Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012- Windows Server Update Services(WSUS)

Windows Server 2012- Windows Server Update Services(WSUS)

Merhaba..bir süredir devam eden Windows Server 2012 makale serisine Windows Server Update Services(WSUS)-Windows Sunucu Güncelleme Servis’i makalesi ile devam ediyorum. WSUS hakkında detaylı bilgileri  Windows Server 2008; Windows Server Update Services(Sunucu Güncelleme Servisi-WSUS) adlı makalemde bulabilirsiniz.

WSUS nedir..?
Microsoft Windows Server Update Service (WSUS), etki alanı içinde yer alan Microsoft işletim sistemlerinin ve diğer bütün Microsoft uygulamalarının güncelliğinin tek bir merkezi noktadan yönetilebilme ve raporlanabilme olanağı sağlayan ücretsiz bir servistir. Windows Server 2012 öncesi sürümlerinde WSUS ayrı bir uygulama olarak yüklenebilen bir uygulama olarak kullanılırken Windows Server 2012 de işletim sistemi ile birlikte gelen ve sadece ilgili görevin yüklenmesi ile çalışmaya hazır hale getirilen bir uygulama durumunu almıştır.

Bu kadar açıklamadan sonra WSUS kurulumunu gerçekleştirelim.

1

Windows Server 2012 üzerinde herhangi bir görevin yada özelliğin yüklenmesi için Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolunu açıp Dashboard(Gösterge Paneli) içinden veya Manage(Yönet) sekmesi içinden gelen Add roles and Features(Görev ve Özellik Ekle) kısa yolu kullanılır.

2

Before you begin(Başlangıçtan önce) kısmıda bu açılan sihirbaz yardımı ile nelerin yapılabildiği kısaca anlatılıp bu işlemin yapılmasından önce hangi kriterlerin gözden geçirilmesi gerektiği bilgileri verilmektedir. Bu bölümü bir sonraki kurulumlarda bypass etmek isterseniz “Skip this page by default(Varsayılan olarak bu sayfayı atla)” seçeneğini işaretleyip Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

3

Bir sonraki adımda kurulum türünün(kurulum türleri ve onların açıklamaları ile ilgili daha detaylı bilgiler daha önceki makalelerde yer almıştır.) belirtlmesi gerekmek olup gelen seçeneklerden kurulum için uygun olanı seçip Next(İleri) tuşu ile ilerlenir.

4

Kurulum yapılacak sunucu tercihinin yapılması için gelen Select destination server(Hedef sunucu seçimi) kısmında kurulumun yerel sunucu üzerinde yapılacağını belirtme için söz konusu sunucu seçilip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki bölüm için ilerlenir.

5

Yeni bölümde sunucu üzerine yüklecek görevlerin tercihinin yapılması çok seçenekli bir ekran ile karşılaşılır. Bu bölümde kurulumu yapılacak olan Windows Server Update Services tercihi yapılır. Bu tercih yapıldıktan sonra WSUS un çalışması için gerekli olan diğer bileşenlerin yüklenmesi için açılan pencerede Add Features(Özellikler Ekle) seçeneği ile bu bileşenlerin yüklenmesi sağlanır ve bir önceki ekrana dönüş yapılır.

6

7

Kurulum için gerekli olan özelliklerin seçiminden sonra artık özelliklerin seçileceği başka bir çok seçenekli ekran ile karşılaşılır. Bu bölümde gerekli seçenek işaretlendikten sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki alana geçiş yapılır.

8

Sıra yüklencek olan bu özellikle ilgili bilgilerin verilmesinde. Bu bölümdeki bilgilerin okunması daha sonraki bölümlerde yönetici için faydalı olacaktır. Next(İleri) tuşu ile bu bölümde geçilebilir.

9

Yeni pencerede kurulacak olan WSUS’un hangi görevleri üstlenceği belirtilecek. Bizim kurulumumuzda söz konusu WSUS servisi ve veri tabanı aynı sunucu üzerinde olacağı için bu iki seçeneği seçip Next(İleri) ile ilerleriz.

10

Gelen yeni pencerede WSUS uygulamasının Microsoft Update(Güncelleme) dosyalarının depolanacağı alanın belirlenmesi istenmektedir. Bu alan belirlendikten sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

11

Artık kurulum için tüm ayarlamalar ve tüm servislerin tercihleri yapıldıktan sonra Install(Kurmak) seçeneği ile buraya kadar yapılan tüm işlemlerin sistem üzerine uyarlanması için kurulumun yapılması başlatılır.

12

Install(Kurmak) seçeneği ile kurulumun başlamasından hemen sonra kurulum aşamaları ve süreçin takip edilmesi için Result(Sonuç) kısmı takip edilebilir.

13

Yeni pencerede Manage(Yönet) kısmında bir uyarı mesajı belirir. Burada kurulumu tamamlanan servisin kullanıcı sistemleri ve diğer sunuculara hizmet verebilmesi için yapılandırılması gerektiği ve bu yapılandırmayı da “Launch Post-Installation tasks” kısa yolu ile yapılabileceği belirtilmektedir.

14

Bu kısa yolun çalıştırılmasından sonra arka planda WSUS ile ilgili bazı kurulumlar otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

15

Tüm kurulumların tamamlanmasından sonra Metro UI’dan Windows Server Update Services uygulaması çalıştırılarak kurulumu gerçekleştirilen uygulamanın kullanımına başlanır. Kullanımdan önce WSUS un yapılandırılması süreci de bu aşamada başlatılmış olur.

16

WSUS uygulamasının kurulum sihirbazından sonra Yapılandırma Sihirbazı yardımı ile kurulumu tamamlanan WSUS un yapılandırma ayarları yapılır. Gelen sihirbaz dikkatlice okunduktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.

17

Sonraki adımda  WSUS uygulamasının kullanımı sırasında yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin toplandığı ve uygulama ile ilgili iyileştirmelerin yapılmasına olanak sağlayan ve Microsoft tarafından kullanılan veri tabanı uygulamasına kayıt olunup olunmayacağı nın belirtilmesine yarayan bu seçenek işaretlenerek devam edilebilir, ancak bu işaretlemeyi yapmadan önce Microsoft a gönderilen bilgilerin hangileri olduğunun ve bu bilgilerin şirketler için güvenlik açısından sorun yaratmayacak bilgiler olup olmadığının iyi şekilde anlaşılması gerekmektedir. Bu makalenin hazırlanması sırasında kullanılan yapının bilgilerinin herhangi bir biçimde dışarıya gönderilmesinin sakıncalı olacağı düşünülerek bu seçenek işaretlenmeden kuruluma Next(İleri) ile devam edilir.

18

Diğer sayfada Windows Update(Windows Güncelleme) lerinin nereden yapılacağının belirtilmesinde. Bu bölümde güncelleme işlemi Microsoft un ilgili sayfasından direkt olarak çekilebileceği gibi, alt yapı içindeki başka bir WSUS sunucusu tarafından indirilen güncelleme dosyalarının çekilmesi suretiyle de güncelleme yapılabilir. Makaleye konu olan alt yapıda kurulumu gerçekleştirilen WSUS sunucusu ilk sunucu olduğu için ilk seçenek seçilerek Next(İleri) ile sihirbazın bir sonraki kısmına geçilir.

19

Gelen yeni pencerede WSUS sunucusunun internet erişimi sırasında (varsa)kullanacağı Proxy(Vekil) sunucusu bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Bu veriler girildikten sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

20

Bir sonraki pencerede Proxy(Vekil) sunucusu bilgilerinin girilmesinden sonra WSUS sunucusun internet erişimini kontrol etmek için Start Connecting(Bağlantıyı başla) tuşu ile test edilmesinde fayda vardır. Bağlantıda herhangi bir sorun olmaz ise Next(İleri) tuşu ile yapılandırmaya devam edilebileceği gibi eğer bağlantı gerçekleşmez ise sunucunun Proxy(Vekil) ayarlarının veya kullanıcı bilgilerinin tekrar kontrol edilmesi gerekecektir.

21

WSUS’un internet ile olan bağlantısının sağlanmasından sonra Next(İleri) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir. Internet bağlantısını kurulması ve internet konuşması biraz zaman almakta olup bu konuda endişeye kapılınmaması gerekir.

22

İnternet erişiminin sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesinden sonra gelen yeni pencerede WSUS sunucusunun hangi dillerdeki uygulamaların güncelleştirme dosyalarını çekeceğinin belirtilmesi sağlanır. Makale için İngilizce ve Türkçe dilleri tercih edilmiştir. Gerekli dil seçimleri yapıldıktan sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

23

Gelen yeni pencerede WSUS un hangi uygulamaların güncellenmesinde kullanılacağının yani hangi ürünlerin güncelleme dosyalarını çekeceğinin belirtilmesi ekranıdır. Bu bölümde istemciler veya istemci sunucular üzerinde bulunan ugulamaların işaretlenmesi WSUS sunucusunun bu uygulamaların güncelleme dosyalarını çekeceği anlamına gelecektir. Bu veriler girildikten sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

24

Yeni pencere WSUS un seçilen uygulamaların hangi güncelleme dosyalarını çekeceğinin belirtilmesi için kullanılacaktır bu bölümdeki seçim işlemleri tamamlandıktan sonra  Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

25

Sıra WSUS sunucusunun hangi aralıklarla internete çıkıp güncelleme dosyalarını çekeceğinin belirtilmesinde. Bu bölümde internet ten dosya çekme işlemleri elle(Manually) veya otomatik(Automatically) olarak belirlenen zamanda ve ne sıklıkla yapılacağının belirtilmesi sağlanır. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

26

Tüm bu tercihlerin yapılandırma sürecinin tamamlanmasından sonra artık Next(İleri) seçeneği ile söz konusu uygulamaların ve güncellemelerin internet ortamından alınarak sunucuya çekilmesi için herşey hazır duruma getirilmiştir.  Eger İlk eşleştirmeye başla(Begin initial synchronization) seçeneğini seçip ilerlenebilir veya bu tercih daha sonrada yapılabilir.

27

28

Eşleştirme başladıktan sonra WSUS konsolu kullanarak durum hakkında ve detayları konusunda bilgilerin toplanmsı mümkündür.

30

evet  .Microsoft Windows Server 2012 üzerinde Windows Server Update Services(WSUS) servisinin kurulumunu ve basiçe yapılandırmasını anlattığım bir makalenin de sonuna geldim. Yukarıda da belirttiğim gibi WSUS üzerinde daha detaylı bilgileri  Windows Server 2008; Windows Server Update Services(Sunucu Güncelleme Servisi-WSUS) adlı makalemde bulabileceğinizi tekrar hatırlatmak isterim. Umarım faydalı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: