Başlangıç > Güvenlik > SEP Manager; Home

SEP Manager; Home

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Home(Ana Sayfa) makalesi ile devam ediyoruz. SEP Sunucusu hakkında genel bilgilerin verildiği, istemcilerin durumlarının gösterildiği  kısacası uygulamanın ön görünüm yüzüdür denebilir..
Home(Ev) linki seçildikten sonra açılan pencerede Preferences(Tercihler), View Details(Detayları Görüntüle), View Notifications(Uyarıları Göster), Endpoint Status(Endpoint Durumu), Licence Status(Lisans Durumu), Symantec Security Response(Symantec Güvenlik Yanıtları), Virüs and Risks Activity Summary(Virüs ve Risk Aktiviteleri Özeti) ,Favorite Reports(Favori Raporlar) başlıkları altında SEP ile ilgili çeşitli bilgilerin hızlıca takip edilmesi sağlanır.

Bu bölümdeki başlılklara bakıldığında; Preferences(Tercihler) linkinden alınacak olan uyarıların hangi kriterlere göre gösterileceği düzenlenebilir. Üç alt başlık altında tercihlerin yapılması sağlanmış. Buradaki ilk alt sekme Home and Monitors(Ana Sayfa ve İzleme) seçeneğidir.Bu bölümde yapılacak tercihler yanlızca ana sayfadaki ve izleme sayfalarındaki özet raporlar bölümünü etkiler.

Preferences(Tercihler) başlığı altındaki diğer bir alt sekme Securty Status(Güvenlik Durumu) dur. Bu bölümde tanımlanan değerlerin üstündeki bir durumla karşılaşılırsa bir uyarı görüntülenir. Örneğin; bu kısmında bulunan yüzdelik alanları düşük tutmanız sistem geneline hakimiyet açısından önemlidir. Auto-Protect durumları veya Network Threat Protection durumları off durumda olan bilgisayarların veya Host Integrity durumları başarısız olan bilgisayarların özetlerinin gösterilme oranları buradan belirlenir. Varsayılan olarak yüzde 10 olan değeri yüzde 1 yaparsanız tüm problem yaşayan bilgisayarları görebilirsiniz. Aksi taktirde yüzde 10 değerine ulaşana kadar sorunlu bilgisayarlar gösterilmez.

Preferences(Tercihler) başlığı altındaki son sekme Logs and Reports(Kayıtlar ve Raporlar) dır. Bu bölümdeki kriterler yardımı kayıtların hangi zaman aralıklarında ve hangi formatta görüntüleneceği, nerede depolanacağı vb. konularda tercihler yapılır.
Home(Ana sayfa) üzerindeki diğer bir link  View Details(Detay görüntüle) linkidir. Bu link seçildiğinde görüntülenen raporda SEP üzerindeki herbir kriter için oluşturulan hızlı raporlar görmek mümkündür.
Ayrıca bu ekran üzerindeki kısayol linklerinden herhangisi seçildiğinde o link içindeki değerler görülebilir.

Home(Ana sayfa) üzerindeki diğer bir link  View Notifications(Bildirimleri Görüntüle) linkidir.Bu seçenek seçildiğinde açılan gelen ekran daha sonraki yazılarımdan birisi olacak olan Monitors(İzleme) seçeneği içindeki Notifications(Bildirimler) bölüme çok benzer hatta Notification Conditions(Bildirim Durumları) seçeneklerindeki kriterler yardımı ile  İstemciler, Sunucular, Bölgeler gibi tüm kriterler kayıtlarının filtrelenerek görüntülenmesini sağlanabilir.

Home(Ana sayfa) üzerindeki diğer bir seçenek Endpoint Status(Endpoint Durum) kısmındır.Bu bölümde açılan pencerede SEP in istemciler üzerindeki durumları takip edilebilir mesela bu bölümden SEP ayarları kapalı duruma geçmiş olan istemcileri görebilir ve müdahale edebilir. Sunucu ve istemci arasıdaki iletişimin dakika cinsinden değerine göre bu kısım güncellenecektir.

Home(Ana sayfa) üzerindeki bir başka seçenek Licence Status(Lisans Durumu) bölümüdür. Symantec EndPoint Protection Manager uygulamasının lisans bilgilerinin görülebileceği veya lisans yenileme işlemleri için kullanılabilecek kısımdır.

Home(Ana sayfa) üzerindeki bir başka seçenek Security Response(Güvenlik Yanıtı) bölümüdür. Genel anlamda ağ(network) aktivitelerinin tümünün ortalama olarak değeri 1-2-3 ve 4 olarak derecelendirilerek, genel durum hakkında bilgi veren bu bölümde Security Response, Virüs Definitions and Security Updates, Latest Security News alt seçenekler yardımı ile sürekli takip edilmesi gereken bir alandır.
Seviye 1: Genel durumun sağlıklı ve zararlı kod aktivitelerinin görülmediği anlamına gelir.
Seviye 2: Az da olsa zararlı aktivitelerin tespit edilmesinde sonrası ulaşılan seviyedir. Güvenlik güncelleştirmeleri ve izleme işlemleri kontrol edilmelidir.
Seviye 3: Ağ üzerinde algılanan saldırı, virüs, trojan tarzı zararlıların yüksek seviyede algılandığı zaman ulaşılan seviyedir.Güvenlik alt yapısı, alınan tedbirler gözden geçirilmeli ve izleme işlemi göz ardı edilmemelidir. SEP imza güncellemeleri ve diğer programların güncellemeleri yapılmalıdır.
Seviye 4: Standart ağ aktivitelerinin kesintiye uğradığı, birden çok kaynaktan uyarı alındığı ve aksamaların kaçınılmaz olduğu zaman ulaşılan seviyedir.

Ağ üzerindeki tüm aktiviteleri tek bir ekran üzerinden ve özet bir biçimde takip edilmesi sağlayan Virüs and Risks Activity Summary(Virüs ve Riskler Aktiviteleri Özeti) penceresi  Home(Ana sayfa) üzerindeki yerini almıştır. 

SEP tarafından varsayılan olarak  oluşturulan veya yönetici tarafından hazırlanan raporlar Favorite Reports(Favori Raporlar) bölümde Home(Ana sayfa) üzerinden takip edilebilir.

Bu bölümdeki seçenekler ve onların içindeki kriteler vasıtasıyla SEP ile ilgili hızlıca raporların üretilmesi mümkündür.

Buraya kadar olan bölümde Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisinde Symantec Endpoint Protection Manager; Home(Ana Sayfa) ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık…..Umarım faydalı olmuştur….Bir başka SEP serisi makale de görüşmek üzere…
Kategoriler:Güvenlik
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: