Başlangıç > Makaleler, Windows > Windows 7 : Sistem Kurtarma Diski (WinRe) Oluşturmak

Windows 7 : Sistem Kurtarma Diski (WinRe) Oluşturmak

recMerhaba..Bu makalede son zamanlarda çok sıklıkla karşılaştığım bir sorunun çözümü üzerinde durmak istedim. Sorun; fiziksel olarak pek uygun olmayan sistemlere Windows 7 işletim sisteminin yüklenmesi ve daha sonra bu sistemlerin bir şekilde açılamaz duruma gelmesi ve tabii  kullanıcı için önemli olan o sistem içindeki verilere bir şekilde erişme isteği. Daha önceki Windows 2000 serisi sürümler ile başlayansistem onarım/düzenleme araçları yardımı ile veya ERD Commander gibi çeşitli uygulamaların yardımı  ile yapılabilen bu işlemler Windows 7 ile birlikte bu olay çokdaha kolay çözümlenir hale getirilmiş.

Sistem onarım diski her Windows kullanıcısının kötü günler için kenarda bulundurması gerekli olan bir kurtarma araçları bütünüdür. Eğer kutulu satın aldığınız bir Windows 7 kurulum DVD‘niz var ise bu zaten Sistem kurtarma seçeneklerini içerir ama bilgisayarınızı Windows 7 yüklü olarak aldı iseniz size verilen Recovery DVD‘si-leri bu işleve sahip olmayacak-tır-lardır. Gerçi bunlara Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsü ile ulaşabilmeniz mümkün olsa da bazı durumlarda bu da mümkün olmayabilir. Bu yüzden oluşturmanızı şiddetle öneriyorum. Bunun için harcayacağınız 5-10 dakika ileride hayat kurtarabilir. Son olarak şunu belirteyim: 32 bit  Windows 7 yüklü bir bilgisayarda oluşturacağınız bir WinRE ile sadece 32 bit bir Windows 7‘yi, 64 bit Windows 7 yüklü bir bilgisayarda oluşturacağınız bir WinRE ise sadece 64 bit bir Windows 7‘yi onarmak için kullanılabilir. Yani oluşturulan WinRE hangi sürümde oluşturuldu ise sadece o sürüm işletim sistemi için kullanılabilmektedir.

a

Ayrıca Windows Kurtarma aracı ile sadece paraloların değiştirilmesi değil sistemin başlamasını engelleyen sorunların tespitini yapıp düzelten Başlangış Onarım, daha  önceki bir  windows durumuna geri dönüş için  Sistem Geri Yükleme, sistemin zarar görmesi halindeki durumlar için önerilen sistem geri kurtarma noktalarının oluşturulmasından sonra herhangi bir geri dönüm noktasından  sistemi tekrar ayağa kaldırabilmek için Sistem Görüntüsü Kurtarma, sistemdeki bellek hatalarının düzeltilmesini sağlayan Windows Bellek Tanılama ve son olarak komut satırından işlemlerin yapılmasına imkan veren Komut İstemi araçları ile de Windows sistemi üzerinde işlemlerin yapılması mümkündür.

Windows Sistem Kurtarma Seçeneklerine bir göz attıktan sonra asıl konumu olan yerel yöneticisi şifresinin değiştirilmesi işlemine geri dönelim. Windows kurtarma seçeneklerine ulaşabilmek için Başlat menüsü arama satırına recdisc.exe  komutunun yazılması  veya Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Yedekleme ve Geri Yükleme  yolunu izlenerek ve gelen konsolda sol taraftan Sistem onarım diski oluştur bağlantısının seçilmesi mümkündür.

4

Daha sonra bu uygulama sizden optik okuyucunuz için boş bir cd media yerleştirmenizi isteyecektir.

2

Optik okuyucuya boş bir CD media yerleştirillip Disk oluştur seçeneği ile Windows Sistem Kurtarma Cd sinin oluşturulması işlemi tamamlanmış olur. Şimdi sıra oluşturulan bu disk işle bir windows 7 işletim sisteminin yerel yöneticisi şifresinin nasıl değiştirileceğinin anlatılmasında.

Oluşturulan bu Cd mediası ayrıca USB bellek üzerinde de oluşturulabilir ve eğer USB den boot eden bir sisteminiz var ise bu USB bellekten de işlem gerçekleştirilebilir. Windows Yerel Yönetici şifresini değiştirmek veya yukarıda bahsedilen diğer uygulamaları kullanabilmek için CD mediayı optik okuyucuya veya USB belleği USB bağlantı noktasına takıp sistemin bu bölümlerden açılmasına imkan verdikten sonra Sistem Kurtarma Diski(WinRE) uygulamasının önyüklenmesi sağlanır.

5

6

Önyüklemesi tamamlanan sistem yeniden açıldıktan sonra gelen ekranda Klavye ve dil özelleştirmesi yapılarak  uygulamanın daha rahat kullanımı sağlanır.

7

Klavye ve Dil tercihi yapıldıktan sonra İleri(Next) tuşu ile bir sonraki bölüme geçiş yapılır.

9

Bu bölümde kurtarılmak istenen disk işletim sisteminin bulunduğu disk birimi seçilip bir sonraki adım için İleri(Next) tuşu ile ilerlenir ancak işletim sistemi bu bölümde görünmüyor ise Sürücü Yükle(Install Driver) seçeneği ile ilgili sürücü bu bölüme eklenerek işleme devam edilebilir.

10

Gelen menüden eğer sistem üzerinde oluşan sorunların otomatik olarak tespit edilip düzeltilmesi istenirse Başlangıç Onarma(the initial repair/startup repair) seçeneği seçilip işlemin yapılması sağlanır.

12

Eğer menüdeki Sistem Geri Yükleme(System restore) seçeneği kullanılarak sistem tarafından daha bazı güncelleme veya olaylardan önceki duruma geri dönülmesine olanak veren bir olay görüntüleyicisi yardımı ile istenilen zamandan veya olaydan önceki duruma geri dönülmesi imkanı vardır.

13

Bunun için istenilen zaman veya olay dilimi seçimi yapılıp İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

14

Bu adımda daha sonra hangi sürücü üzerinde geri yükleme işlemi yapılacak ise o seçilip Son(Finish) seçeneği ile işlem tamamlanır.

15

Son olarak bahsetmek istediğim araç Komut Satırı(Command Prompt) seçeneğidir. Bu seçenek seçildiğinde komut satırı penceresi açılır ve işlemler bu bölümden yapılır.

…. evet bir makaleninde sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki makalede görüşmek dileyi ile…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: