Başlangıç > Windows 2008 Server > Distributed File System(DFS)(Dağıtık Dosya Sistemi)

Distributed File System(DFS)(Dağıtık Dosya Sistemi)

Merhabalar.. Microsoft Windows 2008 Server yazı dizisine Windows 2008 R2 sunucu üzerinde Windows File Server(Dosya Sunucusu) ve Distributed File System(DFS)(Dağıtılmış Dosya Sistemi) ile devam ediyoruz. Daha önce bir makalede File Server(Dosya Sunucusu) nedir, Dağıtılmış Dosya Sistemi (Distributed File System(DFS)) nedir gibi soruların cevaplarını verip Windows File Server(Dosya Sunucusu) kurulumunu gerçekleştirdik. Bu makalede de Distributed File System(DFS)(Dağıtık Dosya Sistemi) in kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Kurulum işlemlerini başlatmak için Server Manager(Sunucu Yöneticisi) konsolu açılıp Roles(Görevler) seçeneği işaretlenir. Role  Services(Görev Servisleri) seçeneğinden Add Role Services(Görev Servisleri ekle) kısmı seçilerek servisin eklenmesi işlemi başlatılır.

Gelen bilgilerindirme ekranı ”Skip this page by default”(Varsayılan olarak bu sayfayı geç) kutucuğu işaretlenerek bir sonraki görev ekllenmesi sırasında bu sayfanın görüntülenmesi engellenebilir ve Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçilir.

Gelen yeni bölümde daha önce atanan görevle ilgili olarak eklenebilecek servislerin seçiminin yapılabileceği  bir ekran ile karşılaşılır. Burada Distributed File System(DFS) Namespaces(Dağıtık Dosya Sistemi İsim Alanları)  seçeneği işaretlenerek bir sonraki adım için Next(İleri) tuşuna basılır.

Yeni pencerede DFS ile ilgili tanımın yapıldığı ve bu sanal ad tanımının bu bölümde yapılıp yapılmayacağının belirtilmesinden sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

DFS ile ilgili tanımlamaların tamamlanmasından sonra bu ana kadar yapılan ayarlamalarının özetlendiği özet bilgi ekranı da incelenip olası sorunların geriye giderek düzeltilmesine olanak veren Previous(Geri) seçeneğimin yanında yapılan işlemlerin tamamlandığını ve verilerin doğru olduğuna emin olunduğunda kurulumun başlatılması için Install(Kur) seçeneği şeçilir.

DFS kurulum süreci takip edilebilir.

DFS kurumunun sorunsuz bir biçimde gerçekleştiğini teyit etmek için Close(Kapat) tuşu seçilir.

Sunucu üzerine DFS kurulumu gerçekleştirildikten sonra  DFS konsolunun kullanılarak sanal dizin adlarının oluşturulması ve doya paylaştırma işlemlerinin tanımlamasına sıra gelmiştir. DFS konsoluna kullanabilmek için Start(Başlat)–>Administrative Tools(Yönetimsel Araçlar)–>DFS Management(DFS Yönetimi) yolu takip edilir.

DFS de sanal dizinin tanımlanması için DFS Management(DFS Yönetimi) başlığı içinden Namespaces(Alan Ismi) kısmı seçilip mouse(fare) un sağ butonu yardımı ile alt yordam uygulamalarının açılması sağlanır. Gelen alt yordam uygulamaların dan New Namespace(Yeni Alan Ismi) seçeneği ile sanal alan ismi oluşturma işlemine başlanabileceği gibi yine ekranın sağ bölümündeki Actions(Eylemeler) bölümünden de aynı isimli seçenek seçilerek bu işlem gerçekleştirilebilir.

Açılan yeni alan ismi sihirbazı yardımı ile DFS te kullanacağımız sanal alan tanımını yapacağız. 
Bu bölümde Server(Sunucu) kısmına DFS için kullanılacak sunucunun ismi direkt yazılabileceği gibi Browse(Gözat) tuşu kullanılarak etki alanı içindeki sunucunun gösterilmesi ile Sanal Alan İsmi tanımlama işlemine başlanır. 

Gerekli sunucu gösterildikten sonra bir sonraki adım için Next(İleri) tuşu kullanılır.

Windows File Server(Dosya Sunucusu) sunucusu üzerine  Distributed File System(DFS)(Dağıtık Dosya Sistemi) in kurulduktan sonra söz konusu servisin çalıştırması gerekmektedir. Eğer DFS konsolu açılmadan ve Namespace(Alan İsmi) tanımlamaları yapmadan önce bu servis başlatılmadı ise Namespace(Alan İsmi) oluştururken bu konuda bir uyarı mesajı gelir ve ilgili servisin başatılması için oany istenir. Servisin başlatılması için Yes(Evet) tuşuna basmak yeterli olacaktır.
Gelen yeni pencerede Namespace(Alanismi) için kullanılacak isim tanımlaması yapılır. Bu kullanıcıların paylaştırılan dosyalara erişmek için izleyecekleri \\Sunucu Adı\Alanİsmi yolundaki Alanİsmi kısmıdır. Burada gerekli isim ataması yaptıktan sonra Edit Setting(Ayarları Düzenle) tuşu ile de söz konu alan adında hangi dosyaların paylaştırılacağı, hangi dosyalara hangi kullanıcıların hangi yetkilerle erişeceği gibi tanımların yapılması mümkündür.

Edit Setting(Ayarları Düzenle) kısmında Local path of shared folder(Paylaştırılacak dosya yeri) kısmında Browse(Gözat) tuşunu seçip paylaştırılacak dosyanın yolu belirtilir. Ayrıca Shared folder permissions(Paylaşılan Dosya İzinleri) kısmında da varsayılan erişim izinlerinin yannda Use custom permission(Özel Ayarları Kullan) seçeneği içinden Customize(Özelleştir) seçeneği ile paylaşımı kullanacak tüm kullanıcı ve gruplar için özel erişm yöntemleri tanımlanır. Tanımla işlemleri tamamlandıktan sonra OK(Tamam) tuşu ile bir sonraki adıma geçirlir.

Gelen yeni pencerede alanismi tipinin seçimi yapılacaktır. Buradaki seçeneklerden ilki Domain-based namespace (Etki alanı tabanlı alanismi) dir. Eğer etki alanı içiersinde birden fazla sunucu üzerinden verilen/verilecek bir dosya paylaşım hizmeti var ise;  kullanıcılar bu paylaştırılan dosyalara \\etkialanı\Alanİsmi biçimde erişmeleri sağlananilir ve eğer etki alanı içierisinde dosya sunucusu olan hizmet eden tüm sunucular Windows Server 2008 ve üstü versiyondaki bir işletim sistemine sahip ise Enable Windows Server 2008 mode(Windows Server 2008 modunu etkinleştir) seçeneğini işaretleyip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir. Ancak biz hem etki alanı içinde  Windows Server 2008 olmayan sunucumuzun olduğunu hemde tek sunucu üzerinde paylaşım vereceğimizi varsayarak Stand-alone namespace(Tekbaşına Alanİsmi) seçeneği ile ilerliyoruz.

Sonraki ekranda şu ana kadar yepılan hazırlıkları özetleyen bilgi ekranı bizi karşılıyor. Tüm yapılanların dogruluğundan emin olduktan sonra Create(Oluştur) seçeneği ile Alanİsmi oluşturma işlemi başlatılır.

……ve  mutlu son…… 
File Server(Dosya Sunucusu) üzerinde bir Namespace(Alanİsmi) oluşturduk. Sanal dizinin tanımlanması için kullanılacak olan bu tanımlamadan sonra sıra bu tanım içinde dosya paylaştırma işlemlerine..

DFS üzerinde Namespace(Alanİsmi) oluşturduktan sonra dosya paylaştırma işlemi için ilgili Namespace(Alanİsmi) seçildikten sonra sağ bölümdeki Actions(Eylemler) kısmından New Folder(Yeni Klasör) seçeneği seçilir.

Bundan sonraki adımlarda; paylaşım verilecek klasör için bir isim verilir(1), daha sonra paylaştırılacak dosya için Browse(Gözat) tuşu kullanılıp(2) gelen pencerede sunucu ismi girildikten sonra  New Shared Folder(Yeni Paylaştırılan Klasör)(3) tuşu yardımı paylaştırılacak klasör tanımının yapılacağı pencereye geçiş yapılır(4). Bu bölümde paylaşım ismi atanıp ve paylaştırılacak klasörün bulunduğu dizine geçmek için Browse(Göz At) seçeneği kullanılır. Ayrıca yine bu bölümde paylaşım yapılacak klasör için izinlerin atanması işlemi de bu bölümde yapılır. Daha sonra gelen pencerede paylaştırılacak klasör seçilip OK(Tamam) tuşu ile işlem sonlandırılır(5). Yapılan bu işlemlerin sonlandırılması için açılan tüm bu pencereler OK(Tamam) tuşu ile kapatılır.

Artık dosya paylaştırma işlemi de tamamalmıştır. Sıra paylaştırılan bu klasöre erişmekte. Bunun için \\FileServerName\SanalAlanİsmi takip edilip paylaşıtırılan klasörlere yukarıda anlatıldığı üzere verilen yetkiler seviyesinde erişmek mümkün olacaktır.

Buraya kadar olan kısımda DFS kurulumu ve DFS kullanlarak dosya paylaşımının nasıl yapıldığı gördük. Şimdi sıra paylaştırılan dosyalar üzerinde bazı işlemlerin nasıl yapılacağı, yetkilerin nasıl değiştirildiği vb. konular üzerinde durup DFS konsolunun kullanım yeteneğini arttırmaya çalışalım.
DFS konsolu üzerinde üç farklı bölüm bulunmaktadır. Birinci kısım DFS in görünüp panelidir. Bu panel de DFS Namespaces(Alanisimleri) ve Replications(Replikasyonlar) kısımlarında işlemlerin yapılması mümkündür. İkinci bölüm yani orta kısımda yer alan bu bölümde ilgili seçimle ilgili detay bilgilerin görülmesi ve işlme tabii tutulması mümkün iken en sağ bölümde yer alan Actions(Eylemler) bölümünde de seçilen bölümle ilgili eylemlerin yapılması sağlanır.
Şimdi bir klasör üzerinde durup bu anlatıklarımı daha canlı hale getireyim. Mesela Sol bölümde Namespaces(Alanİsimleri) başlığı içinden \\SunucuAdı\Alanİsmi seçildiktemn sonra mouse(fare) un sağ tuşuna basıldıktan sonra gelen alt yordamm eylemlerine ekranın sağ bölümündeki Actions(Eylemler) kısmından da erişilebilir.

Burada seçilen klasörün özellikleri incelenebilir ve erişim süreleri konusunda bazı ayarlamaların yapılması mümkündür.

Orta bölümde seçilen klasörün özellikleri incelendiğinde erişim izinleri ve genel bazı tanımlamaların yapılması mümkündür.

Bu makalede DFS kurulumunu ve DFS kullanlarak dosya paylaşımının nasıl yapıldığı bazı küçük örnekler vererek açıklamaya çalıştım. …File Server ile ilgili diğer makaleler de hazırlanmakta olup ….umarım bu makalede faydalı olmuştur…Bir sonraki makalede görüşmek üzere…
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: