Başlangıç > Güvenlik > SEPM; Policies(Politikalar)-Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol)

SEPM; Policies(Politikalar)-Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol)

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Policies(Politikalar)-Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) makalesi ile devam ediyoruz. 
Policies(Politikalar) başlığı içindeki diğer bir seçenek Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) seçeneğidir.Aygıt ve Uygulama Kontrol modülü ile oluşturulan kurallar çerçevesinde billinmeyen zararlı yazılımların ve uygulamaların kullanılmasını engellemek mümkündür. Uulamaların davranışlarını kontrol etme yeteneği ile SEP yöneticilerine büyük avantajlar sağlar.
Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) ile çıkartılabilir sürücülerden kaynaklanan, PDF dosyalarından kaynaklanabilecek zararlı yazılımlardan veya web üzerinden çalıştırılabilen uygulamalardan kaynaklanabilecek sorunların engellenmesi için kullanılabilir.
Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) bölümde yeni bir kural oluşturmak için ekranın ortasında bulunan Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) kısmında mouse(fare) un sağ tuşu ile açılan alt yordam uygulamalarından Add(Ekle) seçeneğinden veya Tasks(Görevler) bölümünden Add an Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol politikası ekle)seçeneği seçilir.
Overview(Genel Bakış);Oluşturulan veya düzenlenen politika ile ilgili genel bilgilerin bulunduğu bölümdür.İki başlık altında incelenir. Policy Name(Politika İsmi) oluşturulan kuralın isminin atanması, açıklamasının yapıldığı kısımdır. 
Used By(…tarafından kullanılmış) kısmında da söz konusu politikanın hangi istemciler veya grublar tarafından kullanıldığı gözlenir.
Application Control(Uygulama Kontrol); bu bölümde istemciler tarafından kullanılması istenmeyen uygulamalar tanımlanır. SEP kurulumu sırasında varsayılan uygulamaların yanısıra Add(Ekle) tuşunu kullanıp açılan yeni pencerede yeni uygulama için gerekli olan kriterler belirlenir.
Bu bölümde önce oluşturulacak olan kural için isim ataması ve açıklaması yapılır. Propeties(Özellikler) kısmında da gerekli kriterlerin atanmasından sonra OK(Tamam) tuşu ile işlem tamamlanmış olur.
Device Control(Aygıt Kontrol); istemciler tarafından kontrollü biçimde işleme tabii tutulacak aygıtaların belirlenceği bölümdür. Bu bölümde istenilen aygıtlara erişimler engellenebileceği gibi istenilen aygıtlara da erişim izinleri tanımlabilir.
 
Aygıt erişimlerinin yapılması için istenilen seçenek için Add(Ekle) tuşu seçilip gelen aygıt seçimi ekranından istenilen aygıt grupları üzerinde işlem yapılır.
Buraya kadar olan kısımda Policies(Politikalar) başlığı içindeki Application and Device Control(Aygıt ve Uygulama Kontrol) bölümündeki kriterleri açıklamaya çalıştım…Umarım faydalı olmuştur… bir sonraki makalede görüşmek üzere…..
 

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: