Başlangıç > Windows 2008 Server > Windows Deployment Service(Windows Dağıtım Servisi- WDS)-Sürücü Ekleme(Driver Injection)

Windows Deployment Service(Windows Dağıtım Servisi- WDS)-Sürücü Ekleme(Driver Injection)

Merhabalar..bu makalede Windows Deployment Services (Windows Dağıtım Servisi-WDS)  kullanılarak dağıtımı yapılacak işletim sistemlerinin gereksinimleri olacak donanım sürücülerinin WDS ile hazırlanmış olan bir imaj dosyasına nasıl ekleneceğini açıklamaya çalışacağım.
WDS Driver Injection(WDS Sürücü Ekleme) işlemi iki farklı basamak olarak değerlendirilebilir. Bunlardan ilki ilgili sürücünün WDS’e eklenmesi için hazırlanması diğeri hazırlanan bu sürücünün ilgili imaj dosyasına eklenmesidir.Şimdi bu adımları yakından bakalım.

İmaj dosyasının yükleneceği donanımın ihtiyaç duyabileceği donanım sürücülerininin *.inf biçminde bir klasör içinde toplandığını varsayıp bundan sonraki işlemleri buna göre yönlendireceğim.

İmaj dosyasına sürücü eklemek için söz konusu sürücülerin hazırlanması maksadıyla Windows Deployment Services(WDS) uygulamasının yönetim konsolundan Servers(Sunucular) başlığı içinden WDS sunucusunu genişletmeniz  gerekmektedir. Gelen menüden Drivers(Sürücüler) seçeneği ile sürücülerin eklenmesi süreci başlatılacaktır. Bunun için Drivers(Sürücüler) seçeneği üzerinde mouse(fare) un sağ tuşuna basıp açılan alt yordam uygulamalarından Add Driver Package(Sürücü Paketi Ekle) seçeneği seçilecektir. 
Gelen yeni pencerede paket hazırlama yönteminin tercihinin yapılması gerekmektedir. Bu bölümde bir klasör içindeki bir *.inf uzantılı dosya seçilerek bu işlem yapılabilirken eğer birden fazla *.inf dosyası kullanılarak birden fazla sürücünün aynı anda paket içinde dahil edilmesi sağlanabilir. Biz uygulama da birden fazla sürücünün eklenmesi süreci takip edileceğiz. Bu yüzden gelen pencerede “Select all driver packages from a folder (Klasör içindeki tüm sürücü paketlerini seç)” seçilip sürücülerin depolandığı alanı Browse(Gözat) ile gösterip bir sonraki adım için Next(İleri) tuşuna basılır.
 Sürücü paketlerinin bulunduğu klasör seçimi tamamlandıktan sonra diğer adım için Next(İleri) tuşuna basılır.
Gelen yeni pencerede *.inf dosyalarının depolandığı alan içindeki tüm  inf dosyaları gösterilecektir. Bu dosyaların detayları incelenebilir veya istenmeyen dosyalar yanlarındaki Check(Seç) kutusu kaldırılarak hazırlanmak istenen yeni paket içinde dahil edilmeyebilir. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.
 Bu pencere aslında bir önceki pencere ile aynı ancak amacı daha önceki pencerede yapılan seçimlerin gösterilmesi ve eğer varsa bir yanlışlık geriye dönülerek bu yanlışlığın giderilmesidir. Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilebilir.
Artık yeni sürücü paketinin hazırlanması için gerekli düzenlemeler yapılmış ve yeni paketin hazırlanması süreci başlatılmıştır. Bu süreç tamamlandıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki pencerenin gelmesi sağlanır. 
 Yeni pencere hazırlanan bu paketin WDS içinde hangi dizin içinde muhafaza edileceğinin belirlenmesi tariflencektir. Bu bölümde “Select an existing driver group(Var olan sürücü grubunu seç)”,”Create a new driver group named(Yeni bir sürücü grubu oluştur)” veya “Do not put the driver packages in a driver group at this time(Şimdilik bu sürücü paketini  herhangi bir sürücü grubuna ekleme)” seçenekleri ile bir sonraki adıma geçilir. Biz yeni bir paket oluşturduğumuz için ve oluşturduğumuz bu paketin diğer sürücü gruplarından farklı ve ayırt edilebilmesini sağlamak için ,“Create a new driver group named(Yeni bir sürücü grubu oluştur)” seçeneğini seçip Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçiyoruz.
Sürücü paketi oluşturulup oluşturulan bu paket oluşturulan yeni sürücü grubu içine dahil edilmiştir. İstenirse “Modify the filters for this group now(Filtreler kullanarak bu grubu düzenle)” seçeneği işaretlenerek oluşturulan bu grup içinde başka düzenlemelerin yapılması sağlanabilir. Biz bu seçeneği kaldırıp Finish(Bitiş) ile bir sonraki adıma geçiyoruz.
Artık Windows Deployment Services(WDS) uygulamasının yönetim konsolundan Servers(Sunucular) başlığı içinden WDS sunucusu seçilip gelen menüden Drivers(Sürücüler) seçeneğine girildiğinde oluşturulan yeni sürücü grubunun orada olduğu teyit edilmelidir.
Bu adımla WDS Driver Injection(WDS Sürücü Ekleme) işleminin ilk basamağı tamamlanmış ve bir sonraki basamak olan; hazırlanan bu sürücü grubunun bir imaj dosyasına eklenmesi sürecine geçiş yapılabilir.
 Bunun için  Windows Deployment Services(WDS) uygulamasının yönetim konsolundan Servers(Sunucular) başlığı içinden WDS sunucusu seçilip gelen menüden Boot Images(Açılış Imajları) seçeneği açılıp gelen pencereden sürücü paketinin ekleneceği imaj dosyası seçilir. Bu seçim yapıldıktan  mouse(fare) un sağ tuşuna basıp açılan alt yordam uygulamalarından Add Driver Packages to Image(Imaja Sürücü Paketleri Ekle) seçeneği seçilecektir. 
Bu seçimden sonra açılan sihirbaz da özetle sürücü paketleri sırasında herhangi bir sorun olması durumunda imaj dosyasının kullanılamayacak duruma geleceğinin uyarısı yapılmaktadır. Bu uyarı da göz önüne alınarak Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.
 Gelen pencerede Add(Ekle) tuşunun yardımı ile imaj dosyasına eklenecek sürücü grubunun seçiminin yapılması için bir sonraki aşamaya geçilir.
Add(Ekle) seçeneği seçildikten sonra gelen yeni pencerede Attribute Type(Nitelik Tipi) seçeneklerinden Driver Group Name(Sürücü Grup Adı) seçilip Operator(İşlem) seçeneğinde Equal to(Eşittir) seçilip Add(Ekle) tuşuna basılıp gelen sürücü gruplarından  imaj dosyasına eklencek olan sürücü grup adı seçimi yapılır.
 Bu işlemler tamamlandıktan sonra OK(Tamam) tuşu ile sihirbaz ekranına geri dönüş yapılır. 
Bu bölümde Search for Packages(Paketleri ara) tuşuna basılarak paket halinde bulunan sürücü dosyaları içinden  *.inf  dosyalarının Search result(Arama Sonucu) bölümüne listelenmesi sağlanır. Bu bölümde bu dosyaların detayları incelenebilir veya istenmeyen dosyalar yanlarındaki Check(Seç) kutusu kaldırılarak imaj içine yerleştirilecek sürücülereden çıkartılabilir. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.
  Bu pencere aslında bir önceki pencere ile aynı ancak amacı daha önceki pencerede yapılan seçimlerin gösterilmesi ve eğer varsa bir yanlışlık geriye dönülerek bu yanlışlığın giderilmesidir. Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilebilir.
 Artık yeni sürücülerin imaj içine yerleştirilmesi gerekli düzenlemeler yapılmış ve  imajın içine yerleştirme işlemi başlatılır. 
ve son hazırlanan sürücü paketi daha önceden hazırlanmış olan bir işletim sistemi imajı içerisine sorunsuz biçimde eklenmiştir. Artık söz imaj dosyası yeni daha önceki donanım sürücüleri ile birlikte yeni eklenen sürücüler ile yeni donanımlara yüklenmek üzere hazır duruma getirlmiştir.
….Umarım faydalı olmuştur… bir sonraki makalede görüşmek üzere….

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: