Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > SCCM 2012 Yenilikleri – Bölüm 1

SCCM 2012 Yenilikleri – Bölüm 1

Merhaba… System Center Configuration Manager 2012 yazı dizisine SCCM deki yenilikleri açıklayarak devam ediyorum. Tamamen yenilenmiş konsol ve temel(core) değişiklikler ile SCCM 2012 gerek var olan SCCM 2007 ortamlarında  gerekse System Center Configuration Manager ürününü henüz düşünmeye başlayan organizasyonlarda önemli yer tutacak gibi gözüküyor.
SCCM 2012 – İşletim Sistemi Dağıtımı(Operating System Deployment)
Bildiğiniz gibi SCCM ürününün en güçlü yanlarından birisi işletim sistemi dağıtımıdır. 2012 mimarisinde bu özelliğe dair önemli geliştirmeler bulunuyor.
Artık *.wim imajlarınıza Bileşen Tabanlı Hizmet(Component Based Servicing) ile Windows güncellemelerini(update) uygulayabiliyorsunuz. Bu imajların dağıtım için kütüphane(library)’de durması buna asla engel teşkil etmiyor.
Görev sıralama(Task Sequence) sihirbazı, başlama hazırlıkları(prestart) komut dosyaları eklenmesi için ayrı adımları(steps) barındırıyor.
Aynı görev sıralama(Task Sequence) medyasını kullanarak, hiyerarşi içerisindeki tüm bilgisayarlara işletim sistemi dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.
USMT 4.0 desteklenmektedir.
PXE servis noktası (Service Point) ve içerisindeki tüm konfigurasyon verileri artık dağıtım noktası(Distribution Point) üzerinde yer almaktadır.
SCCM 2012 – Mobil taraftaki yenilikler
Mobil cihazların yönetimine SCCM 2012’de daha fazla ağırlık verildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bağlamda esas olarak iki yeni site rolü bulunuyor.
Mobil Aygıt Kayıt Vekil Noktası(Mobile Device Enrollment Proxy Point)
Mobil Aygıt AMT Kayıt Noktası(Mobile Device AMT Enrollment Point)
System Center Configuration Manager’ın bir cihazı kayıt(enroll) etmesi için yönetim noktası(Management Point), dağıtım noktası(Distribution Point), AMT ve mobil noktalar(Mobile Pointler) üzerinde IIS ‘in konfigure edilmesi ve ilgili sertifikanın bu rolleri barındıran sunuculara yüklenmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden istemci yönetiminde ve mobil istemcilerin yönetiminde mutlaka https üzerinden iletişim sağlama zorumluluğu SCCM 2012’de bulunmaktadır.
Aynı şekilde bu noktada istemcilerin kendi mobil cihazları, oluşturulan bir web sertifikası ile silinmesi(wipe) sağlanabilir.
Otomatik keşif(Automatic Discovery) için dns içerisinde oluşturulan kayıtları ve Yönetim Noktası(Management Point) ve Dağıtım Noktası(Distribution Point) üzerinde gerçekleştirilen ayarlar ile mobil cihazların kayıt işlemleri(enrollment process) oldukça kolaylaştırılmıştır.
Exchange Server Connector
exchange-server-connectorSystem Center Configuration Manager 2012 içerisinde yer alan Exchange Server Connector ile birlikte Exchange Server ‘a bağlanmış mobil cihazları otomatik olarak keşfedip yönetebilme şansına sahipsiniz.  Bu noktada arka planda tamamiyle aktif seknorize(Active Sync) protokolü kullanılmaktadır. Özellikle SCCM-Yapılandırma Yöneticisi(Configuration Manager) istemcisinin yüklenemediği mobil cihazlar için oldukça faydalı bir özellik. Tabii bu noktada istemciler hem Exchange mimarisi üzerinde hem de Configuration Manager mimarisi üzerinden cihazlarını silebilme(wipe) şansına sahip olacaklardır.
SCCM 2012 – İstemci İşlemleri(Client Operations)
SCCM 2012 tarafında istemci dağıtmak(deployment) ve operasyonlarında var olan değişikliklerden bahsedecek olursak;
İstemci İşlemleri(Client Operations)
Artık istemciler karışık(mixed) modda yada doğal(native) modda bir bölge sunucusuna bağlanmak yerine PKI sertifikaları ile istenilen bölge sunucu görevine HTTPS bağlantısı gerçekleştirebiliyor. SCCM 2007’de olduğu gibi kurulum sırasında bölge sistem modunu seçme zorunluluğunuz bulunmuyor. İstemci(Client) özelliklerinde konfigure edebileceğiniz bu yöntem sayesinde istemciler en uygun iletişim metodunu kendileri otomatik olarak seçmektedirler.
Tabii ki artık karışık(mixed) modda ya da doğal(Native) Modda olmadığı için istemci(client) kurulumlarında kullanılan/doğal(native) parametreside aynı şekilde kullanılabilir değildir. Bunun yerine /UsePKICert parametresi kullanılarak eğer istemci gereksinimleri sağlıyorsa sertifika tabanlı https üzerinden site sistem rolleri ile haberleşmesi sağlanabiliyor. Eğer bu parametre kullanılmaz ise istemci varsayılan olarak http üzerinden haberleşme sağlayacaktır.
Tabii ki bir PKI altyapısından söz ediyorsak CRL publishing durumlarını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer istemci, sertifika otoritesi için crl check gerçekleştiremez ise https üzerinden bağlantı sağlayamayacaktır. Bu takdirde isterseniz /NoCRLCheck parametresini kullanarak bu kontrol aşamasını atlayabilirsiniz.
İstemci Atama(Client Assigment)
SCCM 2007’de eğer istemci bir sınır(boundary) içerisine dahil değilse, otomatik bölge görevi(site assigment) işlemi bu istemci için başarısızlıkla sonuçlanıyordu. SCCM 2012’de eğer bir geri dönüm bölgesi(fallback site konfigure) ederseniz, istemci bu sınır içerisinde yer almasa dahi otomatik olarak atanacaktır.
Kolleksiyonlar(Collections)
Yığın(Collection) tarafında iki yeni nokta bulunuyor. Kullanıcı(User) ve Aygıt(Device) isimli bu yığınlar sebebi ile artık hem kullanıcı kaynaklarını hem de cihaz kaynaklarını aynı yığın içerisinde barındırma şansınız bulunmuyor.
Yığın tarafındaki diğer bir yenilik ise artık alt yığınlar(sub collections)ın oluşturulamaması. Bunun sebebi ise yığın hiyerarşisi içerisindeki dizin mimarisi. Artık yığınları barındırmak için hiyerarşi tepesinde klasör oluşturma şansınız bulunuyor. Bu yığınlar içerisinde de 2012’de tanıtılan dahili(include) ve harici(exclude) kurallarını kullanarak içerik(content) bazlı filtreleme yapabilme imkanına sahipsiniz.
Power Management
SCCM 2007 R3 ile birlikte gelen ve SCCM 2012’yle birlikte daha da geliştirilen Güç Yönetimi(Power Management) özelliği sayesinde organizasyon dahilinde güç planları oluşturularak önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede raporlar ile analizler gerçekleştirilip ardından güç planlarınızı SCCM istemcilerinize yayınlayabilirsiniz.
SCCM 2012’de Power Management tarafında bazı artılar var.
İzin verildiği takdirde artık istemcileriniz, Güç Yönetimi(Power Management) özelliğini kullanmamaları için kendi cihazlarını hariç(exclude) edebilme şansına sahipler.
Aynı şekilde siz de ortamda bulunan sanal makineleriniz doğal(native) olarak hariç edebiliyorsunuz. Evet buraya kadar SCCM 2012 de gelen yeni özelliklerden bir kısmını anlatmaya çalıştım. Bu anlatımlar devam edecek olup umarım faydalı olmuştur..Bir başka makalede görüşmek dileği ile.
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: