Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Server 2012 Remote Desktop Services (RDS) Genel Bakış

Server 2012 Remote Desktop Services (RDS) Genel Bakış

Terminal hizmeti, Bilgi Sistemleri yönetimini kolaylaştıran, kullanıcılara hızlı ve stabil bir ortam sağlayan hizmetlerin başında yer almaktadır.

Windows ile terminal hizmetlerinin kurulumu basitleştirilmiş ve kolaylaştırılmıştır. Aşağıdaki makalede Terminal Servisleri ( ki yeni adıyla Remote Services )’ne genel bir  bakış atacağız.  2012 RDS  hizmetlerinde benim ve bir çok IT yöneticisinin beğendiği özelliklerden biri olan User Profile Disk kısmını ayrı bir makalede sizlere sunmuştum.

2012 ile RDS hizmetleri çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Bunlar;

  • RD Web Access
  • RD Gateway
  • RD Licensing
  • RD Connection Broker
  • RD Virtualization Host
  • RD Session Host

Hizmetleridir.

RD Web Access

Terminal sunucu üzerinde kurulu olan programlara herhangi bir web browser üzerinden erişmemizi sağlayan hizmettir. Bu hizmeti kullanarak VPN bağlantısı olmadan internet explorer ve diğer desteklenen browserlar ile erişim sağlanabilir ve uygulamaya erişilebilir. Örnek vermek gerekirse şirketinizde bir ERP programının kullanıldığını düşünelim. Bu ERP programına şirket içerisinden ya da dışarısından erişmek gerekiyor. Bu durumda ister eski yöntem ile bir remote desktop bağlantısı yapılabilir ya da eğer şirket kaynakları dış ortamlara açılmış ise internet browser üzerinden programa erişim sağlayıp çalıştırılabilir. Windows Server 2012 ile kurulumu çok basitleştirilmiş olan Web Access ile ilgili uygulama paylaşımına bu makaleden ulaşabilirsiniz.

RD Licensing

Remote Desktop servislerinin Lisanslanma bilgilerini girdiğimiz ve lisansları aktif ettiğimiz hizmettir. Hizmet internet üzerinden ya da telefon ile aktif edilebilir.

RD Connection Broker

Connection Broker hizmeti, kullanılan Remote Desktop Servisleri için bağlantıları oluşturan, oturumu kopmuş kullanıcıların aynı Session Host a bağlanmasını sağlayan, ayrıca Session Host sunucularınızı High Availability (yüksek erişilebilirlik) oluşturmanıza yarayan hizmettir.

RD Virtualization Host

Bu hizmet kullanıcılarınıza sanal masa üstleri vermeniz için kullanılan hizmettir.  Oluşturduğunuz template dosyasını kullanarak sanal sunucu ekranlarına bağlanırlar. Hyper-V rolü gerektirir.

RD Session Host

Eski adıyla bildiğimiz Terminal Sunucu görevini üstlenen, kullanıcıların sunucu üzerine Remote Desktop ile bağlandıkları hizmettir.

Windows Server 2012 ile  tek bir sunucu üzerine bir çok rolü kurabiliyoruz. Tek sunucu ile RDS yapılandırılması konusunu başka bir makalemde anlatacağım.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: