Başlangıç > Makaleler, Ofis Uygulamaları > Microsoft Office 2013-Genel Bakış

Microsoft Office 2013-Genel Bakış

Microsoft, Office 2013’ü resmen tanıttı ve önizleme sürümünü indirmeye sundu.
Microsoft, geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlediği etkinlikte  yeni yazılım paketi Office 15 yani Office 2013’ü resmen duyurmuştu. Tüketici ön izleme sürümüyle office.com/preview adresinden indirmeye sunulan yeni Office, Word, PowerPoint, Excel, Outlook ve OneNote gibi araçları içeriyor. Ayrıca yazılım SkyDrive ve Skype ile bütünleşmiş.
Sunulan önizleme sürümünde Access, Excel, InfoPath, Lync, OneNote, Outlook, PowerPoint, Publisher ve Word bulunuyor. Ama bu kez bazı yazılımlar, Metro arayüzüne uyarlanmış biçimde karşımıza çıkıyor.
Microsoft, fiyat ya da tarih konusunda kesin bir bilgi vermiş değil. Tek bildiğimiz, Office 2013’ün Windows RT sürümünün, Microsoft’un tableti Surface ile birlikte geleceği. Ama bu konuda da bazı soru işaretleri var. Uzmanlara göre tabletlere gelecek olan sürüm debir önizleme sürümü olabilir. PC’ler için Office 2013’ün ise, 2013 yılının ilk çeyreğinde raflara çıkması bekleniyor.
Office 2013, hem geleneksel masaüstü uygulamalarına, hem de Metro uygulamalarına sahip bir paket olacak. Yayınlanan önizlemede Metro uyumlu olarak gelen iki uygulama var: OneNote ve Lync.
Şimdilik, önizleme sürümünde görülebilen yenilikler gerçekten umut verici. Örneğin artık PDF dosyalarını Word dosyası olarak açabiliyor ve üzerinde dilediğimiz gibi değişiklik yapabiliyoruz. Yine Word dosyaları içerisine video gömmek de, Office 2013 ile mümkün.
Excel’in, 2013 sürümünde biraz daha akıllı bir uygulama haline geldiğini söylemek mümkün. Örneğin tekrarlanan girişlerde uygulama, kullanıcıya otomatik doldurma konusunda daha fazla yardım ediyor. Bir tablo oluşturacaksanız, girdiğiniz verilere en uygun tablo tipini de artık size önerebiliyor Excel.
PowerPoint’te yapılan en önemli yenilik ise, dokunmatik ekranlara büyük uyum sağlamış olması. Microsoft, PowerPoint 2013’ü geliştirirken, Windows 8’de de büyük önem verdiği dokunmatik ekran konusuna özel bir özen göstermiş.

Office Windows 8 üzerinde En İyi Şekilde Çalışıyor

 • Dokunma deneyimi her yerde. Office klavye ve fareyle olduğu doğallıkta dokunma deneyimiyle de kullanılıyor. Ekran üzerinde parmağınızı gezdirerek ve parmak hareketleriyle küçültme büyütme yaparak belgelerinizi ve sunumlarınızı okuyabilirsiniz. Yeni içerik oluşturmak ve uygulama özelliklerine erişmek parmağınızın dokunuşuyla mümkün.
 • El ile yazmanın keyfi. İçerik oluşturmak, not almak ve uygulama özelliklerine ulaşmak için ekran kalemi kullanabilirsiniz. E-postalarınıza el yazınızla yanıt verin ve bunları otomatik olarak metine çevirin. Ekran kaleminizi sunum yaparken bir işaretçi olarak kullanın. İçeriğinizi renklendirin ve hatalarınızı kolayca silin.
 • Yeni Windows 8 uygulamaları. OneNote ve Lync, Office için ilk yeni Windows 8 stili uygulamaları temsil ediyorlar. Bu uygulamalar bir tablet üzerinde dokunma öncelikli deneyimleri sunmak üzere tasarlandılar. OneNote üzerindeki yeni dairesel menü parmağınızla özelliklere erişimi kolay hale getiriyor.
 • Windows RT içerisinde. Word, Excel, PowerPoint ve OneNote uygulamalarının yeni sürümlerini içeren Office Home and Student 2013 RT, Microsoft Surface’ı da kapsayacak şekilde ARM tabanlı Windows 8 cihazları üzerinde yerini alıyor olacak. 
Office Bulutta
 • SkyDrive. Office varsayılan olarak belgelerinizi SkyDrive’a kaydeder, böylece içeriğiniz her zaman tablet, PC ve telefonunuzdan erişilebilir hale gelir. Belgeleriniz çevrimdışıyken de kullanılabilir ve tekrar bağlandığınızda eşitlenir.
 • Dolaşım. Office’te oturum açtığınızda, en güncel olarak kullandığınız belgeler, şablonlar, hatta özel sözlüğünüzü de kapsayan kişisel ayarlarınız hemen her cihazınızla erişilebilecek şekilde sizinle birlikte dolaşır. Hatta Office en son belgenin neresinde çalıştığınızı bile hatırlayarak, bu noktaya sizi tek bir tıkla geri getirir.
 • Talep edildiğinde Office. Bir abonelikle, Office’e bilgisayarınızın uzağındayken internete bağlı bir Windows tabanlı PC’ye tam özellikli uygulamaların akışıyla da erişebilirsiniz.
 • Yeni abonelik hizmetleri. Yeni Office bulut tabanlı bir hizmet olarak erişilebilir durumda. Aboneler olarak, ev kullanıcıları gelecek olan güncellemeleri otomatik olarak alırken bunun yanında Skype dakikaları ve ekstra SkyDrive depo alanı gibi heyecan verici bulut hizmetlerine de kavuşuyorlar. Aboneler ailedeki herkesin tüm cihazları için çoklu yükleme olanaklarına sahip oluyorlar. 
Sosyal Office
 • Yammer. Yammer kurumlar için güvenli ve özel bir sosyal ağ sunuyor. Ücretsiz olarak kaydolabilir ve sosyal ağı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yammer SharePoint ve Microsoft Dynamics ile entegrasyon olanaklarını da sunuyor.
 • Bağlı kalın. SharePoint içerisinde kişileri, ekipleri, belgeleri ve siteleri takip edin. Güncel kalmak ve iş arkadaşlarınıza güncel bilgiler sunmak için etkinlik akışınızın içine resimler, videolar ve Office içeriklerini gömün ve görüntüleyin.
 • Kişi Kartı. Office içerisinde her yerdeki kişilerinizin entegre bir görünümünü elde edin. Kişi kartı Facebook ve LinkedIn hesaplarından resimler, durum bilgileri, kişi bilgisi ve etkinlik beslemeleriyle bütünlük içerisindeki iletişim durum bilgisini içerir.
 • Skype. Yeni Office Skype ile geliyor. Abone olduğunuzda, her ay 60 dakikalık dünya çapında Skype konuşma süresi kazanırsınız. Skype kontaklarını Lync’e entegre edebilir, Skype üzerindeki herkesi sesli olarak arayıp, bu kişilerle anlık iletişim de başlatabilirsiniz. 
Office Yeni Senaryoların Yolunu Açıyor
 • Dijital Not Alma. OneNote ile notlarınızı bulutta cihazlar çapında erişilebilecek şekilde bulundurun. Hangi yöntemi doğal buluyorsanız onu kullanın— dokunma deneyimi, ekran kalemi ya da klavye ile notlar alın ya da tüm bu olanakları birlikte kullanarak istediğiniz deneyimle çalışmanıza devam edin.
 • Okuma ve biçimlendirme. Word içerisindeki Okuma Modu geniş ve küçük ekranlar için otomatik olarak ayarlanan modern ve kolay gezilebilir bir okuma deneyimi sunuyor. İçerik üzerinde yakınlaşıp uzaklaşabilir, dokümanlar içerisinden video akışı sağlayabilir, revizyon işaretlerini görebilir ve sayfaları çevirmek için dokunma deneyimini kullanabilirsiniz.
 • Toplantılar. PowerPoint’in yeni Sunucu Görünümü sunum yapan kişiye özel olarak mevcut ve sıradaki sunumları, sunum zamanını ve sunucu notlarını tek bir bakışta görmenizi sağlar. Sunum yaparken dokunma deneyimi ve ekran kalemi ile yakınlaştırma, düzenleme yapabilir ve sunularınız üzerinde gezinebilirsiniz. Lync sunumlarla birlikte kullanılabilecek çoklu HD video, paylaşılan OneNote not defterleri ve ekip halinde beyin fırtınaları için sanal bir beyaz tahta içerir.
 • Seksen iki inç boyutunda dokunmatik ekranlar. Perceptive Pixel’den çok noktalı dokunma deneyimli ve ekran kalemi destekleyen ekranlarla, ister yüz yüze, ister sanal olarak çok daha ilgi çekici toplantılar, sunumlar ve dersler gerçekleştirebilirsiniz. 
Tüm paketler ve fiyat planları sonbaharda açıklanacak olsa da, Ballmer üç yeni Office 365 abonelik hizmeti üzerinde durdu. Erişilebilir olduğunda, her yeni abonelik paketi Office uygulamalarının – Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher ve Access’in yeni 2013 sürümlerini içerecek. Ek olarak aboneler gelecekteki sürüm yükseltmelerine ve abonelik başına beş PC ya da Mac ve mobil cihaza kadar kullanım hakkına sahip olacaklar. Üç yeni sürüm aşağıdaki şekilde sunulacak: 
 • Office 365 Home Premium — aileler ve ev kullanıcıları için tasarlandı. Bu hizmet ayrıca ek 20 GB’lık SkyDrive alanı ve aylık 60 dakikalık Skype dünya çapında konuşma süresi içeriyor.
 • Office 365 Small Business Premium — küçük ölçekli işletmeler için tasarlandı. Bu hizmet kurumsal seviyede e-posta, paylaşılan takvimler, web sitesi araçları ve HD web konferansı olanaklarını da içeriyor.
 • Office 365 ProPlus — gelişmiş iş yetenekleri ve bulutta yaygınlaştırma ve yönetim esnekliği isteyen kurumsal müşteriler için tasarlandı. 

 

Bir de hatırlatma: Office 2013, ne yazık ki Windows XP ve Vista altında çalışmayacak. Eğer Office 2013’ü kurmak istiyorsanız, Windows 7 veya Windows 8 kullanmanız şart…
Yeni Office’i hemen denemek için tıklayın..!!!!!

Yeni Office’in yepyeni özelliklerinin de tanıtıldığı bu toplantının video kaydına buradan erişebilirsiniz. 

İşte Office 2013’e geçmeniz için 5 neden! 

Geliştirilmiş kullanıcı arayüzü
Office 2013, Office 2010’un eskimeye başlayan arayüzünü yeni renklerle canlandırıyor ve daha göz dostu bir hale getiriyor. Tabi ki arayüzdeki yenilikler bununla kısıtlı değil. Örneğin gözden geçirilen Dosya sekmesi, yeni bir belge oluştururken size mevcut şablonları gösteriyor.

PDF dosyalarını düzenleyebilme
PDF belgelerine bakmak hoş olabilir, ancak iş onlardan bir metin bölümü kopyalamaya veya düzenlemeye gelince biraz karışıyor. Ancak Word, artık PDF dosyalarını açıyor ve size tam bir düzenleme işlevi sunuyor. Sadece bu özellik bile bizce yeni Office’e geçmek için yeterli bir neden olabilir.

Otomatik yer imi oluşturma
Bu özellik sayesinde bir Word belgesini kaydettiğinizde en son kaldığınız yere otomatik olarak gidebiliyorsunuz. Böylece uzun Word belgelerinde imleci bıraktığınız yeri aramanıza gerek kalmıyor.

Office içi görsel arama
PowerPoint gibi Office belgelerinde belge içine görsel arayıp eklemek, şimdiye dek pek kolay bir iş değildi. Ancak bu durum, Office 2013 ile değişiyor. Artık Office içerisinden Bing’i kullanarak uygun görseli bulmanız ve bulduğunuz resmi herhangi bir Office belgesine eklemeniz mümkün.

Excel’in QuickAnalysis aracı
Bir Excel uzmanı değilseniz, verileri analiz edip sunmak konusunda biraz kafa patlatmanız gerekebilir. Ancak bu artık sorun değil – Excel’in yeni QuickAnalysis aracı ile veriyi seçmeniz yeterli. Excel, verilerinizi en iyi biçimde nasıl biçimlendirebileceğiniz, analiz edebileceğiniz ve sunabileceğinizi size söyleyecektir.

Umarım faydalı olmuştur…bir sonraki makalede görüşmek üzere…

 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: