Başlangıç > Güvenlik > SEPM; Policies(Politikalar)-LiveUpdate(Güncelleme)

SEPM; Policies(Politikalar)-LiveUpdate(Güncelleme)

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Policies(Politikalar)- LiveUpdate(Güncelleme) makalesi ile devam ediyoruz. 
Policies(Politikalar) başlığı altındaki beşinci seçenek LiveUpdate(Güncelleme) seçeneğidir. LiveUpdate(Güncelleme) seçeneği ile SEP Modülleri için güncelleme paketlerini Symantec sunucularına bağlanarak indirip otomatik olarak bilgisayarlara dağıtmak için kullanılan web tabanlı programdır. Bu program sayesinde networkteki bilgisayarlar güncelleştirmelerini Symantec sitesine bağlanmadan SEP Manager programının kuruluğu olduğu sunucudan alabilirler.
LiveUpdate  ile güncellemeleri indirip daha sonra bilgisayarlara dağıtmak için dağıtım merkezine gönderilebilir ya da bilgisayarlara dağıtmadan önce test edilebilir. Güncellemeleri indirip dağıtmak için zamanlanmış görev oluşturarak otomatik olarak çalışmaları sağlanabilir. 
LiveUpdate(Güncelleme) Politikaları iki başlık altında düzenlenebilmektedir.

LiveUpdate(Güncelleme) başlıklarından ilki  LiveUpdate(Güncelleme) Settings(Ayarlar) bölümdür.Bu bölümde var olan politikalar üzerinde işlemler yapılıp, güncelleme(Edit) veya silme(Delete) işlemleri uygulanabilir.

Bu bölümde yeni bir politika oluşturmak için ekranın ortasında bulunan LiveUpdate Settings policy(Güncelleme Ayarları Kuralı)  kısmında mouse(fare) un sağ tuşu ile açılan alt yordam uygulamalarından Add(Ekle) seçeneğinden veya Tasks(Görevler) bölümünden Add a LiveUpdate Settings policy(Güncelleme Ayarları Kuralı ekle)seçeneği seçilir.

Açılan yeni pencerede LiveUpdate Settings policy(Güncelleme ayarları Kuralı) oluşturmak için üç farklı seçeneğin bulunduğu ve kuralın oluşturulması için bu seçeneklerin kullanıldığı görülür. Bu bölümde önce Policy Name(Kural ismi) kısmına bir isim ataması yapıldıktan sonra açıklama (Description) kısmına da ilgili kuralı açıklayan bilgillerin girilmesinden sonra ekranın sol bölümünde bulunan Server Setting (Sunucu Ayarları),Schedule(Zamanlama), Advanced Setting(Gelişmiş Ayarlar) başlıklarında işlemlere başlanır.  

Şimdi bu ayarlardan Server Setting (Sunucu Ayarları)nı inceleyelim.Bu bölümde yapılacak olan ayarlamalar sayesinde hem ağ içerisindeki istemcilerin hemde ağ dırışındaki sunucuları güncelleme işlemlerinin nasıl yapılacağı belirlenir.

Server Setting (Sunucu Ayarları) kısmında güncellemenin hangi yöntemle yapılacağı, hangi sunucuların bu güncellemelere tabii tutulacağı gibi ayarlar yapılır. Örneğin SEP için birden fazla sunucu konumlandırılmış bir alt yapıda bir sunucunun sadece internet’ten güncelleme dosyalarını kendi üzerine indirdikten sonra diğer SEP sunucusu veya istemcilerin bu sunucuya bağlanarak güncelleme dosyalarının alınması sağlanbilir.Internal or External LiveUpdate Server(Dahili veya Harici Güncelleme Sunucu) ayarları bu iş için kullanılır. Bu bölümde dahili sunucu bilgilerin verilmesi Add(Ekle) seçeneği kullanılır. 

Ayrıca eğer bu sunucunun FTP işlemleri içinde kullanılması isteniyorsa aynı ekrandaki Advanced Server Setting(Gelişmiş Sunucu Ayarları) seçeneği içinden FTP seçeneğinin aktif edilmesi de gerekmektedir.

Group Update Provider(Grup Güncelleme Kaynağı) başlığı içinde birden farklı sunucunun tek bir SEP sunucusunda bağlanıp güncellemelerini bu sunucu üzerinden almasını ve kendi istemcilerine bu güncelleme dosyalarının dağıtılmasını sağlayan kriterlerin belirlenmesi esastır.

Group Update Provider(Grup Güncelleme Kaynağı) tanımı bir tek sunucu için olabileceği gibi birden fazla sunucu için de tanımlanabilir.

LiveUpdate Proxy Configuration(Güncelleme için Vekil Sunucu Yapılandırması) seçeneğinde ise gerekli olması durumununda SEP sunucusunun internet veya FTP eirşimi için gerekli olabilecek vekil sunucu ile ilgili bilgilerin girilmesi sağlanır.

LiveUpdate Settings policy(Güncelleme ayarları Kuralı) içindeki ikinci seçenek Schedule(Zamanlama) seçeneğidir.Bu bölümdeki kriterler kullanılarak SEP sunucusunun hem internet üzerinden SEP in gerekli duyduğu güncellemelerin indirilmesi için zaman taini hemde istemcilerin indirilen bu güncelleme dosyalarını kendilerine çekmeleri için zaman taini kriterleri belirlenir.

LiveUpdate Settings policy(Güncelleme ayarları Kuralı) içindeki son seçenek Advanced Setting(Gelişmiş Ayarlar) seçeneğidir. Bu bölümdeki kriterler yardımı ile istemcilerin kendi güncellemelerini elle yapmalarına imkan verilebileceği gibi hangi protokollerin kullanılacağı tariflenebilir. 

LiveUpdate(Güncelleme) seçeneği içindeki diğer bir başlık LiveUpdate Content(Güncelleme İçeriği) kısmıdır. Bu bölümdeki kriterler yardımı ile güncelleme işleminde hangi içeriklerin güncelleneği gibi hususlar açıklanır.
Bu bölümde yeni bir politika oluşturmak için ekranın ortasında bulunan LiveUpdate Content(Güncelleme İçerikleri)  kısmında mouse(fare) un sağ tuşu ile açılan alt yordam uygulamalarından Add(Ekle) seçeneğinden veya Tasks(Görevler) bölümünden Add a LiveUpdate Content policy(Güncelleme içerikleri  kuralı ekle)seçeneği seçilir.

Gelen  yeni pencerede hem Windwos sistemler için hemde Mac sistemler için LiveUpdate Content(Güncelleme içeriği) oluşturulabilir. Oluşturulacak içerik için isim ve açıklama kısımlarına gerekli bilgilerin girilmesinden sonra Security Definitions(Güvenlik Tanımları) seçeneğinden gerekli olan tanmlar eklenip çıkartılarak güncelleme içeriği tanımı yapılabilir.
İstenmesi durumunda belirtilen bu tanımların versiyonlarının da incelenmesi mümkündür.

Buraya kadar olan kısımda Policies(Politikalar) başlığı içindeki LiveUpdate Content(Güncelleme)  bölümündeki kriterleri açıklamaya çalıştım…Umarım faydalı olmuştur… bir sonraki makalede görüşmek üzere…..

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: