Başlangıç > Ofis Uygulamaları > Microsoft Office 2013;Kurulum

Microsoft Office 2013;Kurulum

Merhaba….bu makalede çok kısa bir süre önce yayınlanan Microsoft Office 2013 Preview sürümü üzerinde duracağım. Microsoft Office 2013 Preview  Windows 8 ile beraber gelen “Metro Style” yapısına uygunluğu ile göze çarpıyor.
Office 2013′in özellikle Office 365′e oldukça entegre çalışacağını söyleyebiliriz. Alt yapıda ana platform olarak Windows 8 oldukça iyi bir altyapı oluşturuyor. Ayrıca Office 2013 mobil cihazlara ve özellikle tablet platformuna da çok daha detaylı destek verecek nitelikte tasarlanmış.
Microsoft Office 365 entegrasyonu ile Cloud (Bulut) Mimarisine yönelik son derece önemli destekler sunan Office 2013 yapısı depolama birimi anlamında SkyDrive ile daha da entegre çalışıyor. Böylelikle ister son kullanıcı ister kurumsal kullanıcılar olsun, her doküman internetin eriştiği her noktdan erişilebilir halde oluyor. Office 2013′ün Microsoft Surface’e yönelik destekler sunacağını da söylemeden geçmemek gerekli.
Microsoft, Office 2013 ile Office 365 desteğinin yanısıra son kullanıcılara yönelik 20 GB entegre SkyDrive alanı ve 60 dk. Skype konuşma desteği vereceğini açıkladı. Ayrıca ARM destekli Windows 8 tabletlerde de Office 2013′ün Home and Student versiyonu entegre gelecek gözüküyor.
Office 2013′ün kurulum adımlarına ve uygulamalarda gelen detaylara kısaca değinmek gerekirse, kuruluma ilk başlarken işletim sisteminizde Office 2010 uygulaması mevcutsa aşağıdaki gibi bir upgrade senaryosu izleyebilirsiniz. Eğer işletim sisteminizde herhangi bir Office sürümü mevcut değilse doğrudan kurulum adımlarına kolaylıkla devam edebilirsiniz.
Office 2013′ü indirmek için aşağıdaki bağlantılar kullanılabilir.
http://www.microsoft.com/office/preview/en
x86 Download; http://care.dlservice.microsoft.com/download/4/7/1/4712B4E1-4DD9-4468-B8A4-507D7F988B1F/professionalplus_en-us_x86.exe?lcid=1033
x64 Download; http://care.dlservice.microsoft.com/download/4/7/1/4712B4E1-4DD9-4468-B8A4-507D7F988B1F/professionalplus_en-us_x64.exe?lcid=1033
Kurulum Versiyonları
Office 2013 ün (Diğer Adıyla Office 15 ) birden fazla farklı versiyonu sunuldu :
  • Office Home and Student 2013 Preview
  • Office Professional 2013 Preview
  • Office Home and Business 2013 Preview
  • Office 365 Preview
  • Office 365 ProPlus Preview (Benim bu yazıda incelediğim versiyon)
  • Office 365 Home Premium Preview
  • Office 365 University Preview
Bu adresten de inceleyebileceğiniz gibi Office 15, bir önceki Office versiyonuna göre daha fazla donanım ihtiyacı duyuyor.
İşletim sistemi olarak da Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, ya da Windows Server 2012 desteklenmekte. Yani Office 15 Windows XP ve Vista ‘da çalıştırılamıyor.
Gelelim kurulum kısmına. İndirdiğimiz Office Professional Plus dosyasını çift tıklayarak kuruluma başlıyoruz. Yaklaşık 630 MB olan paketin içindeki sıkıştırılmış dosyalar çıkartılıyor.
Alışıldığı üzere lisans anlaşmasını onaylayarak devam edilmesi gerekmekte.
Bir sonraki ekran da kurulum işleminin yöntemi belirleniyor. Install Now(Şimdi Yükle) seçeneği ile varsayılan biçinde yükleme işlemi yapılırken Customize(Özel) seçeneği ile yüklemek istenilen tüm ofis modülleri incelenip, kurulum yerleri değiştirilebilir. Biz kuruluma Customize(Özel) seçeneği ile devam ediyoruz.
Installation Options(Kurulum Seçenekleri) bölümüden uygulamaların tamamının bilgisayar üzerinden çalıştırılması istendiktenebilir ayrıca burada göze çarpan bir husus ise Lync ve Skydrive Pro diye iki seçeneğin daha eklenmiş olduğudur. Tüm uygulamaların seçilerek kurulması için yerel sabit bellek(HDD)  üzerinde en az  3 GB lık boş yerin bulunması gerektiği unutulmamalıdır.
File Location(Dosya Konumu); başlığında kurulum yapılacak olan alan Browse(Gözat) seçeneği gösterilir.
User Information(Kullanıcı Bilgileri); başlığında da MS Ofis uygulamaları kullanılarak yapılan tüm dokümanlarda kullanılacak olan kişisel bilgilerin girilmesi sağlanır. Tüm bu bilgiler girildikten sonra Install Now(Şimdi Yükle) tuşu ile kurulum işlemine başlanır.
Kurulum biraz zaman alıyor .Tamamlandıktan sonra aşağıdaki pencereyle karşılaşıyoruz.
Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarın kapatılıp açılmasını belirten uyarı çerçevesinde sistem kapatılıp açılır. Kurulum tamamlandıktan sonra kısa yollarımız Office 2013 altına yerleşmiş durumda.
Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra herhangi bir Office uygulamasını açmak istediğinizde Office 2013′ün kullanımına yönelik temel ayarları yapabileceğiniz sihirbaz açılacaktır. Office 2013 altyapısına Live ID’niz ile oturum açtığınızda SkyDrive gibi bir çok uygulamadan yerleşik yararlanma şansına sahip olacaksınız.
Office 2013′te herhangir uygulamayı başlattığınız da Online Template desteği ile istenilen şablon yardımı ile artık belgelerimizi hazırlayabiliriz.
Özetle Office 2013 tam sürümü ile yine kullanıcılara ve firmalara hızlıca penetrasyon sağlayan ve kullanım alışkanlıklarını değiştiren bir sürüm olarak görünüyor. Office 2013 ile ilgili ek teknik bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.
http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee624351(v=office.15)
http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee681792(v=office.15)
Umarım faydalı olmuştur…bir sonraki makalede görüşmek üzere….
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: