Başlangıç > Ofis Uygulamaları, Sanallaştırma > Uygulama Sanallaştırma-Microsoft Office 2013

Uygulama Sanallaştırma-Microsoft Office 2013

Merhaba….bu makalede  Microsoft Office 2013 Preview uygulamasının sanallaştırılması üzerinde duracağım. Neden sanallaştırma gibi soruların cevabını daha önceki  Uygulama Sanallaştırma-Office 2010 Sanallaştırması  adlı makalemde bulabilirsiniz.Bu makalede Ofis 2013 uygulamasının sanallaştırılması sürecinde Sequencer(Dizi-Tekniker) sisteminde, App-v manager(App-V Sunucusu) sisteminde ve client(istemci) sisteminde yapılması gerekenler tariflenecek olup Ofis 2013 kurulumu yapılmayacak. Ancak yeri geldiğinde ofis 2013 kurulumu için  Microsoft Office 2013;Kurulum adlı makaleye göz atabilirsiniz…
App-V Sequencer Bilgisayarının Hazırlanması;
İlk olarak daha önce hazırlanmış olan App-V Sequencer(Dizi-Tekniker) bilgisayarının Microsoft Office 2013 uygulamasının sanallaştırılması için gerekli olan hazırlıkların yapılması için söz konusu sisteme yekili bir kullanıcı hesabı ile oturum açılır.
 
Sonraki adımda Start(Başlat)–>All Programs(Programlar)–>Microsoft Application Virtualization(Microsoft Uygulama Sanallaştırma) sekmesi altından Microsoft Application Virtualization Sequencer programı çalıştırılarak sanallaştırma için hazırlanacak paketlerin oluşturulacağı platform çalıştırılır.

Gelen platform içinde File(Dosya)–>New Package(Yeni Paket) yolu takip edilerek uygulama paketi hazırlama işlemine başlanır.

Gelen ilk ekranda Package Name(Paket İsimi), Comments(Açıklamalar) vb bilgiler girilerek Show Advanced Monitoring Options(Gelişmiş İzleme Özelliklerini Göster) seçeneğini seçip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.

Gelen yeni pencerede sanal uygulamaların kullanacakları blok büyüklükleri seçilerek Next(İleri) tuşu ile ilerlenir.

Bir sonraki pencerede sanallaştırılacak uygulamanın paketlerinin hazırlanması için monitor edilmesini sağlayan Begin Monitoring(İzlemeye başla) seçeneği seçilip daha sonra gelen ekran da kurulum yapılacak dizininin gösterilmesi işlemleri tamamlanır.

Kurulum dizini gösterildikten sonra gelen uyarı mesajında söz konusu dizin isminin sanallaştırma işlemi içinde kullanılıp kullanılmayacağının sorulduğu mesajdır. Bu kısmı Yes(Evet) seçeneği ile geçebiliriz. Bu adımdan sonra ofis 2013 kurulumu için  Microsoft Office 2013;Kurulum adlı makale takip edilerek kurulum gerçekleştirilir.

Kurulumun gerçekleştirilmesinden sonra Stop Monitoring(İzlemeyi Durdur) seçeneği ile uygulamanın kurulduğunu belirtip ve bundan sonraki adımlar için Next(İleri) tuşuna basılması gerekmektedir.

 Next(İleri) tuşuna basılması ile birlikte artık uygulamanı sanallaştırılması için paketlerin oluşturulması işlemine başlanır.

Paketlerin oluşturulması sırasında bu paket uygulamaya dahil edilmek istenen başka dosyalar var ise bu bölümde Add(Ekle) tuşuyardımı ile eklenir. Bizim böyle bir ihtiyaçımız olmadığı için biz Next(İleri) tuşu ile devam ediyoruz.

Bu kısımda artık MS Office 2013 uygulaması Sequencer (Dizi-Tekniker) Sisteminde kullanıma hazır hale gelmiş ve bu uygulamanın ve onun alt uygulamalarının diğer kullanıcılar tarafından kullanılabilmesini sağlam maksadıyla bazı temel değişikliklerin yapılmasına olanak veren özelleştirme ekranına ulaşılmıştır. Bu kısımda kullanıcıların hangi uygulamaları kullanıp/kullanmayacaklarının belirtilmesi bunlarla ilgili kısa yol tanımlarının nasıl yapılacağı tanımlanacaktır. İstenilen uygulama seçildikten sonra Remove(Kaldır) diyerek silinebileceği gibi Edit(Düzenle) seçeneği ile bazı düzeltme veya eklemelerin yapılması sağlanır.

Bu kısımda özellikle dikkat edilmesi gereken şey uygulama seçilip Edit(Düzenle) seçeneği seçildikten sonra uygulamanın OSD File Name kısmında yer alan *.osd dosya isminin mümkün olduğunca kısa tutulmasıdır. Daha önceki makalelerde de belirtildiği gibi kullanıcılar bu *.osd dosyalarını kullanarak sanallaştırılan uygulamalara erişebilmektedirler. Gerekli düzeltme,ekleme,çıkartma vb işlemler yapılıp yapılan işlemler Save(Kayıt) edilmesi unutulmamalıdır. 
Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra söz konusu uygulamaların düzgün bir biçimde çalışıp çalışmadığını teyit etmek için ya tek tek uygulamalar  seçilerek(Launch-Çalıştır) yada hepsini birden kontrol etmek için (Launch All-Hepsini Çalıştır) tuşları kullanılarak uygulamalar son birkez daha kontrol edilir.
Uygulamaların sorunsuz bir biçimde çalıştığı teyit edildikten sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçiş sağlanır.

Son bölümde hazırlanma süreci tamamlanan uygulamaların Sequence(Dizin) haline getirilmesi işlemine geçilir. 

Artık sanal uygulama paketleri bir dizin haline getirilmiş ve kayıt edilmek üzere hazırlanmıştır. Bu kısımda ayrıca kullanıcılar tarafından bu uygulamaların kullanılmasını sağlayacak Protocol(Protokol), Hostname(Sistem Adı), Port(Bağlantı Noktası), Path(Yol) gibi bazı bilgilerin girilmesi sağlandıktan sonra hazırlanan paket uygulama saklanması maksadıyla tekniker sisteminde herhangi bir bölümüne kayıt edilir.

Hazırlanan paket daha sonra App V Magament Server sistemi içerindeki Content dizi içerisine aynı isim ile kopyalanarak sanallaştırma işleminin yapılması için bir sonraki adıma geçilmiş olur.

Bu bölümdeki işlemler Virtual App Manager Server tarafında gerçekleştirilecektir.

Bu kısımda App-V Sequencer(Tekniker Sistemi) tarafından paket haline getirilen MS Office 2013 uygulamasının kullanıcılar tarafından çekilebilmesi için hazırlanması işlemleri tanımlanacaktır. Bu tanımlama işlemlerine Start(Başlat)–>Administrative Tools(Yönetimsel Araçlar)–>Application Virtualization Management Console(Uygulama Sanallaştırma Yönetim Konsolu) programı çalıştırılarak sanallaştırma platform çalıştırılır.

Çalıştırılan uygulama açıldığında Application Virtualization Systems(Uygulama Sanallaştırma Sistemleri) başlığı içindeki Sunucu sisteminin açılarak Applications(Uygulamalar) sekmesi üzerinde mouse(fare) un sağ tuşuna basılarak alt yordam uygulamalarının listesinin gelmesi sağlanır. 

Gelen seçeneklerden New Application Group(Yeni Uygulama Grubu)(Ofis uygulaması birden fazla uygulamadan oluşan bir grub olduğu için) seçeneği ile MS Office 2013 adında bir uygulama grubunun oluşturulması sağlanır.

Daha sonra bu alt klasör üzerinde mouse(fare) un sağ tuşuna basılarak alt yordam uygulamalarının listesinin gelmesi sağlanır. Gelen bu uygulamalardan Import Applications(Uygulama Çek) seçeneği ile işleme devam edilir. 

Sonraki ekranda sanallaştırılacak uygulamanın *.sprj dosyası kurulum/paket dosyası olarak gösterilir. Bu bölümde hatırlanması gereken şey App-V Sequencer(Tekniker Sistemi) tarafında hazırlanan ve App-V Management Server(Sanallaştırma Sunucusu) içerisinde paylaşım verilmiş olan Content klasörüne kopyalanan uygulama paket klasörü içerisindeki *.sprj dosyasının gösterilmesi gerekmektedir. İlgili dosya ve yol belirtildikten sonra Open(Aç) tuşu ile bir sonraki bölüme geçiş sağlanır.

Bu bölümde sanallaştırılacak olan uygulamanın birden fazla parçadan oluşması sebebi ile OSD Path ve Icon Path bölümleri pasif gelebilmektedir. Application Name(Uygulama İsmi) kısmında sanallaştırılacak olan uygulamaların isimleri de pasif biçimde gelmekte olup bu bölüm istenirse Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçilir.

Daha sonraki ekran da uygulamanın kullanıcıların sisteminde nereye yerleştirileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Gerekli bilgiler seçildikten sonra Next(İleri) tuşu ile devam edilir.

Bu kısımda hazırlanan bu uygulamaların kimler tarafından kullanılacağı, kullanıcı grup tanımlarının yapılması gerekmektedir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki kısma geçilir.

Bu kısım da hangi uygulamaların sanallaştırılacağını, versiyon vb bilgileri barındıran bilgiler bu kısımda bir özet biçimde sunulmaktadır. Finish(Bitiş) tuşuna basıldıktan sonra işlem tamamlanmış ve son kullanıcı tarafından kullanılacak olan sanal uygulamaların hazırlanması tamamlanmıştır.

İşlemler tamamlandıktan sonra Applications(Uygulamalar) sekmesinin altında MS Office 2013 alt klasör içinde hazırlanan paket uygulamalar görünecektir. Artık hazırlanan paket uygulamalar sanallaştırılmış ve son kullanıcının hizmetine sunulmuş demektir.

Bu bölümdeki işlemler Client(İstemci) tarafında gerçekleştirilecektir.

Bu kısımda App-V Sequencer(Tekniker Sistemi) tarafından paket haline getirilen, App-V Management Server tarafından(Uygulama Sanallaştırma Sunucusu) tarafından sanallaştırılan MS Office 2013 uygulamasının kullanıcılar tarafından çekilmesi işlemleri tanımlanacaktır. Bu tanımlama işlemlerine Start(Başlat)–>Administrative Tools(Yönetimsel Araçlar)–>Application Virtualization Client(Uygulama Sanallaştırma İstemcisi) programının çalıştırılması gerekmektedir.


Gelen pencerede Publishing Servers(Sunucu Yayınları) seçeneğini seçip sağ taraftaki pencerede gelen Applications(Uygulamalar) seçeneğini seçip üzerinde mouse(fare) un sağ tuşuna basılarak alt yordam uygulamalarının listesinin gelmesi sağlanır. Bu kısımda Refresh Server(Yenile) seçeneği ile client(istemci) ve server(sunucu) arasındaki bağlantı tazelenir.

Umarım faydalı olmuştur…bir sonraki makalede görüşmek üzere….
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: