Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1

SMB 3.0 Üzerinde Hyper-V Yapılandırması – Bölüm 1

Windows Server 2012 ile birlikte sunulan yeniklerin en önemlilerinden bir tanesi de artık belirli uygulamaların verilerinin SMB 3.0 destekleyen Windows Server 2012 dosya sunucularında tutulabilmesidir. Ortamda bulunan Hyper-V sunucuları içerisindeki sanal makinelerin verileri SMB 3.0 dosya paylaşımlarında tutulabilir. Böylece donanımsal SAN maliyeti olmaksızın SMB 3.0 ile oldukça güçlenmiş Windows Server 2012 dosya sunucusu özelliklerinden faydalanılabilir.

b1

SMB 3.0 dosya sunucularında aşağıdaki Hyper-V bileşenleri barındırılabilir:

  • Konfigürasyon dosyaları
  • VHD ve VHDX dosyaları
  • ISO dosyaları
  • Snapshotlar

Bu yazı dizisinde Windows Server 2012 SMB 3.0 Cluster dosya sunucusu üzerinde Hyper-V yapılandırmasının adımlarını incelemeye çalışacağım.

  • Öncelikle SMB paylaşımlarının tutulacağı dosya sunucuları üzerinde Cluster yapılandırılması gerçekleştirilir. Bunun için Server Manager/Tools/Failover Cluster Manager tıklanır.
  • Var olan Cluster ismi kullanılarak Connect to Cluster ile bağlantı gerçekleştirilir.
  • Action bölümünden Configure Role seçilir.
  • File Server seçilerek devam edilir.

b2

Scale-Out file server for application data seçilir ve bir isim (ClusterFileServ) verilir. Eğer SMB 3.0 ile birlikte sunulan uygulama verilerinin dosya sunucularında tutulabilmesi özelliği kullanılmak isteniyor ise bu seçenek seçilerek devam edilmelidir. Bu seçenek SMB 3.0 desteği sunmaktadır. Eğer klasik Dosya Sunucusu oluşturulacak ise ilk seçenek ile devam edilebilir.

b3

b4

b5

Sihirbaz tamamlandıktan sonra uygulama verilenin tutulması için Cluster içerisinde bir dosya paylaşımı oluşturulması gerekmektedir. Bunun için;

FailOver Cluster konsolu içerisinde Roles\ClusterFileServ sağ tıklanır ve Add File Share seçilir. Bu aşamadan var olan File Server Cluster üzerine SMB 3.0 destekli bir uygulama paylaşımı eklenecektir.

b6

SMB Share – Applications seçilerek devam edilir. Bu ekranda görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı oluşturulabilir. SMB Share Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yönetilir. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir.

b7

Paylaşım için bir isim belirlenir.

b8

SMB 3.0 ile birlikte sunulan ek yapılandırmalar ayarlanabilir.

b9

Paylaşım üzerinde Hyper-V bilgisayar hesaplarının Full Control yetkisine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için Permission sayfasında ilgili yapılandırma gerçekleştirilir.

b10

b11

Sihirbaz tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir paylaşım oluşturulacaktır.

b12

Yazının bundan sonraki bölümünde delegasyon ve sanal makine kurulum işlemlerini incelemeye çalışacağımı hatırlatıp, bir sonraki makalede görüşmek dileği ile umarım faydalı olmuştur.

 

 

 

 

Kategoriler:Makaleler, Servers, Windows 2012 Server Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: