Başlangıç > Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – File Server Resource Manager

Windows Server 2012 – File Server Resource Manager

Merhaba…Windows Server 2012 yazı dizisine Windows Server 2012 -File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) makalesi ile devam ediyorum. -File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) nedir, ne işe yarar gibi detay bilgileri daha önceki File Server Resource Manager(FSRM)-Dosya Sunucu Kaynak Yöneticisi makalemden inceleyebilir siniz.

file1.jpg

Windows Server 2012 de File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) kurulumu için  Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage (Yönetim) kısa yolu ile ulaşılan Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) seçeneklerinden bir tanesi ile işleme başlanır.

file2.jpg

Sonraki ekran da Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) sihirbazı dır. Before you begin(Başlangıç/Başlamadan önce) sayfasında yapılacak olan işlemle ilgili genel bilgiler verilmekte, bu bölüm Next(İleri) tuşu ile geçilebilir. Bundan sonraki adımlarda bu sihirbaz kullanılarak bahsedilen özelliğin yüklenmesi işlemi tamamlanacaktır.

file3.jpg

Başlamadan önce bölümünde ekran da eklenecek görevlerin ne tipte bir görev yada özellik olduğunun belirtileceği ekrandır. Bu bölümde Görev tabanlı veya özellik tabanlı(Role-based or featured-based installation) bir kurulum yapılacağı belirtilip İleri(Next) seçeneği ile ilerlenir.

file4.jpg

Gelen yeni pencerede işlem yapılacak yani üzerine görev veya özellik yüklenecek olan sunucu veya sunucu grubunun seçimi istenmekte. Bu tercih yapıldıktan sonra Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçilir.

file5.jpg

Bir sonraki adımda Sunucu üzerine atanacak görev tanımı yapılmaktadır. Biz burada File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) servisini kuracağımız için File and Storage Service(Dosya ve Kaynak Servisi) genişlettikten sonra gelen alt Files and iSCSI Services(Dosya ve iSCSI Serivisi) alt seçeneğin içinden File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) seçeneğini işaretleyip bir sonraki adım için Next(İleri) tuşunu seçerek devam ediyoruz.

file6.jpg

Yeni bölümde söz konusu görevin çalışması için sunucu sistemine yüklenmesi gereken diğer özelliklerin gösterildiği  ekran da Özellik Ekle(Add Features) seçeneği ile biraz daha ilerlenir.

file7.jpg

Sonraki adımda bu sunucuya File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) görevinin yanında başka görevlerin atanıp atanmayacağı ve varsa bu görev/ler için gerekli bileşenlerin seçilmesine imkan veren bölüm İleri(Next) seçeneği ile geçilir.

file8.jpg

file9.jpg

 File and Storage Service(Dosya ve Kaynak Servisi) ve dolayısı ile File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi) ile ilgili bazı temel bilgilerin yer aldığı kurulum ekranında Install(Yükle) seçeneği ile kurulum işlemine başlanır.  Ayrıca eğer kurulumdan sonra sistemin  otomatik olarak yeniden açılması tercih edilirse “Restart the destination server automatically if required”(Gerekirse sunucuyu yeniden başlat) seçeneği seçilebilir.

file10.jpg

Kurulum süreci başlatıldı.

Kurulum işlemlerinin tamamlandığını ekran Close(Kapat) tuşu ile  kapatılıp işlemin sonuçlarını görebilmek ve sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikleri incelemek için Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage(Yönetim) kısa yolu kullanılarak sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikler incelenebilir.

file11.jpg

evet bu bölüme kadar basitçe File and Storage Service(Dosya ve Kaynak Servisi) ve dolayısı ile File Server Resource Manager(FSRM-Dosya Sunucusu Kaynak Yönetimi)  nasıl kurulur  konusu üzerinde durmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur..bir başka makale de görüşmek dileği ile..

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: