Başlangıç > Makaleler, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 – Fax Server

Windows Server 2012 – Fax Server

Merhaba…Windows Server 2012 yazı dizisine yeni bir yaz ile devam ediyorum. Bu makalenin konusu Windows Server 2012 işletim sistemine Fax Sunucusu(Fax Server) nun nasıl kurulacağı üzerinde duracağım.

file1.jpg

Windows Server 2012 de Fax Sunucusu(Fax Server) nun kurulumu için  Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage(Yönetim) kısa yolu ile ulaşılan Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) seçeneklerinden bir tanesi ile işleme başlanır.

file2.jpg

file3.jpg

Sonraki ekran da Add roles and features(Görevler ve Özellikler ekle) sihirbazı dır. Before you begin(Başlangıç/Başlamadan önce) sayfasında yapılacak olan işlemle ilgili genel bilgiler verilmekte, bu bölüm Next(İleri) tuşu ile geçilebilir. Bundan sonraki adımlarda bu sihirbaz kullanılarak bahsedilen özelliğin yüklenmesi işlemi tamamlanacaktır.

file4.jpg

Sonraki ekran da eklenecek görevlerin ne tipte bir görev yada özellik olduğunun belirtileceği ekrandır. Bu bölümde Görev tabanlı veya özellik tabanlı(Role-based or featured-based installation) bir kurulum yapılacağı belirtilip İleri(Next) seçeneği ile ilerlenir.

file5.jpg

Yeni ekran da kurulum yapılacak olan servis yada hizmet için kullanılacak olan sunucu grubu veya sunucu tercihi yapılarak bir sonraki adıma geçiş için İleri(Next) tuşu ile ilerlenir.

fax1.jpg

Bir sonraki adımda aslında Server Roles(Sunucu Görevleri) seçenekleri gelmekte bu bölüm de Fax Sunucusu(Fax Server) nun seçeneği yanındaki kutucuk işaretlenip Next(İleri) tuşu ile bir sonraki adıma geçiş sağlanır..

fax2.jpg

Yeni bölümde söz konusu görevin çalışması için sunucu sistemine yüklenmesi gereken diğer özelliklerin gösterildiği  ekran da Özellik Ekle(Add Features) seçeneği ile biraz daha ilerlenir.

fax3.jpg

Sonraki adımda bu sunucuya Fax Sunucusu(Fax Server) görevini yerine getirmesi için gerekli olan bazı özelliklerin yüklenmesi için  bu görev/ler için gerekli bileşenlerin seçilmesine imkan veren bölüm İleri(Next) seçeneği ile geçilir.

fax4.jpg

Fax Sunucusu(Fax Server)  ile ilgili bazı temel bilgilerin yer aldığı ve özetlendiği  yeni ekran Next(İleri) seçeneği ile geçilebilir.

fax5.jpg

Bu bölümde ayrıca kurulması istenilen servisleri ile ona bağlı diğer servislerin birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıp neden bu yan bileşenlere ihtiyaç duyulduğu hususunda bilgiler verilmektedir. Kurulumun devamı için İleri(Next) seçeneği kullanılır. Görüldüğü gibi Fax Server(Fax Sunucusu)nun kurulumu için de Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi) nde yüklenmesi gerektiği hususu hatırlatılmaktadır.

fax6.jpg

Fax Sunucusu(Fax Server)  kurulumunun gerçekleşmesi için temel unsurlardan birisi olan Print and Document Services (Yazıcı ve Döküman Servisi) görevinin de ilgili sunucuya yüklenmesi için  Görev Servisleri(Role Service) seçeneğinden ilgili tercihler yapılarak bir sonraki adım için Next(İleri) seçeneği seçilip ilerlenir.

fax7.jpg

Bir sonraki adımdada artık kurulumu yapılacak tüm servis ve hizmetlerin ihtiyaç duyabileceği diğe yan bileşenlerin kurulması için gerekli seçimlerin yapılmasında imkan veren tercihlerin yapılmasından sonra Yükle(Install) seçeneği ile kurulum işlemine başlanılacaktır.

fax8.jpg

Kurulum işlemlerinin tamamlandığını ekran Close(Kapat) tuşu ile  kapatılıp işlemin sonuçlarını görebilmek ve sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikleri incelemek için Server Manager(Sunucu Yönetimi) Dashboard(Gösterge Paneli) konsolu içinden veya Manage(Yönetim) kısa yolu kullanılarak sunucu üzerinde meydana gelen değişiklikler incelenebilir.

1

2

3

Görüldüğü gibi Fax sunucu ile ilgili kurulumlar tamamlandıktan sonra hem Metro UI üzerinden hem de Sunucu Yönetimi konsolu üzeriden ilgili servis veya uygulamalara erişmek mümkün olmaktadır.

4

 

5

Bundan sonraki adımlar fax sunucusu ile ilgili bazı tanımları yapıp gerekli kullanıcı hesap vb bilgileri girerek fax gönderme ve alma işlemlerine başlamaktır. Makalede ben bubölümlerden bahsetmeyeceğim..

evet Windows Server 2012 yazı dizisinde bir başka makale de görüşmek dileği ile..Umarım faydalı olmuştur.

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: