Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012; Grafiksel Arayüzün(GUI) Devre Dışı Bırakılması ya da Etkinleştirilmesi

Windows Server 2012; Grafiksel Arayüzün(GUI) Devre Dışı Bırakılması ya da Etkinleştirilmesi

Merhaba.. Windows Server 2012 yazı dizisine, Windows Server 2012 Grafiksel Kullanıcı Ara yüzün Devre Dışı Bırakılması ya da Etkinleştirilmesi makalesi ile devam ediyorum. Windows Server 2008 ile tanıştığımız komut satırı tabanlı Core(Çekirdek)Edition sürümünü kullananların ya da kullanmak isteyenlerden seminerlerde, eğitimlerde, web seminerlerinde vb. aldığım en yaygın sorulardan biri  olan “ben core sürümünü grafiksel sürüme, grafiksel sürümü de istediğim zaman core sürümüne çevirebilir miyim?” sorusudur. 

Windows-Server-2012-Now-Available-for-Download-h2Windows Server 8 ile Core(çekirdek) sürümü seçeneği hala var. Fakat Windows Server 2012 ile farklı bir durum da geliyor. Full (Tam) kurulumla kurulan Windows Server 2012 ile Grafiksel Kullanıcı Arabirimi istenirse kaldırılarak sadece Komut Satırını kapsayan arabirime dönüştürebiliyor. Yani grafiksel arayüz istenildiği zaman bir “feature” (özellik) yüklemesi ile komut satırı tabanlı arayüze çevrilebiliyor. Böylece komut satırından yönetilen yapıya dönüştürülen Windows sunucusunun hem performans olarak daha optimize edilmiş olması, hem de gelebilecek ataklara karşı saldırı yüzeyinin de azaltılmasını sağlanmış oluyor.

Yanlış bir anlaşılma olmaması için belirtmekte fayda var; Bu feature(özellik) Windows Server 2012 Full (Tam) kurulumunu Core(çekirdek) kurulumuna çevirmiyor. Full(tam) kurulumlu Windows Server 2012 grafiksel arayüzü kaldırarak çoğu grafiksel komutu ve dosyayı kaldırarak komut satırından yönetilen bir yapıya dönüştürüyor. Böylece sunucu sistemleri üzerinden internette sörf yapılması bile engellenmiş oluyor.

Grafiksel arayüz ve bunun devre dışı bırakılmasından kısaca bahsettikten sonra sıra bu işlemlerin nasıl yapıldığınında.1

Windows Server 2012 Grafiksel arayüz Windows Server 2012’nin kurulumu sırasında varsayılan olarak kurulu biçimde gelmektedir. Bu özelliği kaldırmak için Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içindeki Manage(Yönetim) kısa yolu ile ulaşılan Remove Roles and Feature(Görev ve Özellik Kaldır) seçeneği kullanılır.

2

Sonraki ekran da Remove Roles and Feature(Görev ve Özellik Kaldır) sihirbazı dır. Bundan sonraki adımlarda bu sihirbaz kullanılarak bahsedilen özelliğin kaldırılması işlemi tamamlanacaktır.Bu bölümde yapılacak olan işlemle ilgili genel bilgiler verilmekte, bu bölüm Next(İleri) tuşu ile geçilebilir.

3

Gelen yeni pencerede işlem yapılacak yani üzerinden görev veya özellik silinecek olan sunucu veya sunucu grubunun seçimi istenmekte. Bu tercih yapıldıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.

4

Bir sonraki adımda aslında Server Roles(Sunucu Görevleri) seçenekleri gelmekte ancak biz işi biraz hızlandırmak maksadıyla sol bölümdeki gezinme bölümünden direk Features(Özellikler) seçeneğini kullanıp sağ bölümdeki seçeneklerden kaldırmak istediğimiz User Interfaces and Infrastructures(Kullanıcı Arayüzleri ve Altyapılar) seçeneği içinden Server Graphical Shell(Sunucu Grafiksel Kabuğu) seçeneği yanındaki kutucuk işaretlenip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçiş sağlanır.

5

Kaldırılacak olan özellik tercihi yapıldıktan sonra yapılan bu tercihin doğrulunu onayladıktan sonra istenirse işlem tamamlandıktan sonra sistemin kendisini kapatıp açmasını da tercih edip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüme geçilir.

6

Artık feature(özellik) kaldırma işlemine başlanmış olmaktadır. Süreçin takip edilmesi bu bölümde takip edilebilir.

7

Özelliğin sistemden kaldırılmasından sonra sistem otomatik olarak kapanıp açılması sağlanacaktır.

8

9

10

Yeni durumdaki tüm ön bileşenler yeniden yapılandırıldıktan sonra sistem oturum açmak için yeniden açılacaktır.

11

Yeni oturum bilgilerinin girilmesinden sonra kullanıcı profili yeniden revize edilerek kullanıcı oturumu açılır.

12

Sistem açıldıktan sonra artık Windows Server 2012 ekranından hiçi bir unsur bulunmamakta boş bir ekran kullanıcıyı karşılamaktadır. Burada otomatik olarak açılan bir komut satırı ekranı ile işlemlerin yapılması mümkün.

13

14

Komut satırından “servermanager” komutu gönderildiğinde GUI den alışık olunan Server Manager Yönetim paneli açılır ve işlemlerin yapılması sağlanabilr.

15

16

Aynı komut satırında “mmc” komutu gönderilerek sistem yönetimi için kullanılabilecek olan servislerin ve uygulamaların açılması için gerekli düzenlemelerin yapılması mümkündür.

Yazının bu bölümüne kadar olan kısmını bir özetlemek gerekirse Windows Server 2012 de de kullanıcı grafik arayüzü varsayılan biçimde kurulu olark gelmektedir, bu arayüz çok basit birkaç işlemle kadırılabilir ve sunucu komut satırından veya powershell komut satırından yönetilebilir duruma getirilebilir. Komut satırı / powershell komutları ile ilgili bir başka makale hazırlanmakta olup bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiler bu yazıdan temin edilebilir diye düşünmekteyim.

17

Var olan kullanıcı arayüzünü devre dışı bıraktıktan sonra onu tekrar etkin hale getirmek için ise işlemleri tam tersi biçiminde yeniden yapılacağını tahmin edebilirsiniz. Windows Server 2012 de de kullanıcı grafik arayüzü nü etkin hale getirmek için Komut satırı / powershell komutlarından en temel ve ençok bilineneni “servermanager” komutu kullanılacaktır. Bu komut çalıştırıldıktan sonra açılan Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolundan Dashboard(Yönetim Paneli) açılır ve bundan sonraki bölümler daha önceki Windows Server 2012; Görev ve Özellik Ekleme(Add role and Feature) adlı makalemde anlatıldığı gibi yapılarak; User Interfaces and Infrastructures(Kullanıcı Arayüzleri ve Altyapılar) seçeneği içinden Server Graphical Shell(Sunucu Grafiksel Kabuğu) seçeneğinin kurulumu gerçekleştirilir.

25

Ayrıca kullanıcı Grafik Arayüzü PowerShell komutları kullanılarakta devre dışı bırakılabilir veya etkin hale getirilebilir.

Bunun için TaskBar(Görev Çubuğu) üzerindeki “Powershell” kısa yolu seçilebileceği gibi Start(Başlat) menüsünden All Programs(Programlarım) seçeneği içinden Administrative Tools(Yönetim Araçları) içinden Windows Powershell Modules yolu da takip edilebilir.

26

PowerShell uygulamasının çalıştırılması ile gelen ekranda powershell komutları yardımı ile kullanıcı grafik arayüzünü iptal etmek için “Remove-WindowsFeatures server-gui-shell” komutu kullanılır.

27

Özelliğin kaldırılmasından sonra sistemin yeniden yeni hali ile çalışmasını sağlamak için kapatılıp yeniden açılması gerekmektedir.

28

Sistemin bu işlemi yapmasını sağlamak için yine powershell komut satırında “Restart-Computer” komutu çalıştırılır.

29

30

Sistem kapatılıp açıldıktan sonra kullanıcı arayüzünün artık kullanılamıor olduğu teyit edilir ve sadece komut satırının çalıştığı görülür. Bu satır üzerinden hangi işlemlerin nasıl yapılcağı daha sonraki makalelerde anlatılacak olup şimdilik bu kadarı ile söz konusu sistemin dışarıdan gelebilecek bazı olmusuz erişimlere yada kullanımlara nasıl kapandığı çok rahat biçimde anlaşılmaktadır.

Şimdi yine powershell komutları kullanılarak kullanıcı arayüzünün yeniden çalıştırılmasını sağlamak için ilk önce komut satırından powershell komut satırınına bir geçiş yapılması gerekmektedir. Bu da komut satırında “powershell” komutunun yazılması ile gerçekleştirilir.

31

Powershell komut satırına geçildiğinde kullanıcı arayüzü özelliğinin yeniden yüklenmesi için  “Add-WindowsFeatures server-gui-shell” komutu kullanılır.

32

33

34

Özelliğin kurulmasından sonra sistemin yeniden çalışmasını sağlamak için kapatılıp yeniden açılması gerekmektedir. Sistemin bu işlemi yapmasını sağlamak için yine powershell komut satırında “Restart-Computer” komutu çalıştırılır.

1

Sistemin yeniden açılmasından sonra sistemde oturum açıldığında yeniden bir kullanıcı arayüzü ile karşılaşılır.

Umarım faydalı olmuştur..bir sonraki makalede görüşmek dileği ile..

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: