Başlangıç > Güvenlik > SEPM; Policies(Politikalar)-Firewall(Güvenlik Duvarı)

SEPM; Policies(Politikalar)-Firewall(Güvenlik Duvarı)

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Policies(Politikalar)- Firewall(Güvenlik Duvarı) makalesi ile devam ediyoruz. 
Policies(Politikalar) başlığı içindeki bir başka seçenek Firewall(Güvenlik Duvarı) seçeneğidir.
Firewall(Güvenlik Duvarı); Güvenlik  duvarları ağın içinden veya dışından gelen yetkisiz erişimleri engelleyen, süzen ve izin denetimi sağlayan yazılımlar veya donanımlardır. SEP Güvenlik duvarı(Firewall) yazılımsal bir uygulamadır. Varsayılan  kurulum sonrası SEP üzerinde hazır bulunan ve çalışır durumda bazı güvenlik duvarı(firewall) kuralları bulunur. Bunların yanında özelleştirilmiş kuralların yazılması da mümkündür. Bu bölümde yeni bir kural oluşturmak için ekranın ortasında bulunan Firewall Policies(Güvenlik Duvarı Politikaları) kısmında mouse(fare) un sağ tuşu ile açılan alt yordam uygulamalarından Add(Ekle) seçeneğinden veya Tasks(Görevler) bölümünden Add a Firewall policy(Güvenlik duvarı politikası ekle)seçeneği seçilir.Gelen yeni pencerede Policy Name(Kural Adı) kısmına bir isim ataması yapıldıktan sonra politikaların oluşturulmasına başlanır.
SEP Güvenlik duvarı(Firewall) politikalarında işlemler; Overview(Genel Bakış),Rules(Kurallar), Built-in Rules(Hazır Kurallar), Protection and Stealth(Koruma ve Kılıf/Gizlilik),Windows Integration(Windows Entegrasyonu) başlıkları altında yapılmaktadır.
Overview(Genel Bakış);Oluşturulan veya düzenlenen politika ile ilgili genel bilgilerin bulunduğu bölümdür.İki başlık altında incelenir. Policy Name(Politika İsmi) oluşturulan kuralın isminin atanması, açıklamasının yapıldığı kısımdır. 
Used By(Kullanıldığı Yer) söz konusu uygulamanın hangi grup veya istemciler tarafından kullanıldığını gösterir.
SEP Güvenlik duvarı(Firewall) politikalarının oluştrulmasındaki diğer bir seçenek Rules(Kurallar) seçeneğidir. Bu seçenek kullanılarak ağ trafiği kontrol edilebilir. İstenilen trafiğe izin verilip-yasaklanabilir. Bu bölümde iki başlık altında incelenir. Bunlardan ilki (Rules) diğer ise Notifications(Uyarılar) dır.
Rules(Kurallar) kısmında ağ üzerinde izlenecek politikaların tanımı yapılır.
Notifications(Uyarılar) bölümünde ise ağ üzerinde herhangi bir uygulama için çeşitli uyarı mesajlarının oluşturulması sağlanır bu yöntemle SEP yöneticisinin bilgilendirilerek SEP üzerindeki hakimiyetinin arttırılması esas alınmıştır.
SEP Güvenlik duvarı(Firewall) politikalarının oluşturulması sırasında kullanılan başka bir seçenek Built-in Rules(Hazır Kurallar) seçeneğidir.Bu seçenek kullanılarak SEP in kurulumu sırasında varsayılan olarak çalışır durumda olan bazı protokoller etkin hale getirilebilir veya devre dışı bırakılır.
SEP Güvenlik duvarı(Firewall) politikalarının oluşturulması sırasında kullanılan diğer bir seçenek Protection and Stealth(Koruma ve Kılıf/Gizlilik)  seçeneğidir. Bu seçenek üzerindeki kriterler yardımı ile SEP in tarama hassasiyeti arttırılabilir. 
SEP Güvenlik duvarı(Firewall) politikalarının oluşturulması sırasında kullanılan son seçenek Windows Integration(Windows Entegrasyonu) seçeneğidir. Bu seçenek yardımı ile SEP ile Windows Firewall(Windows Güvenlik Duvarı) arasındaki ilişki düzenlenir. Örneğin; sistemin açılışı sırasında Windows Firewall(Windows Güvenlik Duvarı) un kapatılması veya SEP in sistemden kadırılmasından sonra yeniden açılması gibi hususlar bu bölümde tanımlanır.
Buraya kadar olan kısımda Policies(Politikalar) başlığı içindeki Firewall(Güvenlik Duvarı) bölümündeki kriterleri açıklamaya çalıştım.

 ….umarım bu makalede faydalı olmuştur…Bir sonraki makalede görüşmek üzere… 

Reklamlar
Kategoriler:Güvenlik Etiketler:, , , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: