Başlangıç > Makaleler, Windows, Windows 10 > Windows 10 Media Creation Tool

Windows 10 Media Creation Tool

USB cihazların çok ucuzlaması ve CD/DVD’ye nazaran yeniden silinip yazılabilirliğinden dolayı CD/DVD ve CD/DVD sürücü neredeyse hiç kullanılmıyor. Belirtmiş olduğumuz avantajlardan dolayı işletim sistemi kurulumları da USB üzerinden yapılır duruma gelmiştir.

Eğer elinizde CD/DVD sürücü dosyası (iso) varsa işletim sistemi kurulumları için aşağıda linkini verdiğim “Windows7 USB DVD Download Tool Installer” isimli uygulama ile iso dosyasını tavsiye edilen en az 4 Gb’lık USB veya DVD cihaza yazarak kullanabilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

Eğer elinizde Windows 10 Pro veya Home için iso dosyası yoksa Microsoft tarafından geliştirilen “Media Creation Tool” isimli yeni bir uygulama ile internetten online (cevrim içi) olarak gerekli dosyaları indirip isterseniz iso dosyası isterseniz USB kurulum cihazı yapabilirsiniz.

Bu makalemde sizlere “Media Creation Tool” isimli uygulama ile nasıl Windows 10 iso dosyası veya USB kurulum cihazı yapılacağı anlatılacaktır.

Öncelikle aşağıda verdiğim linkteki bu dosyayı indirilir.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

İndirilen dosya yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcı hesabı ile çalıştırılır.

Karşınıza gelen ekranda eğer çalıştırdığınız lisanslı Windows 7 / 8 / 8.1 işletim sistemli internete bağlı bilgisayarı ücretsiz yükseltmek için “Upgrade this PC now” veya “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneği seçip ilerleyerek yapabilirsiniz. Başka bilgisayarlara kurulum yapabilmek için iso veya yüklemeli USB oluşturmak istiyorsanız “Create installation media for another PC” veya “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneği seçilip ileri tuşuna basılarak ilerleyiniz.

1

Gelen ekranda indirmiş olduğumuz iso dosyasının tipini seçip ileri tuşu ile ilerliyoruz. Görüldüğü üzere Home veya Pro sürümleri oluşturulabiliyor. Son kullanıcı için geliştirilen “Windows 10 Media Creation Tool” uygulaması ile Enterprise ve Education versiyonu için işlem yapılamamaktadır.

a3

7

Gelen ekranda eğer elinizde bir iso dosyası yoksa “ISO File” veya “ISO Dosyası” seçeneğini seçerek bir önceki bölümde belirlemiş olduğunuz kriterler de iso dosyasının indirimine başlamış olursunuz. Eğer ISO seçeneğini seçip ilerlerseniz açılan ekranda iso dosyasının nereye kaydedileceği sorulacaktır. Bizim elimizde iso dosyası olduğundan gelen ekranda USB seçeneğini seçip ilerliyoruz.

a5

İndirme işlemi tamamlandığında dosya kontrolü sağlandıktan sonra işleminize göre ( iso veya usb ) medyanın hazırlanmasına geçilir.

2  4  6

Bu kısımdan sonra aşağıda linkini verdiğim Microsoft’un sitesinde anlatıldığı gibi işlem yapabilirsiniz. Eğer temiz kurulum yapacaksanız USB cihazından başlatmalısınız. Yükseltme yapacaksanız işletim sistemi üzerinden USB içindeki setup dosyasını çalıştırmanız yeterlidir.

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows-8/boot-install-partition-media-usb-dvd?ocid=W8_setup_partition

Umarım faydalı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek dileği ile…

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: