstü renkleri gibi özelliklerin belirlenmesinden sonra Next(İleri) ile Windows 8 sisteminin yapılandırılması işlemine devam edilir.

Ayarlar(Settings) kısmında kullanıcı profilinin nasıl oluşturulacağına yönelik işlemler yapılır. Bu bölümde Use express Setting(Hızlı Kurulum Ayarlarını Kullan) vey Customize(Özelleştir) seçenekleri ile bu ayarlamaların yapılış biçimi belirlenir.
Windows 8 ‘e Windows Live ID’niz ile log on(oturum açma) olabilirsiniz
Xp, Vista, Windows7 gibi işletim sistemlerinde bu güne kadar hep yerel bir kullanıcı hesabı tanımlayarak ilk log on(oturum açma) işlemlerini gerçekleştirdik. Windows 8 ile birlikte yeni bir özellik Windows Live hesaplarımızı da log on(oturum açma) işleminde kullanabiliyor. Eğer bir Windows Live hesabınız yoksa, aşağıdaki pencere üzerinden anında yeni bir tane açabilirsiniz. Bu özelliğin ne işe yaradığından yazının ilk bölümlerinde kısaca bahsedilmiştir. Tabi unutmamak gerekir; bu özelliğin kullanılabilmesi için sistem internete erişebiliyor olmalı. Next(İleri) ile yapılandırmaya devam edilir.
Windows Live ID kullanmak yerine yerel(local) sistemde bir hesap ile oturum açmak istenirse bu kısımda bir kullanıcı tanımı gerçekleştirip parola atandıktam sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçiş sağlanır.
Windows 8 ile Windows 7 arasındaki diğer bir farklılık;Windows 8 kurulumu sırasında Windows 8 sistemi üzerindeki herhangi kaynağın paylaşıma açılıp açılmayacağı yönündeki seçeneğin sorulması veri/kaynak paylaşımı istenmesi halinde Yes, turn on sharing and connect to devices(Evet, paylaşımı aç ve araçlara bağlan) seçeneği aksi durumda No, don’t turn on sharing and connect to devices(Hayır, paylaşımı açma ve araçlara bağlanma) seçeneği ile yapılandırma işlemine devam edilir.
Kurulum ve yapılandırma işlemleri sona erdi, artık kullanıcıların sisteme girebilmesi için son profil ayarları yapılmakta.

Tüm işlemler tamamlanıp kullanıcı sisteme logon(oturum açma) olduktan sonra karşılaştığı ekran basit ancak dokunulabilicek özellikleri bulunan bir arayüz. İçerikleri değiştirilip, güncelleştirilebilen canlı bir arayüz.
ve son olarak artık bir Windows 8 işletim sistemine sahipsiniz. Bu makale ile Windows 8 işletim sistemine genel bir bakış yapıp nasıl kurulduğu hakkında temel bilgiler verdik. Bundan sonraki Windows 8 makalelerinde Windows 8 bileşenleri incelemeye çalışacağız. Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki makalede görüşmek üzere…
Reklamlar
Kategoriler:Windows Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: