Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – Microsoft Deployment Toolkit(MDT)

Windows Server 2012 – Microsoft Deployment Toolkit(MDT)

Merhaba.. Windows Server 2012 makale serisine Microsoft Deployment Toolkit(MDT) makalesi ile devam ediyorum. Bu makale de detaylı bir biçimde Windows Deployment Services(WDS) konusu işlemeyecek olduğumu hatırlatıp bu konuda detaylı bilgilerin Microsoft Deployment Services(WDS) isimli makalemden bulunabileceğini belirtmek isterim. Bu makalede daha çok Microsoft Deployment Services(MDT) üzerinde durup, ne olduğundan ve kurulum adımlarından bahsediyor olacağım.

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) Microsoft’un istemci ve Sunucu işletim sistemlerinin merkezi olarak dağıtılmasını sağlayan ücretsiz bir araçtır. MDT ile bir işletim sistemi ağ üzerinden istemci bilgisayarlara kurabilir. Mevcut kurulu bilgisayarın imajını ağ üzerinden yakalayarak yine ağ üzerinden istemci bilgisayarlara kurulabilir.

MDT ile dağıtacak işletim sistemlerinin güncelleştirmeleri, donanım sürücülerini ve 3. Parti yazılımları dâhil ederek kurulum sonrası işlemleri en aza indirebilir.

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) de 2 farklı yöntem ile işletim sistemi dağıtımı yapılabilir;

1-      Lite-Touch Installation (LTI): Sadece Microsoft Deployment Toolkit(MDT) ve Windows Deployment Service(WDS) araçlarını kullanarak gerçekleştirilen dağıtım yöntemidir. Bu yöntem ile istemci bilgisayarları ağ üzerinden yüklenirken istemci bilgisayarın başına giderek birkaç kurulum parametresinin girilmesi gereklidir. Yani bu yöntem ile kurulum yapılan istemcilere minimum seviyede de olsa bir müdahale gereklidir.

2-      Zero-Touch Installation (ZTI): Bu yöntem ile kurulum yapmak için Microsoft Deployment Toolkit(MDT) 2012 tek başına yeterli değildir. Kurulum adımlarının tamamı özelleştirilerek hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kurulumun tamamlanması sağlanır. Zero-Touch Installation kurulum yapılabilmesi için SCCM ürününün konumlandırılması gerekmektedir.

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) gereksinimleri;

Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2, and Windows Server 2008

 • Microsoft Management Console version 3.0
 • Microsoft .NET Framework  3.5 with Service Pack 1 (SP1)
 • Windows PowerShell™ version 2.0
 • Windows ADK veya Windows AIK for Windows 7

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) nin Windows 8 ve Windows Server 2012 işletim sistemlerine kurulması durumunda;

 • Windows ADK
 • Microsoft .NET Framework  4.0
 • Windows PowerShell version 3.0   yüklü olmalıdır. Ayrıca

MDT nin Zero Touch Installation (ZTI)  olarak konuşlandırılmasında aşağıdaki bileşenlere ihtiyaç vardır.

 • Microsoft System Center 2012 Configuration Manager
 • Microsoft System Center Configuration Manager 2007 R3
 • Microsoft .NET Framework 4.0 for the site system servers and computers running the Configuration Manager console for Configuration Manager 2012
 • Microsoft .NET Framework 3.5 with SP1
 • Microsoft SQL Server® 2008 R2 SP1 with Cumulative Update (CU) 4 or SQL Server 2008 SP2 with CU6
 • Windows PowerShell version 2.0

MDT nin User-Driven Installation (UDI)  olarak konuşlandırılmasında ihtiyaç duyduğu bileşenler;

 • Configuration Manager 2012
 • Configuration Manager 2007 R3
 • Windows PowerShell version 2.0
 • Microsoft .NET Framework 4.0 for the site system servers and computers running the Configuration Manager console for Configuration Manager 2012
 • Microsoft .NET Framework 3.5 with SP1
 • SQL Server 2008 R2 SP1 with CU4 or SQL Server 2008 with SP2 and CU6   dir.

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumu için en son sürümleri buradan temin edebilirsiniz.  Microsoft Deployment Toolkit(MDT) hakkında genel bazı bilgileri verdikten sonra artık kuruluma başlayabiliriz. MDT kurulumu için izleyeceğim yol; önce Windows Server 2012 ye Windows Deployment Services(WDS) ni kurup gerekli yapılandırmayı tamamlayıp daha sonra Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumu ve yapılandırılması şeklinde olacaktır.

Ancak daha önce bahsettiğim gibi bu makalede ben tekrar bir Windows Deployment Services(WDS) kurulumu gerçekleştirmeyeceğim. WDS kurulumu için Microsoft Deployment Services(WDS) isimli makalemi inceleyebilirsiniz. Ben bu makale de doğrudan Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumu ve yapılandırılması süreçleri üzerinde durmayı planlıyorum. O yüzden hem kurulum aşamalarına başlamakta fayda olur düşüncesindeyim.

Öncelikle Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumu için gerekli olan Windows AIK (Windows Automated Installation) ile başlayalım. Windows otomatik kurulum aracı (Windows Automated  Installation – Windows AIK) Windows 7 ve daha sonraki işletim sistemlerinin kurulumunu kolaylaştırmak için içerisinde doküman ve çeşitli araçlar bulunduran  yardımcı programdır. Windows Automated Installation Kit for Windows 7 nin son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Kurulum için Windows AIK uygulamasını bir DVD media üzerine yazdırdıktan sonra DVD’imizi DVD Media okuyucuya yerleştip çalıştırıyorum.
1

2

Açılan sihirbazı kurulum için kullanılacak. Sol bölümdeki gezinme menüsünden “Windows AIK Setup(Windows AIK Kur)” seçeneği ile işlemlere başlıyoruz.

3

Hoş geldiniz ekranını İleri(Next) ile geçiyorum.

4

Kurulumu gerçekleştirilecek olan uygulamanın Lisans Anlaşmasını kabul edip İleri(Next) seçeneği ile devam ediyorum.

5

Uygulamanın hangi disk birimine kurulacağını ve kimlerin bu uygulamayı kullanabileceğini belirttikten sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma gidilir.

6

Uygulamanın yüklenmesi için onay verilmesi için İleri(Next) seçeneği ile devam edilir.

7

evet artık uygulama kurulmaya başladı.

8

kısa bir süre sonra Windows Automated Installation Kit kurulumu tamamlanır ve Kapat(Close) seçeneği ile bu süreç tamamlanır.

Şimdi sıra Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumunda..bunun için buradan temin ettiğim en son sürüm Microsoft Deployment Toolkit(MDT) kurulumu dosyasını yönetici haklarına sahip bir kullanıcı ile çalıştırıyorum.

9 10 11

Genel bilgilerin verilmesi, kurulum sihirbazının kullanılması vb.. bu işlemleri İleri(Next) seçeneği ile geçiyorum.

12

Lisans anlaşması da kabul edilip  İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

13

Sıra kurulum bileşenlerin yüklenmesinde.. Ben yardımcı dökümanlarda dahil olmak üzere tüm uygulamaların sunucumun üzerinde bulunmasını istediğim için bu seçimi yapıp kurulum yerinide belirttikten sonra İleri(Next) seçeneği ile devam ediyorum.

14

Microsoft’un deneyim portaline katılıp/katılmama tercihinin yapılmasından sonra İleri(Next) ile bir sonraki adıma geçiş yapılır.

15

Ön hazırlıkları yapılan kurulum işlemi Kur(Install) seçeneği ile artık başlatılır.

16

Çok kısa bir zama içinde bu kurulum tamamlanır. Ve uygulama diğer ayarlarının yapılması için Metro UI üzerinde yerini alır.

17

evet.. Microsoft Deployment Toolkit(MDT) uygulaması hakkında bilgi verdiğim bir makalenin de sonuna geldim.. MDT nin yapılandırılması ve kullanımı konusunun bir başka makalenin içeriği olduğunu hatırlatıp ilerideki zamanlarda söz konusu makaleyide hazırlayacağımı belirtmek isterim.

Umarım faydalı olmuştur.. bir başka makalede görüşmek dileği ile….

 1. Henüz yorum yapılmamış.
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: