Başlangıç > Güvenlik > Symantec Endpoint Protection; Kurulum

Symantec Endpoint Protection; Kurulum

Merhaba…Symantec Endpoint Protection yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager uygulamasının kurulumu ile devam ediyoruz.
Kuruluma başlamadan önce kurulum yapılacak ortamla ilgili bazı noktalara temas edip daha sonra kurulum adımlarını göreceğiz.
Sistemimiz gün geçtikçe çoğalan, dışarıdan gelebilecek yazılımların etkisi altında kalmaktadır. Ve biz, sistemimizin güvenliği için sistemimizi, bu zararlı yazılımlardan doğabilecek risklere karşı korumak zorundayız. Sistemimizin güvenliği için  sistemimize ne kadar antivirus ve firewall yazılımı kursakta, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı sistemimizi maksimum seviyede koruma altına alamıyoruz.  Ativirus yazılımları arasında lider firma olan Symantec frmasının çıkarmış olduğu Symantec Endpoint Protection yazılımı sayesinde  Symantec Insight teknolojisi ile güvenli ve performanslı bir yapıya sahip olmuş oluyoruz.
Symantec Endpoint Protection’un bize sunmuş olduğu faydalardan bir taneside, sanallaştırma (VMware,Ctrix vb) ortamlarında kesintisiz çalışma imkanı sağlamaktadır. Symantec Endpoint Protection’un , SONAR (Symantec Online Netwok for Advanced Response) teknolojisi sayesinde, dışarıdan sisteme sızmaya çalışan kötü niyetli yazılımlar incelenerek sisteme sızmaları önlenmektedir.
Symantec Endpoint Protection V:12.1 için Gereksinimler;
Windows İşletim Sistemleri:  Windows XP SP2 ve sonraki 64 bit sürümleri Windows XP Embedded Windows Vista (32-bit ve 64-bit) sürümleri Windows 7 (32-bit ve 64 bit ) sürümleri Windows Server 2003 (32 bit, 64 bit ) ve sonrası
 Donanım Tarafındaki Sistem Gereksinimleri:   Windows için 32-bit ve 64 bit işlemci: 1-GHz Intel Pentium III veya (Intel Pentium 4) Mac için 32-bit işlemci: Intel Core Solo, Intel ® Core ™ 512 MB ve üzeri RAM Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2003 işletim sistemleri için minimum 1 GB RAM (önerilen RAM mitarı 2-4 GB) 900 MB Disk Alanı
Symantec Endpoint Protection Manager sistem gereksinimleri:
İşletim Sistemi Tarafındaki Sistem Gereksimleri:  Windows 7 Windows XP ( 32 bit veya 64 bit ( sürümleri Windows Server 2003 R2 (32 bit-64 bit) ve Windows Server 2003 SP1 sürümleri Windows Server 2008 (32 bit- 64 bit) sürümleri
Donanım Tarafındaki Sistem Gereksinimleri:  
Not: Aynı makina üzerinde Symantec Endpoint Protection ve SQL Server kurulumu yapılacak ise minimum 4 GB RAM tavsiye edilir
32 Bit Sistemlerde:    1 GB  veya 2 GB RAM NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş 4 GB disk alanı
64 Bit Sistemlerde:   2 GB veya daha üzeri RAM NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş  4 GB disk alanı
Web Browser:    Microsoft İnternet Explorer 7 ve üzeri tarayıcılar Mozilla Firefox  3.6 veya 4.0
Database:   SQL Server 2000 SP4 ve üzeri SQL Server 2005 SP2 ve üzeri SQL Server 2008
sistemleri üzerinde kurulum yapılabilmektedir. Symantec Endpoint Protection’un sistem gereksinimlerinden bahsettikten sonra, kurulum aşamalarına geçebiliriz. Kurulum için ilk olarak http://www.symantec.com/business/products/multimedia.jsp?pcid=pcat_security&pvid=endpt_prot_1 adresinden ilgili programın kurulum dosyalarını indiriyoruz. Programın indirilmesinin ardından kur(setup) dosyası üzerine gelip çift tıklıyoruz ve kurulum işleminin başlamasını sağlıyoruz. 

Kurulum(Setup) uygulaması başlatılmasından sonra karşılaşlan ilk ekranda birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunlar hakkında kısaca bilgi verip kuruluma deva edeceğiz.
Read This First(Bunu Oku Önce);   Bu seçenekte, Symantec Endpoint Protection yazılımı ile ilgili kurulum bilgileri ve sürüm notları gibi bilgiler bulunmakta. Program hakkında ve kurulum işlemi hakkında detaylı bilgi almak isrerseniz PDF formatında hazırlanmış dosyadan faydalanabilirsiniz.
Install Symantec Endpoint Protection(Symantec Endpoint Protection Yükle);  Bu seçenekte, Symantec Antivirus yazılımı ile beraber, güvenlik duvarı, yönetim ve raporlama bileşenlerini yükleyebileceğimiz kısımlar bulunmaktadır. Yine bu seçenek içerisinde karşımıza kurulum bileşenleri olarak birden çok seçenek çıkacaktır. 
Install Other Administrator Tools(Diğer Yönetimsel Araçları Yükle); Bu seçenekte,  Symantec Endpoint Protection uygulama Mediası ile birlikte gelen ve SEP in yönetilmesini kolaylaştıran bazı yönetimsel araçların bulunduğu bazı yardımcı uygulamaların kurulmasını sağlayacak seçenekler çıkacaktır.
Exit(Çıkış);SEP in kurulumundan çıkmak maksadıyla kullanır.
Biz yeni bir kurulum yapacağımız için  Install Symantec Endpoint Protection(Symantec Endpoint Protection Yükle) seçeneğini seçip bir sonraki adıma geçilir.

Bu kısımda  Symantec Endpoint Protection(SEP) uygulamasının hangi method ile kurulacağının belirleneceği yine çok seçenekli bir kurulum ekranı ile karşılaşılır;
Install Symantec Endpoint Protection Manager(Symantec Endpoint Protection Yönetim Konsolunu Yükle);  Bu seçenek ile beraber  sistemimize, yönetim sunucusu, yönetim konsolu gibi bileşenler yüklenir ve network ortamında bulunan client bilgisayarlar üzerinde dağtılır.
Install an unmanaged client(Symantec Endpoint Protection tarafından yönetilmeyen istemci uygulamasını Yükle);  Eğer, network ortamınızda ki client bilgisayarınızın, yönetim sunucusu tarafından yönetilmesini istemiyorsanız bu seçenek seçilmelidir.
Return to Main Menu(Esas Menuye Geridön);
Kurulum işlemine devam etmek için Install Symantec Endpoint Protection Manager(Symantec Endpoint Protection Yönetim Konsolunu Yükleseçeneği seçilip SEP in kurulumu sırasında yüklenecek bileşenlerinin görüleceği ekrana geçiş yapılır. Kuruluma devam için Next(İleri) tuşuna basılması gereklidir.

Lisans sözleşmesinin kabulünden sonra Next(İleri) tuşu ile kuruluma devam edilir.

Bu bölümde kurulum dosyalarının kaydedileceği yer bilgileri ve kurulum için gerekli olan minimum gereksinimlerin belirtildiği bilgiler yer almaktadır. Kurulum dosyalarının yeri Change(Değiştir) seçeneği değiştirilebilir. Tüm bilgilerin dogrululuğundan emin olduktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki admıa geçilir.

ve tüm bu bilgiler ışığında artık uygulamanın yüklenmesine sıra gelmiştir. Yükleme işleminin başlatılması için Install(Yükle) seçeneği ile devam edilir.

kurulum dosyalarının kopyalanması takip edilir.

Yönetim sunucusu ve yönetim konsolu kurulumunun(Install the management server and console) başarılı bir biçimde gerçekleşmesinden sonra Next(İleri) ile diğer adıma geçilir.

Yeni pencerede network üzerindeki istemci(client) sayısı 100’den az ise Default Configuration(Varsayılan Konfigrasyon) seçeneği, eğer istemci(client) sayısı 100 ün üstünde ise  Custom Configuration(Özel Konfigrayon) seçeneğini seçerek istemci(client) ile ilgili ayarları manuel olarak gerçekleştirebiliriz.  Use a recovery file(Geri dönüşüm dosyasını kullan) seçeneğinde ise, önceden hazırlanmış olan bir konfigrasyon dosyası varsa Browse(Gözat) tuşu  üzerinden ilgili dosya seçilerek kuruluma devam edilebilir. Biz test ortamında sıfırdan bir kurulum yaptığımız ve istemci sayımızın 100 ün üzerine çıkabileceği düşünmediğimiz için Default Configuration(Varsayılan Konfigrasyon) seçeneği ile kuruluma devam etmek üzere Next(İleri) tuşuna basıyoruz.

Sıra SEP Management Console(SEP Yönetim Konsolu) tarafından kullanılacak olan kullanıcı hesabı ve şifresinin belirlenmesine ve bu sunucu tarafından elektronik posta hizmetlerinin kullanılmasını sağlayacak posta adresinin belirtilmesinde. Bu bölümde kullanılacak bilgilerin girilmesi mecburi olup bu bilgilerin girilmesinden sonra Next(İleri) ile kurulumdaki bir sonraki adıma geçilir.

Yeni adımda SEP sunucu üzerine atanan elektronik posta adresinden bir kullanıcıya elektronik posta gönderilme süreci test edilir. Bunun için gerekli olan bilgiler girildikten sonra Send Test Email(Test email gönder) tuşuna basılarak bir kullanıcıya elektronik posta gönderme işleminin sonucu görülebilir.

Elektronik postanın gönderildiğine ancak kullanıcı tarafından görülememesi durumunda hangi hususlara dikkat edilmesini gerektiği ve kontrol edilmesi gerektiğini belirten bir uyarı pop-up dan sonra kullanıcı tarafında yapılan kontrolde e-mail in gönderildiğinin teyit edilmesinde fayda vardır.

Bu kontrollerin yapılıp e-mail’in geldiği tespit edildikten sonra OK(Tamam) tuşu ile bu pop-up dan çıkılıp Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

Gelen yeni pencerede Data Collection(Veri Toplama) bilgilendirme ekranı ile karşılaşılır. Bu bölümde Symantec Endpoint Protection uygulamasını kullanan tüm kullanıcılardan gelen geri dönüşüm bilgilerinin merkezi bir yapıda toplanarak söz konus uygulamanın iyileştirilmesi maksadıyla  Symantec’ in bilgilendirilmesi hususunda gerekli izin verilip verilmeyeceği belirtilmektedir. Bu bilgilendirme ekranından Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

Sonraki ekranda e-posta adresi,Veritabanı ismi,kullanıcı adı ve şifresi gibi bilgilerin yer aldığı özet bilgi ekranı ile karşılaşılır. Bilgilerin doğrulunuğun teyit edilmesinden sonra Next(İleri) ile kurulumun sonlanması için gerekli işlemlerin yapılması sağlanır.

ve  kurulum tamamlandı. Symantec Endpoint Protection uygulamasının konsoluna ulaşmak için Finish(Bitiş) tuşuna basılması yeterlidir.

Symantec Endpoint Protection(SEP) uygulamasını kullanmak için gelen pencerde gerekli kullanıcı adı ve şifresi girildikten sonra Log On(Oturum Aç) tuşuna basıldıktan sonra SEP Yönetim Konsolunun açılması beklenir.

Oturum ilk açıldığında Welcome(Hoş Geldiniz) ekranı ile karşılaşılır. İstenmesi halinde bu ekran “Do not show this Welcome Page again(Hoşgeldiniz sayfasını bir daha gösterme)” seçeneği işaretlenip yönetim konsoluna geçiş yapılabilir. Veya bu sayfadaki;
License Status(Lisans Durumu);
Product Tour(Ürün Gezisi);
LiveUpdate(Canlı Güncelleme);
Client Deployment(İstemci Dağıtımı);
Server Settings(Sunucu Ayarları);
kısa yollar kullanılarak ürünün detay ayarları ve uygulamaları kullanımına geçiş yapılır. Bu bölümdeki kısa yollara Symantec EndPoint Protection ile ilgili diğer makalelerde daha geniş yer ayıracağız.

Symantec EndPoint Protection uygulamasına söz konusu uygulamayı kuruduğumuz sunucu üzerinden ulaşılabileceği gibi Web arayüzünden de erişmek mümkündür. Bunun için web tarayıcısının adres çubuğuna http://Sunucu IP veya İsmi:9090  adresi yazılması yeterlidir. Gelen menüden SEP Manager linki üzerinden oturum açma ekranının bulunduğu http://Sunucu IP veya İsmi:8443 adresine yönlendirilerek oturum bilgilerin girilmesi sağlanır. Ayrıca yine Web arayüzü kullanılarak açılan arayüz üzerinden Symantec Endpoint Protection Manager linki kullanılarak SEP in uzaktan yönetilmesine olanak sağlayan Admin Konsolun Java Platformunda bir küçük uygulamasının masaüstüne gelmesi sağlanabilir.

Web tarayıcısı adres çubuğuna direkt olarak http://Sunucu IP veya İsmi:8443 adresi yazılarak ta uygulamaya erişmek mümkündür.

ve… Symantec EndPoint Protection Manager(SEP Manager) arayüzü ile karşılaşma..Bundan sonraki makale SEP Manager üzerinde biraz daha durup bu konsolun kullanımı hakkında detay bilgiler vermeye çalışacağım....umarım faydalı olmuştur.. bir sonraki makalede görüşmek üzere…
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: