Başlangıç > Windows 2012 Server > Windows Server 2012- Create Backup in Windows Server 2012

Windows Server 2012- Create Backup in Windows Server 2012

Merhaba..bir süredir devam eden Windows Server 2012 makale serisine  Windows Server 2012 de Yedekleme işleminin nasıl oluşturulduğu konusu ile devam ediyorum. Hatırlanacağı üzere Windows Server 2012 de Yedekleme özelliğinin tanıtıldığı ve kurulumunun yapıldığı Windows Server 2012 -Windows Server Backup Feature isimli makalem daha önceki zamanlarda yayınlanmıştı. Konu ile ilgili detay bilgilere buradan erişebilirsiniz. Bu makalemde bir yedekleme işlemi nasıl oluşturulur konusunu bir örnek üzerinden giderek açıklamaya çalışacağım.

backup1.jpg

Kurulumu tamamlanan Yedekleme Sunucusu üzerinde Yedekleme, Geri dönüşüm vb. işlemler için Metro UI den Server Backup Content veya Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolunu açıp Dashboard(Gösterge Paneli) üzerindeki Tools(Araçlar) kısa yolu içinden Windows Server Backup (Windows Sunucu Yedekleme) seçeneği ile Windows Server Backup(Windows Sunucu Yedekleme) konsolu kullanılacaktır.

backup2.jpg

Windows Server Backup (Windows Sunucu Yedekleme) konsolu bilinen klasik Windows çalışma konsolu. En solda gezinme bölümü, orta da açıklama bölümü ve en sağ da ise işlem bölümü yer almakta. Backup(Yedekleme) işlemleri için en soldaki gezinme bölümündeki Local Backup(Yerel Yedekleme) seçeneği içindeki alt yordam seçeneklerinden veya en sağdaki eylemler kısmındaki seçenekler kullanılarak yedekleme işlemleri yapılır.

backup3.jpg

Bu bölümdeki seçeneklere bir göz atarsak;

Backup Schedule(Yeekleme Zamanlaması); Yedekleme işleminin belirli zamanlarda tekrarlanması istenirse,

Backup Once(Bir seferlik Yedekleme); Yedekleme işlemi bir kez yapılıp alınan yedek daha sonra kullanılacak ise,

Recover(Geri dönüş); Daha önce alınan bir yedekten istenilen verilerin geri getirilmesi için kullanılır.

Ben bu bölümde Backup Once(Bir seferlik Yedekleme) seçeneğini seçip yedekleme işlemine başlıyorum.

backup4.jpg

Yeni ekranda Yedekleme Seçenekleri(Backup Options) içinden bir seçim yapıp ilerlemek gerekmekte. Ancak gene bu bölümde bu bölümdeki seçeneklere bir göz atalım.

Zamanlanmış Yedekleme Seçenekleri(Scheduled backup options);Eğer yedekleme işlemi belirli zaman aralıkları ile otomatik olarak tekrarlanmak istenirse bu seçenek yardımı ile bu zamanlama kriterleri belirlenerek işleme alınabilir.

Farklı Seçenekler(Different options); Daha önce herhangi bir yedekleme işlemine tabii tutulmamış, herhangi bir zamanlama yapılarak yedekleme prosedürü başlatılmamış ve yedekleme yeri veya diğer kriterlerin farklı bir  durumda olması yedekleme işleminin farklı bir yere ve farklı koşullarda alınmasına imkan tanıyan seçenektir. Biz burada özel bir yerin yedeğini bizim belirleyeceğimiz bir başka yere alınmasını temin için bu seçeneği seçip ilerleyeceğiz.

backup5.jpg

Yeni pencerede Yedekleme Yapılandırması(Backup Configuration) seçenekleri ile karşılaşılır. Bu bölümde alınmak istenen yedek işleminin ya tüm disk’in(Full Server) yada belirlenecek belirli bir disk alanının veya dosyanın(Custom) yedeğinin alınacağı belirtilmektedir. Biz burada Özel(Custom) seçeneğini seçip bir sonraki adım için İleri(Next) seçeneğini seçiyorum.

backup6.jpg

Bir sonraki adımda yedekleri alınaca dosya veya klasör seçimi için Obje Ekle(Add Items) seçeneği kullanılır.

From the options you can select any Drive or System State or both. Here I will create a backup of only the System State so I select it and click on the “OK” button.

backup7.jpg

Gelen seçeneklerden yedeklenmesi istenen dosya veya klasörler seçilerek bir sonraki adım için Tamam(OK) tuşunun seçilmesi gerekmektedir.

backup9.jpg

Bu seçimin yapılmasından sonra alınacak olan yedeğin nerede ve hangi isimle saklanacağı hususu aydınlığa kavuşturulup ilgili tanımlamaların yapılmasından sonra İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adım geçilir.

Yedeklencek dosya ve klasörler yerel bir disk üzerinde veya uzak bir bölgedeki herhangi bir dosya veya dizin altında da muhafaza edilebilir. Yedekleme dosyasının yerel disk içinde bir bölge de depolanması için Yerel Sürücüler (Local Drivers) seçeneği kullanılabilirken, ağ içinde herhangi bir yerdeki dosyanın kullanılabilmesi için Uzaktaki Paylaşım Klasörü(Remote Share Folder) seçeneği kullanılmaktadır.

backup10.jpg

Biz burada kendi sistemimiz içindeki bir yerde yedekleri depolamak istediğimiz için Yerel Sürücüler (Local Drivers) seçeneğini seçip gelen yeni ekran içinde depolanacak sürücü tercihi yapılıp İleri(Next) seçeneği ile bir sonraki adıma geçilir.

backup11.jpg

ve artık son adım yedekği alınacan disk yada klasör tercihinin yapılması tamamlanıp, yedeği nereye alınacağı da belirtildikten sonra artık yapılan tüm tanımların gözden geçirilerek onaylanması gerekmektedir. Bu onay sürecini tamamlayıp yedekleme işleminin başlatılması için Yedekleme(Backup) tuşu kullanılacaktır.

backup12.jpg

Yedekleme sürecini başlattıktan sonra süreci ekran üzerinden takip edebiliriz. Bu sürecin tamamlanıp işlemin sonlanması için ise Kapat(Close) seçeneğinin kullanılması gerekmektedir.

backup13.jpg

Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra yapılan işlemin sonucunun görülmesi ve alınann yedeğin durumunu görmek için, yedekleme işleminin alındığı klasör içine bakılarak yedekleme işlminin başarılı bir biçimde tamamlanıp tamamlanmadığı ve yedek alıma işleminin sonucu oluşturulan yedekle klasörünün oluşup oluşmadığı teyit edilir.

evet Windows Server 2012 işletim sisteminde yedekleme süreçlerinin tanımlandığı bir makalenin de sonunan gelmiş bulunmaktayım..Umarım faydalı olmuştur. Bir başka makale de görüşmek dileği ile…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: