Başlangıç > Makaleler, Servers, Windows 2012 Server > Windows Server 2012 R2’de Cluster Shared Volumes (CSV) Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Windows Server 2012 R2’de Cluster Shared Volumes (CSV) Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Fail Over Cluster yapısının kurulumdan sonra kullanacağınız Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasının nasıl olabileceğini ve nasıl kullanılabileceğini merak ediyor musunuz? Genelde karışık gibi görülen ve çokta el sürülmemeye çalışılan bu mimari hakkında bu yazıda biraz daha detaylı bilgi veriyor olacağım.

Daha önce Windows Server 2012 R2 işletim sisteminde Hyper-V Failover Cluster Yapılandırmasını anlatmıştım. Failover Cluster kurulumundan sonra Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmamız gerekmektedir. Eğer Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmaz ise Host sunucularımız üzerinde ortak kullanılabilen bir Volume olmayacaktır.

NTFS dosya sistemi bir Cluster Volume olarak kullanılmadığı için Windows Server 2008R2 ile beraber Cluster Shared Volume (CSV) özelliği gelmiştir. Bu özellik ile yapıda bulunan tüm Cluster üyesi sunucular aynı Cluster Volume’leri görebilmektedir. Windows Server 2008 zamanında ise Volume aktif olan Node üzerinde tutulur. Cluster üzerindeki kaynak farklı bir Node üzerine taşınması gerektiğinde ise Volume dismount edilir ve diğer Node üzerine taşınıp aktif hale getirmekteydi. Bu işlem sırasında zaman kayıpları yaşanabilmekteydi. Bu özellik ile Live Migration durumlarında aynı kaynağı kullanmak zaman ve erişim kesintisi olmadan geçiş yapmamızı sağlamaktadır.

Cluster Shared Volume (CSV) Yapısı aşağıdaki gibidir.Volume1 ve Volume2 kaynaklarını NOD1 ve NOD2 sunucuları aynı anda kullanabilmektedir.


Resim-1

Cluster Shared Volume (CSV) yapılandırmasını yapmadan önce C:\ClusterStorage klasörünün içi boş durumdadır.


Resim-2

Cluster Shared Volume (CSV) yapısı için Failover Cluster Manager konsolunu açarak Storage menüsü altında Disks bölümüne giriyorum. Aşağıda görüldüğü gibi iki adet Cluster Disk yer almaktadır. Bu disklerden bir tane Quorum bilgisini tutmak için diğeri ise sanal makine datalarını tutmak içindir.


Resim-3

Cluster Volume için kullanacağım disk üzerine gelip sağ tık Add to Cluster Shared Volumes seçeneğini seçiyorum. Cluster Disk 2 detayına baktığımız Available Storage olarak görülmektedir.


Resim-4

Cluster Disk2 detayını tekrar kontrol ettiğimizde Cluster Shared Volume olarak değiştiğini görebilirsiniz.


Resim-5

Cluster üyesi olan herhangi bir sunucunun C:\ClusterStorage\Volume1 olarak kullanabileceğim disk alanı yer almaktadır. Virtual Machine dosyalarını bu Volume altında tutabilirsiniz. Host sunuculardan biri down olursa Quick Migration özelliği ile otomatik olarak diğer sunucu üzerine aktırılmış olacaktır. Bu durumda siz sisteme erişemediğiniz durumlarda da geçici olarak diğer sunucu üzerinde çalışmaya devam edecektir.


Resim-6

Cluster Shared Volume alanını oluşturduktan sonra artık bu Volume içerisinde sanal makinelerimizi oluşturabiliriz. Bu Volume Cluster üyesi olan her sunucu üzerinde de görülebilecektir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: