Başlangıç > Windows 2008 Server > Windows Server 2008; Windows File Server(Dosya Sunucusu)

Windows Server 2008; Windows File Server(Dosya Sunucusu)

Merhabalar.. Microsoft Windows 2008 Server yazı dizisine Windows 2008 R2 sunucu üzerinde Windows File Server(Dosya Sunucusu) ve Distributed File System(DFS)(Dağıtılmış Dosya Sistemi) ile devam ediyoruz. Önce File Server(Dosya Sunucusu) nedir, Dağıtılmış Dosya Sistemi (Distributed File System(DFS)) nedir gibi soruların cevaplarını verip daha sonra söz konusu özelliklerin kurulumunu gerçekleştireceğiz.
Şimdi bu soruları cevaplandırarak makalemize başlayalım.
Windows File Server nedir.?;
Sunucu üzerinde paylaşılmış klasörlere istediğiniz dosya türlerinin yazılmasını engelleyip/kullanılmak ve belirli dosya kotaları oluşturmanıza yarayan ve ilk kez Windows 2003 RC2 ile gelen bir uygulamadır.
Ne amaçla kullanılır.?
Sunucu üzerinde istemcilerin kullanması için paylaşıma açılan  klasörlere, belirli dosya uzantılarının yüklenmesini veya oluşturulmasını engelleyebilir, klasörlere belirli kotalar uygulayabilir. Şimdi belki sorabilirsiniz “bunu disk kota ile yapamıyor muyuz?” diye. Disk kota ile sadece hdd bölümlerinize belirli kotalar koyabilirsiniz. Dosya sunucusu ile paylaşıma açlan klasörlere de kota uygulayabilir. Ağ ortamında paylaştırılan dosyalara çeşitli yetki seviyelerinde erişmek onlar üzerinde işlem yapmak veya belirli dosyalarının bu bölümlerde saklanmasını engellemek için kullanılabilir. Örneğin; *.cad , *.ncz, *.doc gibi uzantılı dosyalar dosya sunucusu üzerinde korunması mümkün iken 
*.mp3, *.avi vb dosyaların bu bölümde depolanması engellenebilir.
Diğer soru Distributed File System(DFS)(Dağıtılmış Dosya Sistemi) nedir.?
DFS(Distributed File System) gerçek bir dosya sistemi değildir. DFS, kullanıcıya gerçek bir sürücüdeki yapı gibi görünen mantıksal bir dosya sistemi sunar. Ama bu dosya sisteminin içindeki ögeler aslında çok sayıda bilgisayar üzerinde bulunuyor olabilir.
DFS kullanarak ağ üzerinde paylaştırılmış olan tüm kaynakları tek bir çatı altında toplayarak ağ kullanıcılarınızın hizmetine tek paylaşımla sunabilirsiniz.
Bu sayede kullanıcılar ulaşmak istedikleri paylaştırılmış kaynaklara daha hızlı bir şekilde erişebiliyorlar. Çünkü bütün kaynakların yerini tek tek bilmek yerine, sadece DFS Root’a erişerek, buradan diledikleri dosyaya erişebileceklerdir.
Örneğin şirketinizde bir bölümde görevli çalışanlarınızın sadece o bölümün ilgili kaynaklarına tek bir merkezden ulaşmasını istiyor ve olası bir dağınıklığın önüne geçmeyi planlıyorsunuz. Bu aşamada sizin bir DFS kurup yapılandırmanız gerekir.
DFS konusuna girerken bilmemiz gereken bazı kavramlar var. Şimdi bunlara bir göz atalım:
DFS Root: Sıradan klasör-dosya dizin sistemine benzeyen hiyeraşinin en üst düzeyidir.
DFS Link: DFS Root (Kök) dizini ile paylaşılan DFS klasörü arasındaki bağlantıya verilen isimdir.
Soruların cevaplandırılmasından sonra sıra kurulum işlemlerine gelmiştir.
Kurulum işlemlerini başlatmak için Server Manager(Sunucu Yöneticisi) konsolu açılıp Roles(Görevler) seçeneği işaretlenir. Roles(Görevler) kısmında Add Roles(Görevler ekle) kısmından File Server(Dosya Sunucu) görevinin eklenmesi işlemi başlatılacaktır.
Gelen bilgilerindirme ekranı  “Skip this page by default”(Varsayılan olarak bu sayfayı geç) kutucuğu işaretlenerek bir sonraki görev ekllenmesi sırasında bu sayfanın görüntülenmesi engellenebilir ve Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçilir.
Gelen yeni bölüm sunucuya atanabilecek görevlerin seçileceği ekrandır. Burada File Server(Dosya Sunucusu) seçeneği işaretlenerek bir sonraki adım için Next(İleri) tuşuna basılır.
Bu bölümde eklenecek olan görevle ilgili bilgiler verilmekte olup ihtiyaç duyulabilecek diğer bilgiler de belirtilmiştir bu bölümü tamamlamak ve bir sonraki adıma geçmek için Next(İleri) tuşuna basılır.
Sonraki adımda eklenecek olan görevin ihtiyaç duyduğu hizmet servislerin seçilmesi yapılacaktır. Burada biz sadece File  Server(Dosya Sunucusu) kurduğumuz File Server(Dosya Sunucusu) servisi seçilip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.
Kurulma sürecinde olan görev ile ilgili son bilgilerde verildikten sonra kurulum için Install(Kur) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.
Kurulum işlemi başlamıştır..Kurulum süreçleri ekran dan takip edilebilir.
Kurulumunun başarılı bir biçimde tamamlandığını gösteren sonuç ekranı Close(Kapat) tuşu ile işlem sonlandırılır.
…. evet  bir sunucu üzerine File Server(Dosya Sunucusu) görevi başarılı bir biçimde atanmıştır. Bundan sonraki adım bu sunucu üzerindeki alan paylaşımlarının yönetilmesi sürecine.. File Server(Dosya Sunucusu) üzerine eklenecek yeni bir servis ile alan paylaşım süreçlerini takip etmek mümkündür. Bu süreçte makalenin başında bahsettiğimiz Dağıtılmış Dosya Sistemi (Distributed File System(DFS)) servisi ile takip edilecektir.
Dağıtılmış Dosya Sistemi (Distributed File System(DFS)) ile ilgili makale daha sonra yayınlanacaktır..umarım buraya kadar olan kısım yararlı olmuştur..Bir sonraki makalede görüşmek üzere…
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: