Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012; Sunucu Yönetimi-II(Server Manager-II)

Windows Server 2012; Sunucu Yönetimi-II(Server Manager-II)

Merhaba… Windows Server 2012 yazı dizisinde Server Manager(Sunucu Yönetimi) özelliklerininin tanıtılmasına devam ediyorum. Server Manager(Sunucu Yönetimi) ile ilgili bundan önceki makalede ağ içindeki sunucu sistemleri hakkında bilgileri verip bunların nasıl yönelitileceğini anlatmaya çalıştım. Bu makalede ise Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolundaki bir diğer bağlantı olan Local Server(Yerel Sunucu-Bu sunucu) bağlantısını incelemeye çalışacağım.

Windows Server 2012 işletim sisteminde oturum açıldığında ilk açılışta Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu otomatik olarak açılacaktır. Server Manager konsolu Windows 2008 ya da Windows 2008 R2’de olduğu gibi görev çubuğundaki kısayola tıklayarak ta başlatılabilir. Aynı zamanda Metro-UI tasarımlı Start menü arayüzünden de yine Server Manager kısayolunu kullanarak konsolu başlatabilirsiniz.

Not : Metro-UI Start menü arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi gelen sağ ekran menüsünden Start linkine tıklamanız yeterlidir.Metro-UI nin faydaları ve kabiliyetlerini gösteren Windows 8; Genel Görünüm adlı makalenin okunması şiddetle öneririm.

Hatırlanacağı üzere Welcome To Server Manager” başlıklı içinde Server Manager(Sunucu Yönetimi) başlığı içindeki kısayollardan bir tanesi de Local Server(Yerel Sunucu-Bu Sunucu) kısayoludur. 

Buradaki seçenekler kullanılarak üzerinde bulunulan sunucu sistemi hakkında bilgiler alınıp, kayıtları takibi yapılıp gerekli görülmesi halinde değişikliklerin yapılması mümkündür.

Local Server(Yerel Sunucu-Bu sunucu) ana başlığı içinde Properties(Özellikler),Events(Olaylar), Services(Hizmetler), Best Practices Analyzer(Eniyi Yapılandırma Analizi), Performance(Performans), Roles and Features(Görevler ve Özellikler) gibi başlıklarda incelemeler yapılabilir, gerekli düzeltme onarma vb işlemlerin yapılması mümkündür.

Properties(Özellikler);

Properties(Özellikler) seçenekleri incelendiğinde yerel sunucu üzerinde makine ismi değiştirme, ağ bilgilerinin görüntülenmesi, uzak kullanıcıların erişimine izin verme, etki alanı bilgilerinin görüntülenmesi vb birçok pratik bilginin görüntülenmesi, üzerlerinde işlemlerin yapılması hatta silinmesi gibi işlemlerin yapılmasına imkan veren bir arayüz ile karşılaşılmaktadır.

Events(Olaylar);

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içinde seçili durumda bulunan veya yerel sunucu üzerinde o sunucuya ait  oluşan olayların kayıtlarının incelenmesi için kullanılır.

Services(Hizmetler);

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içinde seçili durumda bulunan veya yerel sunucu üzerinde o sunucuya ait  hizmetlerin yönetilmesi için kullanılır. Seçilen sunucuya ait servislerin durumu ve diğer bilgileri buradan görüntülenip, Start-Stop-Restart vb aksiyonlar buradan da yapılabilir.

Best Practices Analyzer(Eniyi Yapılandırma Analizi);  

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içinde Windows Server 2008 R2 ile gelen bu araç  sayesinde istediğiniz sunucuya ait rollerin en iyi yapılandırma konfigürasyonlarına göre yapılandırılıp, yapılandırılmadığını analiz edilebilir.
Performance(Performans);

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içinde  seçili durumdaki sunucuya ait CPU, Memory gibi kriterlerin performansları izlenebilmektedir.

Roles and Features(Görevler ve Özellikler);

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolu içinde seçili durumda bulunan sunucu üzerinde yürütülen görevler özelliklerin takip edilmesi için kullanılan bu özelliğe daha önceki makalelerde de değinildiği için bu bölümde üzerinde pek fazla durmayacağım..

Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolundaki Local Server(Yerel Sunucu-Bu sunucu) bağlantısını incelendiği bu makale umarım faydalı olmuştur, bundan sonra da söz konusu makaleler devam edecek olup bir sonraki makalde görüşmek dileği ile…

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: