Başlangıç > Makaleler, Windows, Windows 10 > Windows 10 Professional – Enterprise Geçişi (Provisioning)

Windows 10 Professional – Enterprise Geçişi (Provisioning)

Windows 10 ile birlikte Microsoft’un en çok önem verdiği ve geliştirdiği noktalardan biri işletim sisteminin dağıtımı ile ilgili işlemler oldu. Kurumsal müşteriler, üzerinde Windows Professional sürüm bulunan bilgisayarlar satın alır ve daha sonra Windows Enterprise sürümüne yükseltir. Buradaki temel etken, kurumsal firmaların kullandıkları bazı özelliklerin yalnızca Windows Enterprise sürümde yer almasıdır.

Kurumsal Windows Enterprise sürüm dosyalarını anlaşmaları doğrultusunda Volume Licensing Service Center (VLSC) sitesinden indirir ve tercih ettikleri mekanizma doğrultusunda ağ üzerinden, USB bellekler ile veya DVD medyalar ile işletim sistemi dağıtımı gerçekleştirilir. Seçilen yönteme ve kurumsal işletim sistemi imajının boyutlarına göre bu işlem 30 – 40 dakika ile bir kaç saat arasında sürebilmektedir.

Windows 10 ile birlikte bu sürecin daha hızlı tamamlanması için bazı değişiklikler yapılmıştır. Öncelikle daha önceden OEM ve Volume Licensing olarak iki farklı medya çeşidi söz konusuyken şu anda tüm işletim sistemi sürümleri tek bir medya seviyesinde birleştirilmiş ve runtime seviyesinde tekilleştirilmiştir. Bu tıpkı Windows son kullanıcı sürümlerinin üzerine Professional sürüme ait ürün anahtarının girilmesi ile işletim sisteminin Professional sürüme yükselmesine benzer. Yalnızca bu işlemin yapılabilmesi için Provisioning Package adı verilen bir paketin oluşturulmuş olması gerekmektedir.

Provisioning Package adı verilen paket, Windows Assessment and Deployment Kit (ADK) içerisinde yer alan yeni bir araçtır. Bu araç ile kurumsal işletim sistemi imajı oluşturmak kolaylıkla mümkün olabildiği gibi aynı zamanda provisioning paketleri de oluşturulabilir.

Provisioning işleminin başında Windows 10 Professional olan işletim sistemi üzerinde ilgili paketin çalıştırılmasını takiben kullanıcıya bir uyarı mesajı verilecektir.

Bu uyarı mesajında çalıştırılan provisioning paketi doğrultusunda sisteme yeni arayüz dillerinin eklenebileceği, yeni aygıt sürücülerinin ve uygulamalarının yüklenebileceği, sistemin yeniden başlatılabileceği ve çeşitli güvenlik ayarlarının uygulanabileceği belirtilmektedir. Kullanıcı “Allow” seçeneği ile bu işlemi sürdürebilir.

Provisioning işlemi tamamlandıktan sonra işletim sistemi yeniden başlatılacaktır.

İşletim sistemi yeniden başlatıldıktan sonra çalışan Windows sürümü Enterprise olarak gözlemlenebilir.

İstenirse başlat – çalıştır yoluna “winver” yazıp enter’a basılarak Windows Versiyon bilgileri görüntülenebilir. Burada çalışmakta olan Windows sürümünün Windows 10 Enterprise olduğu görülecektir. Bu sayede kurumlar zaman alan bir imajlama işlemi yerine satın almış oldukları bilgisayarlar içerisinde yer alan İşletim sistemi sürümünü doğrudan yükselterek zaman ve efor kazancı sağlayabilir.

Önemli Not: Bu makalede kullanılan Windows 10 sürümleri 10041 build teknik önizleme sürümleridir. Görünümler veya fonksiyonalitede ürün tamamlandığında ve yayınlandığında değişiklik gösterebilir.

Umarım faydalı olmuştur, bir sonraki makalede görüşmek dileği ile…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: