Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – Microsoft Deployment Toolkit(MDT) Configuration

Windows Server 2012 – Microsoft Deployment Toolkit(MDT) Configuration

Merhaba.. Windows Server 2012 makale serisine Microsoft Deployment Toolkit(MDT) Configuration(Yapılandırma) makalesi ile devam ediyorum. Hatırlanacağı üzere daha önceki Microsoft Deployment Toolkit(MDT) makalemde MDT nedir, ne işe yarar, nasıl kurulur sorularının cevaplarını vermeye çalıştırm. Bu makalemde MDT’nin nasıl yapılandırılacağı hususunda bilgiler vermeye çalılşacağım.

MDT kurulumunun tamamlanmasından sonra uygulamanın çalıştırılması ve diğer ayarlarının yapılması için Metro UI üzerinde yerini alır.

17

Metro UI üzerinde Deployment Workbench(Dağıtım Tezgazı) kısa yolu ile  Microsoft Deployment Toolkit(MDT) uygulamasının kullanım konsoluna ulaşılır.

Ulaşılan konsol içindeki gezinme bölümünde 2 ana bölüm ile karşılaşılır.

Information Center: Örnek senaryo ve araçların olduğu doküman bölümüdür.

Deployment Shares: Uygulama dağıtımlarının yapılacağı veri deposudur. Ayrıca sistem üzerinde yapılan özelleştirme ve ayarlar burada tutulmaktadır.

Daha önceki Windows Server 2012-Microsoft Deployment Toolkit(MDT) isimli makalemde de bahsettiğim gibi MDT kendi başına bir uygulama dağıtım aracı değildir. MDT uygulama dağıtmak için Microsoft Windows Deployment Services(WDS) alt yapısının kullarak dağıtım süreçlerini kontrol eden, daha kolay yapmaya yarayan bir araçtır.

18

Microsoft Deployment Toolkit(MDT) konsolunda da tüm diğer uygulamalarda olduğu gibi bazı ayarlamaların yapılması gerekmektedir. Bunlardan ilki Yeni bir dağıtım paylaşım alanı oluşturmak. Bunun için ya sağ bölümdeki eylemler(actions) bölümünden yada Deployment Workbench çatısı içinden Deployment Share(Paylaşım Dağıtımı) seçeneğinin alt yordam menüsünden New Deployment Share(Yeni Paylaşım Dağıtımı) seçeneği aracılığı ile işlemlere başlanır.

19

New Deployment Share(Yeni Paylaşım Dağıtımı) seçeneği tercihinin yapılmasından sonra açılan kurulum sihirbazı yardımı ile işlemleri yapacağım. İlk önce Shared Folder(Paylaşılan Klasör) ün hangi dizin içinde oluşturulacağının belirtilmesi gerekmekte. Default(Varsayılan) “C:\DeploymentShare” klasörü istenirse özelleştirilip yeri veya ismi değiştirilebilir. Bu klasör içinde; kullanıcı sistemlerine veya sunucu sistemlerine  dağıtılacak sistem imaj dosyaları, sürücüler, uygulamalar vb.  dosyalar muhafaza edilecektir. Gerekli tanımlama tamamlandıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.

20

Network(Ağ) içinden bu klasöre erişmler olacağı için klasörün erişilebilir olması gerekmektedir. Bu yüzden yeni pencerede bu yapılandırma için klasörün paylaşım verilmesi otomatik olarak yapılacaktır. Yani dizin aslında gizli bir paylaşım dosyası biçiminde olacak ve kullanıcılar bu dizini “DeploymentShare$” olarak göremeyeceklerdir.Bu bölümde Next(İleri) seçeneği ile devam edilir.

21

Yeni pencerede yaplaşım klasörünün bir açıklamasını yazıp Next(İleri) ile bir sonraki adıma geçilir.

22

Yeni gelen pencerede yapılacak olan ayarlara biraz bakarsak;

Ask is a computer backup should be performed ; Eğer yeni(sıfır) bir kurulum yapılmıyor ise var olan sistememin bir yedeğinin alınıp alınması sorulmakta,

Ask for a product key; Windows veya diğer uygulamaların kurulumlarında gerekli olan ürün anahtarları bilgilerinin kullanıcılar tarafından girilip girilmeyeceğinin belirlenmesi sağlanır

Ask to set the local Administrator Password ; Kurulumdan sonra sistem üzerinde yetki bir hesabın yerel yönetici olarak tanımlanıp bununla ilgili ayarların yapılandırıması,

Ask if an image should be captured; Hazırlıkları tamamlanan sistemin kurulumdan sonra yeniden imajının alınıp/alınmaması hususu değerlendirilir,

Ask if Bitlocker should be enabled; Kurulumdan sonra sistem de Bitlocker özelliğinin olup olmayacağının belirlenmesi,

hususları ayarlandıktan sonra Next(İleri) seçeneği ile bir adım daha ileri gitmiş olunur. Bu yapılandırmanın şimdiden yapılması zorulu değil istenirse daha sonra da bu ayarlar yapılabilir. Ben kurulum sırasında tüm seçenekleri seçerek işlemime devam ediyorum.

23

Yapılan tüm bu ayarlamaların özet bir bilgilisi yeni pencerede sunulmaktadır. Next(İleri) ile yapılandırmaya başlanır.

24

Yapılandırma tamamlandıktan sonra Finish(Bitiş) seçeneği ile çalışma konsoluna geri dönüş yapılarak yapılan çalışmaların sonucunu görmek mümkündür.

25 26

Kurulum ve yapılandırma sorunsuz biçimde tamamlandı. Yapılandırma sonucunda sunucu üzerinde açılan Deployment Shares(Dağıtım Paylaşımı) klasörü altında açılan dosyaları görebilirsiniz. Sıra bu yapı içinde imajları, uygulamaları ve sürücüleri yerlerine yerleştirip kullanıcıların kullanımına geldi.

evet..Microsoft Deployment Toolkit(MDT) uygulamasının yapılandırılması hususunda bilgiler vermeye çalıştığım bir makaleninde sonuna geldim. Umarım faydalı olmuştur… bir başka makalede görüşmek dileği ile….

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: