Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012; Sunucu Grubu Oluştur(Create a server group)

Windows Server 2012; Sunucu Grubu Oluştur(Create a server group)

Merhaba… Windows Server 2012 yazı dizisine yeni bir makale ile devam ediyorum. Bu makalede Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içindeki bir başlık olan  Create a server group(Sunucu grubu oluştur) başlığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Windows Server 2012 işletim sisteminde oturum açıldığında ilk açılışta Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu otomatik olarak açılacaktır. Server Manager konsolu Windows 2008 ya da Windows 2008 R2’de olduğu gibi görev çubuğundaki kısayola tıklayarak ta başlatılabilir. Aynı zamanda Metro-UI tasarımlı Start menü arayüzünden de yine Server Manager kısayolunu kullanarak konsolu başlatabilirsiniz.

Not : Metro-UI Start menü arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gelen sağ ekran menüsünden Start linkine tıklamanız yeterlidir.Metro-UI nin faydaları ve kabiliyetlerini gösteren Windows 8; Genel Görünüm adlı makalenin okunması şiddetle öneririm.

Welcome To Server Manager” başlıklı içinde Server Manager kısa yolları üç ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar; Dashboard(Gösterge Paneli), Local Server(Yerel Sunucu) ve All Server(Tüm sunucular) dır. Bunların dışındaki diğer başlıklar sunucuya eklenen rol(görev) veya feature(özelliklere) değişkenleridir. Ayrıca  yine Server Manager başlığı içinde alt yön ok tuşuna basıldığında o anda hangi program dizini için de işlem yapıldığı görülebilmekte dizinler arasında geçişler yapılabilmektedir.

Windows Server 2012 de ağ içindeki sunucular için gruplar oluşturup, sunucuları da bu gruplar içerisine dahil edip, sınıflandırma ve tasnif yapılabilir. Örneğin Web Servers, Internal Servers, DMZ Servers, HR Servers gibi.

Sunucu gruplarının oluşturulması için Server Manager(Sunucu Yöneticisi) konsolundaki Dashboard(Gösterge Paneli) ekranında, Quick Start(Hızlı başlangıç) menüsünden Create a Server Group(Sunucu Grubu Oluştur) veya Manage(Yönet) seçeneğinden Create Server Group(Sunucu Grubu Oluştur) seçeneği kullanılabilir.

Gelen sunucu grubu düzenle(Edit Server Group) ekranında oluşturulmak istenen sunucu grup ismi sunucu grup ismi(Server group name) bölümüne verildikten sonra Sunucu Havuzu(Server Pool) kısımında bu sunucu grubu grubuna dahil edilecek olan sunucuların seçimi yapılacaktır. Sunucuların bulunması ve yönetilmesi için yapılması gereken adımları anlatan Windows Server 2012; Yönetim için diğer sunucuları ekle(Add other servers to manage) adlı makale daha önce yayınlandığı için bu bölümde tekrar deyinmeyeceğim. Sunucu grubuna eklencek olan sunucunu seçimi yapılıp sağ yön ok tuşu ile seçilen(selected) kısmına atandıktan sonra OK(Tamam) tuşu ile bir sonraki adıma geçiş  yapılır.

Artık oluşturulan grup hem Server Manager(Sunucu Yöneticisi) konsolundaki Dashboard(Gösterge Paneli) ekranında hemde sol taraftaki menüde görüntülenmektedir.

Sol menüde gelen grup adı üzerinde sağ tuşa basınca gelen Sunucu Grubunu Düzenle (Edit Server Group) seçeneği ile sunucu grubuna ait işlemler gerçekleştirilebilirkeni,Sunucu Grubunu Sil (Delete Server Group) seçeneği ile de sunucu grubunu ekrandan kaldırabilirsiniz.

Yine bu bölümde daha önceki Windows Server 2012; Yönetim için diğer sunucuları ekle(Add other servers to manage) adlı makale anlatıldığı gibi sunucular ve gruplar üzerinde işlemlerin yapılması mümkündür.

evet.. bu makalede de Windows Server 2012 ile birlikte gelen yeni özelliklerden birisini daha tanıma imkanımız oldu..Umarım faydalı olmuştur…. bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: