Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012- Print and Document Services

Windows Server 2012- Print and Document Services

Merhaba…Windows Server 2012 yazı dizisine yeni bir yaz ile devam ediyorum. Bu makalenin konusu Windows Server 2012 işletim sistemine Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi) nasıl kurulacağı üzerinde duracağım.
Windows Server 2012 de Print Server(Yazıcı Sunucusu) servisinin kurulumu için  Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage(Yönetim) kısa yolu ile ulaşılan Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) seçeneklerinden bir tanesi ile işleme başlanır.
file1.jpg
file2.jpg
Sonraki ekran da Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) sihirbazı dır. Before you begin(Başlangıç/Başlamadan önce) sayfasında yapılacak olan işlemle ilgili genel bilgiler verilmekte, bu bölüm Next(İleri) tuşu ile geçilebilir. Bundan sonraki adımlarda bu sihirbaz kullanılarak bahsedilen özelliğin yüklenmesi işlemi tamamlanacaktır.
file3.jpg
Sonraki ekran da eklenecek görevlerin ne tipte bir görev yada özellik olduğunun belirtileceği ekrandır. Bu bölümde Görev tabanlı veya özellik tabanlı(Role-based or featured-based installation) bir kurulum yapılacağı belirtilip İleri(Next) seçeneği ile ilerlenir.
file4.jpg
Gelen yeni pencerede işlem yapılacak yani üzerine görev veya özellik yüklenecek olan sunucu veya sunucu grubunun seçimi istenmekte. Bu tercih yapıldıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.
file5.jpg
Bir sonraki adımda aslında Server Roles(Sunucu Görevleri) seçenekleri gelmekte bu bölüm de Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi)  seçeneği yanındaki kutucuk işaretlenip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçiş sağlanır.
print1.jpg
Yeni bölümde söz konusu görevin çalışması için sunucu sistemine yüklenmesi gereken diğer özelliklerin gösterildiği  ekran da Özellik Ekle(Add Features) seçeneği ile biraz daha ilerlenir.
print2.jpg
Sonraki adımda bu sunucuya Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi) görevinin yanında başka görevlerin atanıp atanmayacağı ve varsa bu görev/ler için gerekli bileşenlerin seçilmesine imkan veren bölüm İleri(Next) seçeneği ile geçilir.
print3.jpg
Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi) ile ilgili bazı temel bilgilerin yer aldığı yeni ekran Next(İleri) seçeneği ile geçilebilir.
print4.jpg
Kurulumu yapılacak olan görevin hangi biçimde davranarak hangi görevleri üstleneceği belirtiliyor. Biz sadece Print Server(Yazıcı Sunucusu) görevini bu makine de yapacağımız için gerekli seçimleri yapıp İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçiyoruz.
print5.jpg
Bu bölüme kadar yapılan işlemlerin doğruluğunun onaylaması ve kurulumun yapılması için Install(Yükle) seçeneği ile ilerlenir. Ayrıca eğer kurulumdan sonra sistemin  otomatik olarak yeniden açılması tercih edilirse “Restart the destination server automatically if required”(Gerekirse sunucuyu yeniden başlat) seçeneği seçilebilir.
print6.jpg
Kurulum işlemine başlandı.
print7.jpg
Kurulum işlemlerinin tamamlandığını ekran Close(Kapat) tuşu ile  kapatılıp işlemin sonuçlarını görebilmek ve sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikleri incelemek için Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage(Yönetim) kısa yolu kullanılarak sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikler incelenebilir.
file11.jpg

evet bu bölüme kadar basitçe Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi)  nasıl kurulur  konusu üzerinde durmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur..bir başka makale de görüşmek dileği ile..

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: