Başlangıç > Windows > Windows 8; Genel Görünüm

Windows 8; Genel Görünüm

Merhabalar… Windows 8 makale dizisine Microsoft Windows 8; Genel Görünüm ile devam ediyoruz. Bilindiği gibi Windows 8 henüz çok yeni bir işletim sistemi olduğu için henüz tam detayları ile bilinmemektedir. Bu makalenin amacıda bu bilinmezlik örtüsünün biraz daha aralanmasını sağlamaktır.

Microsoft Windows 8 kurululu ve temel yapılandırılması hakkındaki makaleye ek olarak devam eden bu makalede Windows 8 e bir göz atıp diğer windows sürümleri ile arasındaki farklı tespit etmeye çalışacağım. Bilindiği gibi Microsoft un Ipad gibi tablet bilgisayarlarda çalıştırılabilen bir sürümü bulunmuyordu. İşte Windows 8 ile Microsoft bukonudaki eksikliğini gidermeye çalışıyor. Ancak bunu yaparken asıl oyuncu olan masaüstü işletim sistemlerini de unutmamış. Windows 8 uygulaması hem masaüstü işletim sistemi olarak hemde tablet bilgisayarlarda kullanılabilir bir işletim sistemi olarak işletim sistemi pazarında yerini almaya çalışacak.

Neyse makaleye geri dönersek; öncelikli konu bir Windows 8 işletim sistemi nedir, neye benziyor, kısayolları nelerdir ve diğer sürümlerden farkı nedir gibi soruların cevablarını burada verneye çalışacağım.

Microsoft windows 8 işletim sistemi daha önce de bahsedildiği gibi IOS ve Androit işletim sistemlerinin bulunduğu yazılım segmenttinde yer almaya çalışıyor. Bu yüzden touchable(dokunulabilir) sistemlerde çok daha etkin biçimde kullanılmak üzere arayüzleri, kısayolları, uygulamaları vb. windows serisinin önceki sürümlerinden çok farklı..

İlk önce kurulum işlemi tamamlanan ve sistem logon(oturum aç) olan kullanıcı ilk ekranda biraz şaşkınlık geçirmekte. Çünkü masaüstü çok sade, basit ve eski sürümlerdeki gibi basit bir resim ile kullanıcı karşılanmakta. Ama bu sizi yanıltmasın gerçekte işler öyle değil. O sade ve basit masaüstünde uçuşan gadget(marifetli küçük araç) lar ve gerçekten diğer işletim sistemlerinden farklı arayüzlerle her an karşılaşılabilir.

Alışık olunan Start(Başlat) menüsü bu boş ekran da ekranın en alt sol köşenine yerleştirilmiş sadece o bölgeye mouse(fare)la gidildiğinde birden ortaya çıkıyor, açılan gadget(marifetli küçük araç) ta o ana kadar göz attılan veya çalıştırılan uygulamalar bu bölümde gösterilmekte..Ayrıca mouse(fare) un sağ üst koşeye götürülmesi ile beliren gadget ta o anda açık olan tüm işlemleri görmek mümkündür.

Yine mouse(fare) un ekranın sağ alt köşesine götürüldüğünde bu kez sistemle ilgili herşeyin yapılabildiği, zaman ve tarih bilgilerinin belirdiği başka bir gadget ile karşılaşılmaktadır.

Bu bölümdeki gadget  da Setting(Ayarlar),Device(Aygıt),Start(Başlat),Share(Paylaş),Search(Araştır) gibi ana başlıklar yer almaktadır.

Şimdi bu ana başlıklara bir göz atalım:Right(Sag) Gadget(marifetli küçük araç) barında ilk seçenek Setting(Ayarlar) dır. Bu bölüm seçildiğinde gelen yeni seçenekler Desktop(Masaüstü),Control Panel(Denetim Masası), PC Info(Bilgisayar Bilgisi) ve Help(Yardım) dır. Desktop(Masaüstü) seçeneği içinde yine gadget ın alt bölümünde Ağ bağlantıları noktası bilgisi, Ses, Aydınlatma, Bilgilendirme, Power ve Klavye ve Bölgesel ayarlar ile ilgili bilgilerin yanı sıra More PC setting(Daha fazla Bilgisayar ayarı) seçeneği ile bilgisayar hakkındaki tüm bilgilere erişip değişiklik ve güncellemeler yapılabilir.

Right(Sag) Gadget(marifetli küçük araç) barında Setting(Ayarlar) alt seçeneğinin ikinci seçeneği Control Panel(Denetim Masası) dır. Bu seçenek ile Windows 7 serisinden hatırlanan Control Panel(Denetim Masası) konsoluna erişilir.

Bu alt seçeneklerin üçüncüsü Personalization(Kişiselleştirme) dir. Bu da yine Windows 7 serisinden anımsanacaktır.

Alt seçeneklerde en büyük değişiklik PC Info(Bilgisayar Bilgisi)kısmıda yapılmıştır. Hatırlanacağı üzere önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Computer(Bilgisayar) üzerinde mouse(fare) nin sağ butonuna basıp açılan alt yordam uygulamalarından Properties(Özellikler) seçeneğinin seçilmesi veya Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>System(Sistem) yolunun kullanılarak erişilen bilgilere artık PC Info(Bilgisayar Bilgisi) kısmından rahatlıkla erişilebilmektedir. Alt seçeneklerin dördüncüsü Help(Yardım ) dır. Windwos 8 işletim sistemi ile ilgili bilinmeyenler hakkında yardım almak için kullanılır.

Daha önceki sürümlerden de alışık olunan ekranın sağ alt köşesinde yer alan Ağ bilgisi,Ses Bilgisi, Sistem Bilgilendirme ve klavye ve bölgesel ayar bilgilerinin yanına bu sürümde Power(Güç) seçeneği gelmişki bu önemli değişikliklerden biridir. Çünkü sistemin kapatılması için daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Logoff(Oturumdan çık)–>Shutdown(Kapat) yolu takip edilirken bu sürümde buradaki Power(Güç) seçeneği ile sistem kapatılabilmekte.

Alt seçeneklerden bir diğeri More PC Setting(Daha fazla bilgisayar ayarı) seçeneğidir.

İşte Windows 8 ile diğer sürümlerden ayıran esas bölümlerden birisi..Gerçekten kullandıkca alışılan ve masaüstü kullanıcılarının bile sanki bir tablet bilgisayar kullanıyormus gibi hissetmesine sebeb olan şey.. Basit ancak gerçekten etkileyici..Alt menuler sayesinde sistem üzerinde tam bir hakimiyetin sağlanmasına sebeb oluyor. Daha önceki sürümlerde herbiri farklı ana başlıklar içinde yer alan birden fazla uygulama tek bir noktadan erişilebilir hale getirilmiş.

Alt menulerinde; Personalize(Kişiselleştirme), Users(Kullanıcılar), Notifications(Bilgilendirmeler), Search(Arama), Share(Paylaş), General(Genel),  Privacy(Gizlilik), Devices(Aygıtlar), Ease of Access(Kolay erişim), Sync your setting(Senkronizasyon Ayarları), HomeGroup(Ev Grubu), Windows Update(Windows Güncelleme) gibi başlıklar altında daha basite indirgenmiş ancak gerçekten kullanışlı bir arayüzle karşılaşılmakta.

Bu menülerin detaylarına bir bakılırsa;

Personalization(Kişiselleştirme);Diğer sürümlerde ekran üzerinde mouse(fare) un sağ butonuna basarak alt yordam seçeneklerinin gelmesinden sonra Personalize(Kişisel) seçeneği ile ulaşılan kişiselleştirme ekranına bu sürümde bu seçenekten ulaşılmakta. Bu bölümde diğer sürümlerden farklı olarak ekran kilitli olduğu zaman veya kullanımda olduğu zaman masaüstünün hangi resimle kaplanacağı veya kullanıcı sistem logon(oturum açma) olurken kullanılan resmin belirlenmesini sağlarken Ekran kilitli olsa bile, arka planda çalışan uygulamaların durumu hızlı bir biçimde  göstermek için uygulamaları sabitle(choose apps to run in the background and show quick status and notifications, even when your screen is locked) seçeneği ile istediğiniz herhangi bir uygulamanın durumunu ekranınız kilitlide olsa gösterilecektir. Örneğin ekran kilitli fakat MS Outlook uygulaması bu bölümde tanımlandı ise eğer bir e-posta gelmesi durumunda burada gösterilecektir.

Users(Kullanıcılar); Daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Computer(Bilgisayar) üzerinde mouse(fare) nin sağ butonuna basıp açılan alt yordam uygulamalarından Magane(Yönet) seçeneğinin seçilmesi veya Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>User Accounts(Kullanıcı Hesapları) yolunun kullanılarak erişilen kullanıcı hesapları bilgilerine Windows 8 de  bu menüden erişilebilmekte.

Users(Kullanıcılar); Daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>Notification Area Icons(Bilgilendirme Alanı Sembolleri) yolundan veya ekranın sağ alt bölümündeki Flag(Bayrak) sembolünden erişim sağlanan bu bölüme Windows 8 de  Notifications menüsünden erişilebilmektedir. Bu bölüm de istenilen uygulamalara ile bilgilendirme istemleri ON/OFF yapılarak işlem görmeleri sağlanır.

Search(Araştır); Görselliği ile birlikte yetenekleride arttırılan arama seçenekleri daha önce Start(Başlat)–>Search(Araştır) yolunun yeri almış görünüyor. Aranacak konunun sistemdeki hangi alanda olduğunu belirterek araştırma işleminin hızlı bir biçimde yapılması sağlanırken Delete history(Geçmişi Sil) seçeneği ile daha önce yapılan aramaların arama listesinden silinmesi sağlanır.

Share(Paylaş); Bu bölümde Windows 8 kullanıcak kullanıcıların ortak uygulamalarının seçimi yapılmakta. Önceki sürümlerde c:\Users\Publlic\*.* klasörü içerisinde tüm kullanıcıların kullanımına izin verilmiş olan  uygulamalara bu sürümde yenileri eklenmiş.

General(Genel); Daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>All Control Panel Items(Tüm Denetim Masası Unsurları)–>Region and Language(Bölgesel ve Dil) seçenekleri içerisinden erişilebilen araçlara ve daha fazlasına rahatlıkla erişilebilen bu alanda yeni bazı ek uygulamalarda dikkati çekmekte..

Privacy(Gizlilik); Önceki sürümlerden farklı bir başlık. Diğer sürümlerde uygulama gizliliği veya kullanıcı gizliliği olarak nitelendirilebilecek bir bölüm olmamasına ragmen Windows 8 de böyle bir özellik getirilerek uygulamaların bölgesel ayarları kullanmalarına veya uygulamaların kişisel bilgilere erişimlerine izin verilebilmekte.

Devices(Aygıtlar); Windows 8 de arayüzü değiştirilmiş olan bu ayarda sistemde bulunan çeşitli araçların listelenmesi sağlanırken, yeni araçların eklenmesi veya sistemden kaldırılması sağlanır. Daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–> Hardware(Donanım)àDevices and Printers(Aygıtlar ve Yazıcılar) bölümünden bu işlemler yapılmakta idi.

Ease of Access(Kolay Erişim); Windows un en eski sürümlerinden buyana belki de çok fazla değişmeyen bir özellik; Kolay Erişim. Önceki sürümlerde Start(Başlat)–>All Programs(Bütün Programlar)–>Accesories(Donatılar)àEase of Access(Kolay erişim) yolu veya Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>All Control Panel Items(Tüm Denetim Masası Unsurları)–>Ease of Access Center(Kolay erişim merkezi) yolu takip edilerek erişilebilen bu uygulamalar  özellikle Windows’u rahat kullanamayan ve çeşitli sekillerde fiziksel imkansızlıkları bulunan kullanıcıların kullanımını kolaylaştırmaktadır.

Sync your settings(Ayarları eşitle);  Windows 8 in Windows’un diğer sürümlerine göre en büyük farklılıklarından birisi. Tamamen tablet bilgisayar kullanım mantığı ile hareket edilen bir uygulama, benzerlerine IOS veya Androit işletim sistemlerini kullanan donanımlarda rastlanmakta. Gelen bu imkan ile Windows 8 kullanılan tüm uygulamların biri ile işleşmeleri sağlanır, dosya ve veri aktarımları belirli kurallar çerçevesinde otomatik olarak yapılabiliyor. Tabii bu işlemleri yapabilmek için her sekron olacak sistemlere Windows ID ile logon(oturum açma) olunması gerekmektedir.

Windows Updates(Windows Güncelleme); Önceki versiyonlardan pek bir değişikliği olmayan bir uygulama. Windows’un sıradan sorunu olan güncelleme işlemlerinin yapılması bu bölümden gerçekleştirilmekte.

Bu başlık ile masaüstü kullanıcılarının  sanki bir tablet bilgisayar kullanıyormus gibi hissetmesine sebeb ana başlıklardan Settings(Ayarlar) kısmına bir göz attık. Sıra diğer alt menulere bir göz atmakta. İlk olarakta  Devices(Aygıtlar) ana başlığında;

Mouse(fare) un ekranın sağ alt köşesine götürüldüğünde açılan gadget(marifetli küçük araç) ın ikinci seçeneği Devices(Aygıtlar) seçeneğidir. Daha önceki sürümlerde Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>All Control Panel Items(Tüm Denetim Masası Unsurları)–>Device Manager(Aygıt Yöneticisi) yolu ile erişilen seçeneklere Windows 8 de Rigth Gadget(Sağ marifetli küçük araç) seçeneği içinden erişilmektedir.

Diğer bir ana başlık  Start(Başlat); Windows 8’i Windows 8 yapan gerçek bir tablet kullanımı hissini veren özellik. Windows 8 de Rigth Gadget(Sağ marifetli küçük araç) seçeneği) seçeneklerinden üçüncüsü olan bu uygulama sayesinde sistemdeki tüm uygulamalara bir dokunumluk uzaklıkta hissediliyor. Tüm uygulamalar masa üstünde yerini almış çalıştırılması için üzerine dokunulması yeterlidir. Özelleştirilebilen, yeni uygulamaların yüklenmesine olanak veren bu özellik sayesinde gerçekte bir tablet bilgisayarı elle kontrol ediyormus gibi hissedilmesine sebeb olmaktadır.

Kısaca bu uygulamaların da üzerinde durulması gerekenler var.. Bunlardan ilki

Store(Depo); Diğer Windows sürümlerinde olmayan ancak kısıtlı da olsa internet üzerinden microsoft un sayfalarına erişerek yapılabilen bazı işlemlerin bu bölümde yapılması yanında Microsoft tedarikcilerinin de uygulamalarına bu bölümden erişilebilmektedir. Bu özellik IOS sürümlerinin Itunes uygulamasının birebir aynısıdır. Ücretsiz uygulamalar, satın alınabilecek uygulamlar vb herşey bu bölümde sunulmaktadır..

Henüz çok yeni olduğu için ürün yelpazesi henüz tam hazır değil ancak eminim çok kısa sürede pekçok uygulama bu bölümde yerini alacaktır.

Ayrıca sisteme yüklenen uygulamaların güncelleme işlemleri de bu bölümden gerçekleştirilmektedir.

Messaging(Mesajlaşma); Windows Messanger uygulamasının geliştirilmiş kabiliyetleri arttırılmış ve ismi Messaging(Mesajlaşma) olarak değiştirilmiş.

Microsoft un arama motoru Bing in kullandığı Maps(Haritalar) özelliği Windows 8 e entegre edilerek adı Maps(Haritalar) olarak değiştirilmiş biçimde kullanıma sunulmuş. IOS veya Androint işletim sistemlerinin GoogleMaps imkanını kullanmaları Microsoft u da bu yönde adım atmasını zorunlu bırakmış gibi.

İşte en büyük görsel yenilik eğer duvar kagıdı hareketli ise Microsoft un arama motoru bing te arama işleme işlemi gerçekten zevkli hale getirilmiş. Geliştirilmiş Internet Explorer 10 ile web sayfalarında gezinmek daha hoş bir duygu uyandırıyor.

Mail(Posta);Microsoft Windows 8 deki mail(posta) uygulaması diğer microsoft serisi işletim sistemlerine oranla daha da arttırılmış yetekleri ve kolay kullanımı sayesinde bu işletim sisteminin amiral uygulamalarından olacak gibi. Çünkü hemen masaüstünde bulunan Mail(Posta) ikonuna tıklandığında açılan elektronik posta hesabı(Eğer Windows ID ile oturum açılmış ise) içinden postalara rahatlıkla erişilebilmekte.Ayrıca mail(posta) ikonuna tıklamadan da masaüstündeki mail(posta) kutucuğundan mailbox(posta kutusu)a gelen elektronik postalar rahatlıkla takip edilmekte.

Weather(Hava Durumu); Windows 7 serisi işletim sistemlerine kadarki sürümlerde olamayan bu özellik Windows 8 de daha da geliştirilmiş, görsel yetenekleri arttırılmış ve tıpkı Mail(Posta) da olduğu gibi masaüstüne yerleştirilerek kullanımı daha kolay hale getirilmiş. Yine IOS ve Androit işletim sistemlerinden alışık olunan bir uygulama.

Calendar(Takvim);Windows 7 ile hayata geçen takvim görselleştirme işlemi Windows 8 de de devam etmiş. İstenilen tarih/ler seçilerek hatırlatmalar, notlar vb. Unsurların eklenmesi ve bu unsurların zamanı geldiğinde masaüstünden takip edilmesi sağlanmış.

Photos(Fotograflar); Windows 8 de gelen Windows ID nin kullanıldığı diğer bir bölüm..Bu bölümde Facebook,SkyDrive,FlickrPhotos veya PicturesLibrary gibi bölgelerde bulunan resimlere rahatlıkla erişilme imkanı sağlanmış. Daha önceleri bu tür resimlere ancak web arayüzünden ilgili sayfalar üzerinden erişilmekte idi.

People(Kişi);Windows 8 deki diğer bir sosyal paylaşım uygulaması Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki kişilerin tamamının görülebildiği, iletişim kurulabildiği bir uygulama. Mail,Calendar uygulamalarında olduğu gibi online olup iletişim kurulabilecek kişiler aktif bir biçimde masaüsütünde bu bölümden takip edilebilir.

Remote Desktop(Uzak Masaüstü); Windows 8 de gelen yeni bir uygulama, daha doğrusu var olan RDP protokolü için hazırlanmış olan bir kullanıcı arayüzü. Bilindiği üzere tüm Windows serisi işletim sistemlerinde uzaktaki sistemlere erişmek için kullanılan RDP protokolü “mstsc” komutunun komut satırından çalıştırılması ile bir başka sisteme uzaktan bağlantı kurabilmekte idi. Her seferinde bu komutun komut satırından çalıştırılması gerekmekte idi. Windows 8 de bunun yerine bir arayüz yapılarak kullanıma verilmiş.

Kullanııcı oturum açma bilgileri girildikten ve bağlantı kurulacak sistem IP adresi verildikten sonra sisteme logon(oturum açma) işlemi gerçekleşir.

Birden fazla sisteme uzak bağlantı gerçekleştirildiğinde bağlanılan tüm sistemler üsteki bölümde yerini alır. İstenildiğinde tekbir dokunuşla bu sistemlere tekrar oturum açılabilir.

Finance(Finans); Windows 8 ile birlikte gelen bir yenilik daha. Windows 7 serisinde bir gadget yardımı ile izlenebilirken Windows 8 de Finans bu bölümde gerekli tanımlamaları yarak finans kişisel finans bilgilerinin de masaüstünde aktif biçimde görünmesi sağlanabilir.

Bu finanssal verilerden çeşitli biçimlerde veriler toplanıp bunlar üzerinde detaylı inceleme yapma imkanıda getirilmiştir.

Reader(Okuyucu); Microsoft un xps uzantılı dosyaları oluşturması ve okunması işlemleri Windows 7 serisi işletim sistemlerinde geliştirilmişti. Ancak yine de *.pdf uzantılı dosyaların okunması için herhangi bir pdf okuyucusu uygulamaya olan ihtiyacı gidermemişti. İste Windows 8 ile bu ihtiyaç giderilmiş görünmekte ancak bu da sanırım diğer pdf okuma uygulamaları ile haksız rakabet anlamında sorunların doğmasına sebeb olabilecek bir sorunmuş gibi durmakta.

Reader ile masaüstündeki bazı uygulamaların incelenmesi süreci tamamlandı.

Mouse(fare) un ekranın sağ alt köşesine götürülmesi ile karşılan gadget (marifetli küçük araç) taki diğer bir diğer ana başlık Share(Paylaşım) başlığıdır.

Önceki windows serilerinde Start(Başlat)–>Control Panel(Denetim Masası)–>Network ve Internet(Ağ ve İnternet)–>Network and Sharing Center(Ağ ve Paylaşım Merkezi) yolu takip edilerek ulaşılan konsola yeni süründe gadget (marifetli küçük araç) ta yer verilmiş.

Gadget (marifetli küçük araç) aracılığı ile kullanılabilen bir diğer uygulama Search(Araştır) olmuş. Önceki sürümlerde kullanımı daha kolay olan ve sadece Start(Başlat)tuşuna basılarak ulaşılabilen Search(Araştır) motoru Windwos 8 de arayüzleri değiştirilmiş ve belki biraz daha geliştirilmiş olmasına ragmen daha kullanışlı idi sanırım.

Buraya kadar anlatılan tüm bu uygulamaların yanında Windows 8 de büyük değişikliğe uğrayan bir başka uygulama da TaskManager(Görev Yöneticisi) olmuş. Sistem hakkındaki tüm performans,çalışan uygulama, kullanıcılar ve servisler gibi özellikleri ve yetekleride geliştirilmiş olan alt başlıklardaki kriterler ile sistemin tam anlamı ile incelenmesine olanak tanıyor.

Sonuç; Microsoft un Ipad gibi tablet bilgisayarlarda çalıştırılabilen bir sürümü bulunmuyor ancak Windows 8 ile Microsoft bu konudaki eksikliğini gidermek için çok çalışıyor. Windows 8 uygulaması hem masaüstü işletim sistemi olarak hemde tablet bilgisayarlarda kullanılabilir bir işletim sistemi olarak işletim sistemi pazarında yerini almaya çalışacak. Bunu yaparken klasik windows tutkunlarının yanında yeni bağılılar oluşturmak için de bazı süprizleri beraberinde getirmeye çalışıyor.

Doğadaki tek gerçeğin değişmenin önünde durulamayacağı olgusundan hareket edilen bir düşünce ile geliştirilen Windwos 8 işletim sistemi henüz daha çok yeni olmasına rağmen üzerinde en çok konuşulan bilişim uygulamalarının başında gelmeyi başarmış durumda.

Ancak Microsoftun bukadar popüler olmasını sadece yeni birşeyler yaparak ortaya çıkmasına  bağlamak biraz saflık olur sanırım. Çünkü hatırlanacağı üzere birkaç sene önce Microsoft önce bir dosya sıkıştırma uygulaması geliştiren bir firmayı, antivirüs uygulaması geliştiren bir firmayı, yedekleme yazılımı geliştiren bir başka firmayı ve en sonunda da pdf okuma vb. işlemleri bir başka uygulamanın geliştirildiği bir başka firmayı bünyesine katarak Microsoft un temel işi olarak bilinen işletim sistemi ve ofis uygulamaları geliştirme işlerininden farklı bir boyut kazanmıştır. Bu durum üçüncü parti uygulama geliştiren firmaları doğal olarak rahatsız etmektedir ve bu sebeble Micrsoft un “Kartelleşme” yani haksız rekabet sebebiyle cezalandırılması istemi ile hukuki yollara başvurdukları dönemler yaşanmıştır.

Bütün bunların yanında gerçekten geliştirilen yetekleri ve eklenen diğer uygulamalar sayesinde Windows 8 diğer firmalara bulundukları platformda büyük rakip olacağını göstermiş sanırım.. Bu makale de Windows 8 işletim sistemi hakkında internet ortamında çokça rastlanmayan bir konuyu incelemeye çalıştım.. Umarım faydalı olmuştur.. bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Reklamlar
Kategoriler:Windows Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: