Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – Windows Deployment Services(WDS) Install Images

Windows Server 2012 – Windows Deployment Services(WDS) Install Images

Merhaba.. Windows Server 2012 makale serisinde Windows Deployment Services(WDS) makalelerine bir yenisi ile devam ediyorum. Hatırlanacağı üzere daha önce WDS kurulumunu gerçekleştirmiş yapılandırmasını tamamlamış idim. Bu makale de artık WDS kullanılarak bir imaj dosyasının nasıl oluşturulacağını ve nasıl dağıtılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

wds22

WDS de imaj dosyaları ile uğraşmadan önce ilk olarak  Windows Deployment Services (Windows Dağıtım Servisi-WDS)  konsolunu biraz inceleyip bu bölümdeki unsurlar hakkında temel bazı bilgilerin verilmesi faydalı olur. WDS konsolu açıldıktan sonra ilk göze çarpan şey Windows Deployment Services başlığı altındaki Servers(Sunucular) sekmesindeki sunucu isminin pasif durumdan aktif duruma geçtiğini gözlemlemektir. İlgili sunucu üzerine gelindiğinde pencerenin sağ bölümünde artık çeşitli seçeneklerin açıldığı görülecektir. Bu seçeklerin detaylarına bakıldığında;
Install Images; Kurulum yapılacak tüm işletim sistemlerinin imaj dosyaları bu bölümde depolanır. Yani; eğer bir Windows 7 imajı oluşturulacak ise Windows 7 DVD’sindeki varsayılan install.wim dosyası  veya özelleştirilmiş herhangi bir imaj dosyası  bu bölümde oluşturulur.
Boot Images; İstemci bilgisayarların ağ üzerinden açılmalarını sağlayan ve onlara kurulum arayüzü sağlayan imajlarının koyulduğu klasördür. Yani; İstemciler ağ üzerinden boot olurken bu dosyalar vasıtasıyla boot olur ve daha önceden hazırlanan Install Imaj dosyalarına erişmek ve onlar içinden işlem yapabilmek için gerekli olan bir arayüz açılmasını sağlar. Örneğin istemcilerin windows 7 isletim sistemine ait bir arayüzle karşılanıp bu arayüz sayesinde kurulum için gerekli olan imaj dosyalarını seçmek için Windows 7 DVD’sinden boot.wim dosyası kullanılabileceği gibi özelleştirilmiş bir başka win dosyasıda bu bölümde oluşturulur.
Legacy Images; WDS’nin önceki sürümlerinde kullanılan RIPREP imajlarını Legacy Images klasörü içerisinde tutulur.Fakat bu imajlar oldukları gibi kullanılamazlar. Bu imajların kullanılabilmeleri için wim formatına dönüştürmeleri gerekir.Bunun için istenilen imajın üzerine gelerek convert işlemi yapılır.
Pending Devices;WDS yapılandırması esnasında istemci bilgisayarları onay mekanizmasına sokacak şekilde bir ayarlama yapıldığı ise bu istemcilerin görüldüğü yerdir.
Multicast Transmissions; Aynı anda birden fazla istemciye birbirinden farklı birden fazla işletim sisteminin yüklenmesini sağlayan ayarların yapıldığı bölümdür.

wds23

Boot(Açılış) imajı oluşturmak için Boot Images(Açılış İmajları) seçeneği üzerinde mouse(fare) un sağ butonuna basıp alt yorman seçeneklerinin gelmesi sağlanır. Gelen seçeneklerden Add Boot Images(Açılış İmajı Ekle) seçeneği ile yeni bir açılış imajı oluşturma işlemine başlanır.

wds24

Gelen pencerede hazırlanacak imaj dosyası için kullanılacak boot.win dosyasının yolu belirtilip gerekli dosya imaj oluşturulması için gösterilir. Dosyanın yerinin belirtilmesinden sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

wds25

Kullanıcı sistemlerinin ağ üzerinden kurulum yapabilmesine imkan sağlayan arayüzde görünücek olan açılış imaj ismi ve açıklayıcı bilgiler girildikten sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

wds26

Bu bölümde o ana kadar yapılan işlemlerin özetlendiği tespit edilirken İleri(Next) seçeneği ile imajın oluşturulması sürecine başlanır.

wds27

wds28

Hazırlanan imaj dosyası  tamamlanmasından sonra Boot Images(Açılış İmajları) klasörü açılıp oluşturulan boot  imaj dosyasının varlığı teyit edilir.

wds29

Boot imaj dosyasından sonra sıra Kur(Install) imaj dosyasının hazırlanmasında. Yukarı da bahsettiğim gibi kur(install) imaj dosyası istemcilere yüklenecek imaj dosyaları barındıran klasördür. Yani işletim sistemleri bu klasör içinde yer alır.

Yeni bir kurulum imaj dosyası hazırlamak için Install Images(Kurulum İmajları) seçeneği üzerinde mouse(fare) un sağ butonuna basıp alt yorman seçeneklerinin gelmesi sağlanır. Gelen seçeneklerden Add Install Image(Kurulum İmajı Ekle) seçeneği  kullanılır.

wds31

wds32

Gelen pencerede hazırlanacak imaj dosyası içn kullanılacak Install.win dosyasının yolu belirtilip gerekli dosya imaj oluşturulması için gösterilir. Dosyanı yerinin belirtilmesinden sonra İleri(Next) bir sonraki adıma geçilir.

wds33

Sıra imaj oluşturulması için kullanılabilecek işletim sistemleri imaj dosyalarının seçiminin yapılmasında bu bölümde listelenen kurulum imaj dosyalarından istenilenler seçildikten sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki bölüme geçiş yapılır. Bu bölümde eğer istenirse “Varsayılan imaj isimleri ve açıklamalarını kullan(Use the default name and description for each of the selected images)” seçeneğinde ki onay kaldırılarak imaj dosyaların isimleeri ve açılamaları yeniden düzenlenebilir.

wds34

wds35

İmaj oluşturulması için yapılan tüm işlemlerin özet biçimde gösterilmesinden sonra işlemin devam ettirilmesi için İleri(Next) ile bir sonraki bölüme geçiş yapılır.

wds36

bu işlemlerin tamamlanmasından sonra imaj dosyasının oluşturulmasına başlanır.

wds37

İmaj oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Kurulum Imajları(Install Images) seçeneğinde hazırlanan imaj dosyaları listelenir. Ayrıca sistemin yüklü olduğu disk birimi içinde paylaştırılan RemoteInstall klasörü içinde hem Boot klasöründe hemde Images klasöründe oluşturulan bu imaj dosyaları görülebilir.

evet bir makaleninde sonuna geldik. bu makalede hem açılış(boot) hemde kurulum(install) imajının nasıl oluşturulduğunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.. bir başka makalede görüşmek dileği ile..

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: