Başlangıç > Güvenlik > SEP Manager; Reports(Raporlar)

SEP Manager; Reports(Raporlar)

Merhaba…Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisine Symantec Endpoint Protection Manager; Reports(Raporlar) makalesi ile devam ediyoruz. SEP Manager Konsolo üzerindeki üçüncü seçenektir. Sistem ve onun tüm bileşenleri hakkında raporların alınmasına imkan veren, SEP in daha etkin biçimde kullanılarak  verimliliğini arttırmasına sebeb olan özel raporların oluşturulması sağlayan bölümdür. Bu bölüm iki  alt başlık altında incelenebilir. Bunlardan ilki Quick Reports(Hızlı Raporlar) diğeri ise Scheduled Reports(Zamanlanmış Raporlar) dır. 
Quick Reports(Hızlı Raporlar) bölümünde uygulamanın kurulumu ile birlikte gelen bazı parametreler çercevesinde raporların üretilmesi mümkündür. Bu bölümde Report type(Rapor tipi),Select a report(Rapor seç) veya Time Range(Zaman Aralığı) gibi parametreler kullanılarak hızlıca raporların allınması mümkündür.  
Report type, Listede bulunan bileşenlerden hangisi hakkında rapora ulaşmak istediğimizi belirlediğimiz alandır.
Select a report, Report type içerisindeki seçilen bileşen için bu bileşen adı altında toplanan spesifik raporlama yapmamızı sağlayan alandır.
Use a saved filter, Daha önceden bir filtreleme yaptıysak raporlama ile de ilgili olabilir, bu filtreyi kullanabileceğimiz alandır.
Ayrıca  aynı ekran üzerinde Advanced Setting(Gelişmiş Ayarlar) seçeneği ile takip edilmek istenen tüm kriterler üzerinde işlemler yapılabilir ve parametre çeşitlilikleri arttırılabilir. Raporların üretilmesi için tüm parametrik değerler seçildikten sonra Create Report(Rapor Oluştur) tuşuna basılması yeterli olacaktır.
Örneğin; Bir bölgeye ait istemcilerin anti virüs uygulamasının yüklenip yüklenemediği, yüklenenlerinin işletim sistemleri, daha önce yüklenen istemcilerin AV güncelleme veya policy(kural) güncellemelerinin yapılıp yapılamadığı gibi pekçok kriter çerçevesinde raporların üretilmesi mümkündür. Bu koşullarda üretilen bir raporun durumu aşağıdaki gibi olacaktır.
Scheduled Reports(Zamanlandırılmış Raporlar) basitçe IT grubu tarafından oluşturulan ve SEP in kullanılmasını kolaylaştıran, belirli zaman aralıkları için alınan  raporların üretilmesi için kullanılır. Bu bölümün kullanılabilmesi için SEP in kurulumu sırasında SEP Admin için geçerli olacak bir e-posta tanımının yapılması mecburidir. Üretilen bu raporlar e-posta aracılığı SEP Admin kullanıcısına gönderilecektir.Eğer SEP kurulumu sırasında bu ayarlamaları yapılmadı ise Admin–>Servers–>Sunucu İsmi –>Edit Server Properties kısmına girip gerekli tanımlamalar yapılmalıdır. 
Bu bölümde Add(Ekle) seçeneği ile yeni bir rapor üretilmesi için parametrik değerlerin girilmesi üretilecek rapora bir isim verilmesi yeterli olacaktır.
Ayrıca Edit(Düzenle) seçeneği ile de var olan bir rapor üzerinde işlemler yapılarak rapor kriterleri değiştirilebilir ve yeni raporların alınması sağlanabilir.
Buraya kadar olan bölümde Symantec Endpoint Protection(SEP) yazı serisinde Symantec Endpoint Protection Manager; Reports(Raporlar)  bölümü ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım…..Umarım faydalı olmuştur….Bir başka SEP  makalesinde görüşmek üzere…
 
 
Reklamlar
Kategoriler:Güvenlik Etiketler:, , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: