Başlangıç > Makaleler, Ofis Uygulamaları, Servers > Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool-OCAT

Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool-OCAT

Merhaba… yeni bir makale sizlerle birlikteyim. Bu makalede Microsoft Office, Microsoft Outlook ve Microsoft Exchange Server uygulamalarının birbiriyle bağlantısını kontrol eden varsa sorunlarını tespit edebilen bir uygulama hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Uygulamanın adı Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT). OCAT, Microsoft Exchange geliştiricileri tarafından geliştirilmiş ve Microsoft Office, Microsoft Outlook ve Microsoft Exchange Server gibi uygulamaların arasındaki bağlantıları kontrol edip sorunları hakkında bilgi veren bir yazılımdır. Daha çok exchange uzmanları tarafından bilinen bu uygulama yaklaşık 30 yıllık exchnage/outlook tarihinin en başından beri kullanıla gelmiş olup sistem yöneticileri veya konusunda daha az uzmanlık seviyesinde olan pek çok yöneticisi  ise outlook, exchange bağlatı sorunlarını daha farklı biçimde çözümlemeye çalıştıkları için bu makalede OCAT hakkında bilgi vermeye karar verdim.

Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT) uygulaması ile ilgili tüm bilgileri ve kurulum dosyası http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2012/06/26/microsoft-outlook-configuration-analyzer-tool-ocat-v2-released.aspx adresinden indirilip incelenebilir.Kurulumdan önce kısaca bilgi verdikten sonra sıra kurulum aşamalarında ancak ilk önce kurulum için gerekli olan ortam bileşenlerinin de belirtilmesinde fayda olur sanırım.

Sistem Gereksinimleri; Windows 7,Windows Vista Service Pack 2, Windows XP Service Pack 3

Uygulama Gereksinimleri; Microsoft Office Outlook 2007, Microsoft Office 2010(32bit / 64bit) dır. Bu kriterleri de belirttikten sonra sıra OCAT uygulamasının kurulumunda. 

Yazının bundan sonraki bölümlerinden Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool uygulamasına kısaca OCAT olarak bahsedilip daha sade bir biçimde anlatmaya çalışacağım. Yukarıda verilen bağlantı kullanılarak indirilen OCAT uygulamasının kurulumu aslında son derece basit. 

 Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT) uygulamasının kurulumu için indirilen *.msi dosyasının çalıştırılmasından sonra karşılaşılan güvenlil onaylama ekranı Run(Çalıştır) tuşu ile geçilir.

Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT) yazının bundan sonraki bölümlerinde kısaca OCAT olarak adlandıracağım uygulamanın *.msi dosyası çalıştırıldığında bir kurulum sihirbazı ile karşılaşılır. Gelen bu sihirbaz yardımı ile kurulum işlemi adım adım basit bir biçimde gerçekleştirilir. Bu bölümde Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçiş yapılır.

OCAT kurulum sihirbazındaki ikinci bölüm uygulamanın kullanım lisans belgesinin onaylanması bölümüdür. Burada “I Agree” seçeneği yardımı ile lisans anlaşmasını kabul edip Next(İleri) tuşu ile ilerlenebilir.

Yeni  pencerede uygulamanın kurulacağı disk alanı ile ilgili bilgilerin verilerek uygulamanın bilgisayar sistemini kullanan kullanıcıların hangilerinin kullanabileceğini de belirtikten sonra Next(İleri) tuşu ile bir adım da ilerlenir.

Kurulumun başlamasından önceki son aşamada bu bölüme kadar yapılan tüm ayarlamarın doğrulunu teyit edip kuruluma başlanması için Next(İleri) tuşu kullanılır.

Sıra artık kurulumun izlenmesinde kurulum için gerekli olan tüm parametrelerin doğrulunu kabul edip Next(İleri) tuşuna basıldığında OCAT uygulamasının sisteme kurulması süreci başlatılmış olur.

Kurulumun tamamlanarak uygulamanı kullanımı için Close(Kapat) tuşunun seçilmesi ile artık uygulama üzerindeki detayları inceleme fırsatı bulabiliriz.

  Kurulumu tamamlanan OCAT uygulamasının çalıştırılması için kurulumun yapıldığı dizin içindeki OCAT.exe dosya çalıştırılabileceği gibi, Başlat menüsünden Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT) uygulaması alt menüsüne ulaşıp Microsoft OCAT 2.0 kısa yolu çalıştırılabilir.

Not:OCAT ın tarama yapabilmesi için Outlook uygulamasının muhakkak çalışması gerekmektedir.

OCAT uygulamasının çalıştırılmasından sonra açılan konsol iki bölümde incelenebililr. Bunlardan sol bölümdeki  gezinti menüsünden tarama işlemlerinin yapılması, daha önce yapılan taramalar incelenebilmesi veya OCAT uygulamasının güncelleştirilmesi  için kısa yollar bulunurken. Orta bölüm ise bu kısa yolların çalıştırılması sonucu yapılan işlemleri ve detaylarının görülebilmesine imkan veren bölümdür.

Sol bölümdeki Start a scan(Tarama başlat) kısa yolu kullanılarak Outlook’unuz ile sunucu arasındaki bağlantılar kontrol edilmektedir. Bu işlem için önce tarama işlemine Enter the scan label(Tarama için etiket girin) bölümüne bir isim ataması yaptıktan sonra Task(Görev) seçeneklerinden Full Scan(Tam tarama) veya Offline  Scan(Çevrim dışı tarama) seçeneklerinden birisini seçip Start scaning(Taramaya başla) bağlantısı ile bağlantı denetlenebilir.

Bu işlemlerden sonra tarama süreci gözlemlenebilir.

Tarama süreci tamamlandıktan elde edilen sonuçları görmek ve varsa kritik sorunları çözmek için ilgili parametrenin detaylarını incelemek için gerekli seçim yapılır.Veya bu hali ile elde edilen sonuçları bir rapor halinde göremek için “View a report of this configuration scan(Bu yapılandırma tarama raporunu görüntüle)” seçeneği kullanılarak rapor görüntülenebilir.

Elde edilen sonuç raporu üç farklı biçimde(List Reports(Liste Raporları),Tree Reports(Agac Raporları),Other Reports(Diger Raporlar)) biçiminde irdelenebillir. Ayrıca bu detay bilgiler Class(Sınıf), Severity(Sıklık/Siddet),Issue(Konu) gibi üç ana parametre biçiminde de incelenebilmektedir.Ve ek olarak elde edilen sonuçlar yazıcı vasıtasıyla, başka bir formattaki dokümanlara göndererek başka biçimlerde değerlendirilebilir. 

Sol bölümdeki View a scan(Taramayı görüntüle) kısa yolu kullanılarak yapılan taramaların detayları incelenip, sonuçları hakkında çeşitli parametrik değerlendirmeler elde edilebilir. 

Bu bölümdeki herhangi bir olay üzerinde inceleme yapıp detaylarını görmek için ilgili kriterin açılması yeterli olacaktır.

Sol bölümdeki diğer bir kısa ise Select a scan to view(Seçilen taramayı göster) dır. Bu kısayol kullanılarak uygulama hakkında daha dönemlerde yapılan tarama sonuçları bir liste halinde sıralanır ve listedeki herhangi bir tarama  sonucu seçildiğinde onunla ilgili bildiler gösterilir.

Sol bölümdeki View a report(Rapor görüntüle) kısayolu ilgi görüntülenen raporların List Reports(Liste Raporları) biçimindeki detaylarında Informational Items(Bilgilendirici Unsurlar), All Issues(Tüm Konular) ve Critical Issues(Kritik Konular) başlıkları içinde tasniflenmiş rapor detayları incelenebilmektedir.

Tree Reports(Ağaç Raporları) biçimindeki raporlar incelendiğinde ise Detailed View(Detay Görünüm) ve Summary View(Özet Görünüm) başlıkları altında raporların incelenebildiği görülmektedir.

ve son olarak Other Reports(Diğer Raporlar) seçeneği yardımı ile de hazırlanan bu raporlar çeşitli formatlarda kayıt edilip kullanılmasına imkan tanınır.

Pekçok exchange uzmanı tarafından; exchange ile outlook arasındaki sorunların tespiti için kullanılan Microsoft Outlook Configuration Analyzer Tool(OCAT) uygulamasının incelendiği bu makale umarım faydalı olmuştur, Bir sonraki makalde görüşmek dileği ile…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: