Başlangıç > Makaleler, Sanallaştırma > Fiziksel Diski VHD’ye Dönüştürme

Fiziksel Diski VHD’ye Dönüştürme

Merhaba, bugün size fiziksel bilgisayarımızdaki disk’leri nasıl hyper-v içerisindeki .vhd uzantılı sanal disk haline getirebileceğimizi anlatacağım.

Disk2vhd nedir?
Konu başlığından da anlaşılacağı gibi Fiziksel bilgisayarlarımızı birebir şekilde Hyper-V içindeki Sanal bilgisayara dönüştürmemize yarayan bir tool.Peki bunun bize ne gibi bir yararı var diye düşünebilirsiniz. Aslında disk2vhd bizi birçok zahmetten kurtarmaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse Sanallaştırma Projesi yaptığınızı düşünün ve fiziksel 5 adet Server’ın olduğunu varsayalım. Bunların tek tek hyper-v içinde tekrardan işletim sistemlerini kurmak üzeriler inde bulunan programları, ağ ayarlarını yeni sanal disk’e taşımak çok zahmetli olacaktır ve zaman kaybı yaratacaktır. Bu durumda Disk2vhd devreye girmektedir. Hiç bir ayarı değiştirmeden fiziksel diski direk hyper-v içine vhd uzantılı şekilde import edebilirsiniz. Peki, nasıl yapacağız der gibisiniz?

Öncelikle Disk2vhd programını download etmeniz gerekmektedir ;
http://download.sysinternals.com/Files/Disk2vhd.zip

Tool’u indirdikten sonra çalıştırıyoruz. Gördüğünüz gibi basit bir ara yüze sahip bir tool.

VHD File name: Bu kısımda oluşturulacak .vhd uzantılı dosyamızın nereye çıkartacağımızı belirtiyoruz. Bu bölümde isterseniz network üzerinde de bir yere .vhd uzantısını çıkarabilirsiniz.

Volumes to include : Bu kısımda ise bilgisayarımızdaki hangi partitionların , .vhd uzantılı sanal makinemizde gözükmesini istediğimizi seçiyoruz. Gördüğünüz gibi disklerin boyutu , boş alanı ve ne kadar alan gerektiği gözükmektedir. Ben bilgisayarımdaki bütün disklerin aynı şekilde sanal makineme geçmesini istediğim için 3 bölümü de işaretleyip Create butonuna basıyorum.

 

2014-10-10_14-14-24

 

 

Şimdi hemen dosyamız oluştuğu yere bir göz atalım.

Sıra geldi vhd dosyamızı hyper-v Manager üzerinde import etmeye ben import işlemini basit olduğu için anlatmayacağım.Fiziksel diskimizin hyper-v’ye dönüştürülmüş hali aşağıdadır.

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: