Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – Windows Deployment Services(WDS) Capture Images

Windows Server 2012 – Windows Deployment Services(WDS) Capture Images

Merhaba.. Windows Server 2012 makale serisinde Windows Deployment Services(WDS) makalelerine devam ediyorum. Hatırlanacağı üzere daha önceki makalelerde WDS kurulumunu gerçekleştirmiş yapılandırmasını tamamlamış, imaj dosyalarının nasıl hazırlandığınından bahsetmiş idim. Bu makalede daha önceden hazırlanmış olan bir istemcinin imajının nasıl alınacağı hususunda bilgileri vermeye çalışacağım.

Aslında hazır istemcilerin imajlarının alınması da diğer imaj işlemlerinden pek farklı değil ancak bazı küçük nüans farklılıkları var diyebiliriz.

İstemcilerinde imajın alınması ve daha sonra başka istemcilere yüklenmesini sağlamak için bu imajın da bir açılış(boot) kısmı(imajın alınması için) bir de kur(install) kısmı bulunmakta.. Önce boot imajı bölümü ile var olan sistemin imajın alınmasını sağlayıp daha sonra install imaj ile de alınan bu imaj dosyasının diğer istemcilerin hizmetine sunulması mantığının dışında değil bu süreç.

Şimdi bu süreçleri söyle tanımlıyalım;

wds38

Hazır sistemelerin imajlarının alınması için ilk önce açılış(boot) kısmının olması gerekmektedir. Bu kısmın oluşturulması için daha önceden hazırlanmış olan herhangi bir açılış(boot) imajı şablon olarak kullanılacak.

Daha önceden oluşturulan herhangi bir imaj açılış(boot) seçeneğini seçip üzerinde alt yordam seçeneklerinin gelmesini sağladıktan sonra, gelen seçeneklerden Yakalama Imajı Oluştur(Create Capture Image) seçeneği kullanılmaktadır.

wds39

Yakalama Imajı Oluştur(Create Capture Image) seçeneği seçildikten sonra açılan sihirbaz yardımı ile hazır olan istemcilerin imajların alınması için gerekli koşulların oluşturulmasına başlanır. Bu bölümde gerekli isimlendirme ve açıklayıcı bilgilerin verilmesinden sonra  özellikle “Yer ve dosya ismi(Location and file name)” kısmında imaj yakalamak için kullanılacak açılış(boot) imaj dosyasını yeri mutlaka belirtilmelidir. Bunların tamamlanmasında sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

wds40

Yakalama Imajı Oluştur(Create Capture Image) sihirbazındaki diğer pencerede açılışı(boot) yapılan imaj dosyasının hangi kurulum(install) dosyasını kullanarak  istemcilere yükleneceği belirtilecektir. Burada önemli olan şey her bir istemci tipi için oluşturulacak imaj dosyalarının birtek açılış(boot) imajını kullarak imajların alınması sağlanabilirken, alınan kurulum(install) imajlarının birden farklı olacağını dolayısı ile kurulum(install) imajların birden fazla olacağının unutulmamasıdır.

Bu hususlar dikkate alınarak kurulum(install) imajı için kullanılacak *.win dosyası sisteme gösterilerek imaj dosyası paketinin hazırlanması için İleri(Next) ile bir sonraki  adıma geçilir.

wds41

Yakalama Imajı Oluştur(Create Capture Image) oluşturma da son adım hazırlıkları tamamlanan açılış(boot) ve kurulum(install) imajlarının bir paket haline getirilmesi süreci tamamlanır.

wds42

Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra WDS konsolunun çalışma bölümünde imajlarımızın yakalanmasına imkan verecek dosyanın oluştuğu görülür.

evet.. bu bölümde de WDS üzerinde kendimize ait sistemlerin imajlarının alınmasını sağlamak için kullanılacak imaj yakalama seçeneğinin nasıl hazırlandığını incelemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.. bir başka makalede görüşmek dileği ile….

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: