Başlangıç > Güvenlik > SEP Manager; Monitors

SEP Manager; Monitors

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Monitors(İzleme) makalesi ile devam ediyoruz. SEP Manager Konsolo üzerindeki ikinci linktir. SEP Sunucusu veya istemcileri hakkında genel bilgilerin toplanması için gerekli olan tanımlamaların yapılması için dört farklı bölümden oluşmaktadır.
Monitors(İzleme) başlığı içinde Summary type(Özet Tipi),Logs(Kayıtlar), Command Status(Komut Durumu), Notifications(Bildirimler) başlıklarında belirlenecek kriterler sayesinde  bazı kaynakların takibinin yapılması kolaylaşmaktadır.
Şimdi bu başlıklara biraz bakalım. Summary type(Özet Tipi), Monitors(İzleme) başlığı içindeki ilk seçenektir. Yapılan seçime göre sistem yapımızı oluşturulan kullanıcılar/ gruplar / IP adresleri yada dış networkten gelen her türlü tehdit için grafiksel özetlerin görülebileceği alandır. Time Range(Zaman Aralığı) kısmında ilgili izleme seçeneği için kullanılacak olan zaman değerlerinin verilmesi sağlanır.
Monitors(İzleme) başlığı içindeki ikinci seçenek Logs(Kayıtlar) dır.Bu bölümdeki kriterler kullanılarak SEP tarafından tutulan kayıtların çeşitlilikleri arttırılabilir. Aynı ekran üzerinde Advanced Setting(Gelişmiş Ayarlar) seçeneği ile takip edilmek istenen tüm kriterler üzerinde işlemler yapılabilir ve parametre çeşitlilikleri arttırılablir.
 Logs(Kayıtlar) bölümünde istenilen parametre ilişkileri sağlandıktan sonra takip edilmesi istenen verilerin görülmesi için View Log(Kayıt Görüntüle) tuşuna başmak yeterlidir. Oluşturulan bu kayıtlar Export(İhraç) seçeneği ile başka formlardaki veri alanlarına aktarılabilir veya Details(Detaylar) seçeneği ile detaylı incelenmek üzere seçilebilir.
Monitors(İzleme) başlığındaki bir başka sekme ise Command Status(Komut Durumu) sekmesidir. Policy(Kural) yoluyla yada bir veya birdenfazla istemciye uygulatılan süreçler ile ilgili bilgilerin izlenmesine olanak tanır. Show commands(Komutları Göster) bölümündeki parametreler yardımı ile çeşitli verilerin izlenmesi sağlanır. Örneğin; istemciye ait son güncelleme verisi, IP adresi, kullanıcı adı gibi bilgilerin izlenmesi yanında istenmesi durumunda bu verilerin daha da detaylandırılması mümkündür.
Monitors(İzleme) başlığının son sekmesi Notifications(Bildirimler) dir. İstemciler, Sunucular, Bölgeler gibi tüm kriterler kayıtlarının filtrelenerek görüntülenmesini sağlar. Bu kısımdaki Notification Conditions(Bildirim Koşulları) bölümündeki parametreler yardımı ile bu bölümün daha efektif kullanılması mümkündür. Aynı ekran üzerinde Advanced Setting(Gelişmiş Ayarlar) seçeneği ile takip edilmek istenen tüm kriterler üzerinde işlemler yapılabilir ve parametre çeşitlilikleri arttırılabilir. Örneğin; bir veya birden fazla istemcinin virüs güncelleme geçmişleri listelenebilir, eski tarihli verilerin takip edilmesi sağlanabilir. Kendinize özel görüntüleme kriterleri tanımlamak için Add(Ekle) kısmında gerekli tanımlamaların yapılması da mümkündür.
Buraya kadar olan bölümde Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisinde Symantec Endpoint Protection Manager; Monitors(İzleme)) ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık…..Umarım faydalı olmuştur….Bir başka SEP serisi makale de görüşmek üzere…
Reklamlar
Kategoriler:Güvenlik Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: