Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012; Sunucu Yönetimi-III(Server Manager-III)

Windows Server 2012; Sunucu Yönetimi-III(Server Manager-III)

Merhaba… Windows Server 2012 yazı dizisine yeni bir makale ile devam ediyorum. Bu makalede Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içindeki All Server(Tüm sunucular) başlığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.Hatırlanacağı üzere Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu üzerindeki Dashboard(Gösterge Paneli), Local Server(Yerel Sunucu) başlıklarını daha önceki makalelerimizde ele almıştık.

Windows Server 2012 işletim sisteminde oturum açıldığında ilk açılışta Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu otomatik olarak açılacaktır. Server Manager konsolu Windows 2008 ya da Windows 2008 R2’de olduğu gibi görev çubuğundaki kısayola tıklayarak ta başlatılabilir. Aynı zamanda Metro-UI tasarımlı Start menü arayüzünden de yine Server Manager kısayolunu kullanarak konsolu başlatabilirsiniz.

Not : Metro-UI Start menü arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gelen sağ ekran menüsünden Start linkine tıklamanız yeterlidir.Metro-UI nin faydaları ve kabiliyetlerini gösteren Windows 8; Genel Görünüm adlı makalenin okunması şiddetle öneririm.

All Servers(Tüm Sunucular) başlığı Server Manager(Sunucu Yönetimi) başlığı altındaki son varsayılan başlık olarakta kabul edilebilir. Çünkü bundan sonraki alt başlıklar sunucu üzerine eklenen herbir görev veya özelliğin yönetilmesine imkan tanımak maksadıyla gelen alt başlıklara olarak değerlendirilebilir.

All Servers(Tüm Sunucular) başlığı içinde incelecek konular aslında daha önceki Windows Server 2012;Sunucu Yönetimi-II(Server Manager-II) adlı makalede detaylı bir biçimde incelemiştik o yüzden bu bölümde, daha önceki makalelerde incelenmeyen başlıkları incelemekte fayda görmekteyim.

All Servers(Tüm Sunucular) başlığı içinde özellikle Servers(Sunucular) bölümünde hem uzaktan yönetilmek üzere yönetim konsoluna eklenen tüm sunucular hem de yerel sunucular bir liste halinde sıralanır. Söz konusu liste içindeki herhangi bir sunucu üzerinde işlem yapılmak için sadece ilgili sunucunun seçilmesi yeterli olmaktadır.

All Servers(Tüm Sunucular) başlığı içinde yapılabilecekler daha önceki  Windows Server 2012; Server Manager(Sunucu Yönetimi) başlıklı yazıda ele alınmıştı. Bu bölümde Server manager(Sunucu Yönetimi) içindeki diğer özelliklerden bahsediyor olacağız.

Server Manager ile Disk Yönetimi;Windows Server Manager(Windows Sunucu Yönetimi) başlığı altındaki bir diğer uygulama Disk Yönetimi uygulamasıdır. Bu uygulama kullanılarak sistem üzerindeki sabit veya harici disk birimleri kontrol edilip üzerlerinde çeşitli işlemlerin yapılması mümkün olmaktadır.

Disk Manager(Disk Yönetimi)  konsoluna erişmek için Sol gezinti menüsü içinden File and Storage Services(Dosya ve Depolama Servisi) görevi altında gelen Volumes (Yıgın) ve Storage Pools(Depolama Havuzu) seçeneklerinin kullanılması gerekmektedir.

Bu özelliklerden Volumes(Yıgın);

Bu bölüm açıldığında hangi sunucu üzerindeki disk birimleri üzerinde işlem yapılacağı seçimi yapıldıktan sonra Volumes(Yıgınlar) kısmından disk birimleri seçilip işlemlere tabii tutulabilir. Disk birimleri üzerinde işlemlerin yapılması için seçimin tamamlanmasından sonra seçilen birim üzerinde mouse(fare) un sağ  tuşu yardımı ile açılan alt yordam menüsünden istenilen uygulama seçilerek ilerlenir.Bu bölümdeki uygulamalara ksaca deyinecek olursak;

Scan File System for Errors(Hatalara karşı dosyaları tara); Dosya sistemlerini herhangi bir hata durumuna göre tarama işlemine tabii tutar herhangi bir hata olması durumunda düzeltilmesi veya bu dosyaların üzerine bir daha herhangi bir şeyin yazılmasına izin vermeyerek dosya bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olur.

Repair File System Errors(Dosya Sistem hatalarını düzelt); Scan File System for Errors(Hatalara Karşı dosya sistemlerini tara) işleminde tespit edilen hataların düzeltilmesi işlemi için kullanılır.

Manage Drive Letter and Acces Paths..(Sürücü harflerini ve yollarını yönet);Sistem üzerindeki disk birimlerine atanan sürücü harflerinin değiştirilmesi düzenlenmesi vb işlemlerin yapılması veya o disk birimi içindeki herhangi bir dosyanının erişim yolunun tanımlanması veya değiştirilmesi için kullanılır.

Format(Düzenle); İlgili disk biriminin düzenlenmesi için kullanılır.

Extend Volume(Yıgın Uzat-Genişlet);Üzerinde işlem yapılacak disk yıgınının kapasitesinin arttırılması için kullanılır.Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için disk birimi üzerinde kullanılmayan ve disk birimine atanmamış boş kapasite bulunmalıdır.

Delete Volume(Yıgın Sil); Yıgın içinden disk birimini silmek için kullanılır.

Configure Data Deduplication(Veri Tekilleştirme Yapılandırması);Basit anlamda “De-duplication”, verilerin sabit (fixed) ya da değişken (variable) büyüklüklerde parçalara bölünerek yedeklenmesi işlemidir. Aynı parçaların (identical segments) tek kopyası tutulur ve gerçek veri için linkler oluşturulur. De-duplication Block (byte/bit) seviyesinde yapıldığı takdirde daha iyi sonuçlar alınabilir. Özetle Büyük miktarlardaki verilerin daha küçük alanlarda depolanmasını sağlamak maksadıyla disk birimini düzenlemek için kullanılır.

Soldaki gezinme menüsünden Disks(Diskler) seçeneği kullanılarak ta sistem üzerindeki disk birimleri kontrol edilip üzerinde işlemlerin yapılması imkanı vardır. Bu bölümde işlem yapılacak disk birimi seçildikten sonra Tasks(Görevler) sekmesinden de gelen seçenekler yardımı ile işlemlerin yapılması imkanı vardır. Server Manager(Sunucu Yönetimi) konulu yazı serisininin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Windows Server 2012 ile ilgili yazı serisine devam edeceğimi hatırlatıp yararlı olması dileyi ile bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: